Tunceli’de 255 köy yolu ulaşıma kapandı

TUNCELİ’de deli dolu olan kar yağışı zımnında 255 köy yolu ulaşıma kapandı. Ekiplerin, yolların ulaşıma açılması için çalışmalarını sürdürüyor.

Meteoroloji 13’üncü Kesim Müdürlüğü’nün uyarısını yaptığı Tunceli’de, şeb saatlerinde başlayan ve etkisini artıran kar yağışıyla gelişigüzel şehir merkezi ve ilçeler beyaza büründü. Şehir merkezinde 20 santimetreyi bulan kar kalınlığı, erdemli kesimlerde 70 santimetreye ulaştı. Kar yağışına bildirme çok çocuklar sevindi. Dallar kar tüm oynayıp eğlendi. Belediyesi ekipleri, çıkmaz ve caddelerde tuzlama ve kovanlık çalışması başlattı.

255 KÖYE ULAŞIM SAĞLANAMIYOREtkisini sürdüren kar yağışla alay malay merkezde 49, Çemişgezek’te 10, Hozat’ta 22, Mazgirt’te 48, Nazımiye’de 21, Ovacık’ta 36, Pertek’te 28, Pülümür’de 41 koyulmak için bütün 255 köy yolu ulaşıma kapandı. Yolların ulaşıma açılması amacıyla Valilik koordinesinde İl Hususi İdaresi, gelişim makineleri ve personeliyle himmet başlattı. İl Özel İdare Genel Sekreteri Nazif Yıldırım, kapanan yolların yeryüzü gelişmemiş sürede açılacağını ifade ederek, hummalı tıpkısı seferberlik içinde olduklarını söyledi. Yıldırım, “Zaman itibarıyla 255 köy yolumuz merbut. İş makinelerimiz ve personelimizle ön halkımız kıygın olmaması amacıyla Valimiz Mehmet Mehabetli Özkan’ın talimatlarıyla alçak tıpkısı şekilde çalışıyoruz. Emek programımızı belirlerken önce grup karye yollarını henüz sonradan münferit köy yollarını açıyoruz. Ekiplerimizle gelişigüzel sahadayız. Benzeri yegâne köyümüz erişim sıkıntısı yaşamasın diye niteleyerek 7 dönüş 24 saat esasına bakarak çalışmalarımızı yürütüyoruz” dedi.

Tunceli Karayolları 86’ncı Bölüm Şefliğİ’ne mecbur ekipler, Tunceli- Erzincan kara önünde şiddetli virajlara erbap 2 bin rakımlı Cankurtaran mevkisinde, kentte arz çetin kar yağışının olduğu Ovacık-Hozat karayolu beyninde kâin Karaoğlan mevkisinde ve kaymakamlık yollarında kar ve tipi ile savaş ederek, sürücülere nöbet açıyor. Dağ yamaçlarında biriken sülale, kepçe, yoldüzler, kar küreme, tuzlama ve fırlamış araçlarıyla temizleyerek korkulu iş harcıyor. Karayolları 86. Büro Şefi Gidiş Toprak, çalışmalarının pahal bir şekilde devam ettiğini, kentte vabeste karayolunun bulunmadığını tabir etti.

Share: