Toplumsallaşmak amacıyla gittiği dalan bedensel sakat kızın hayatını değiştirdi

Van’birlikte fizyoterapistinin sosyalleşmesi amacıyla yönlendirdiği Gün Bakım Iyileştirme ve Sülale Müzakere Merkezinde ahşap boyama ve yakma sanatını öğrenen 29 yaşındaki bedensel engelli Felek Oğuz birbirinden farklı resimler yapıyor.

İpekyolu ilçesinde hararetli çırılçıplak bedensel özürlü Oğuz, hem içtimai bire bir kasaba yapmak hem da hayatına yenilikler yemlemek üzere 6 sene önce Sülale ve Içtimai Hizmetler Müdürlüğüne bağlı Merkeze gitmeye başladı.

İkinci evi haline mevrut Forma sebebiyle hayata elan ayrımlı bakmayı öğrenen Oğuz, açılan kurslarda bile ahşap boyama ve yakma sanatıyla ilgilendi.

Öğretmenlerden aldığı eğitimlerle değişik resimler eden Oğuz, sosyal medya hesaplarından paylaştığı eserleri satarak öğrendiklerini gelire dönüştürdü.

Bu sayede eskimemiş arkadaşlıklar dahi edinen Oğuz, kendini geliştirerek elan pir tablolar yapmak ve hareket yeri kurarak ailesine hesaplı anlamda müzaheret etmek istiyor.

Oğuz, AA muhabirine, fizyoterapistinin yönlendirmesiyle gittiği Çağ Hizmet Rehabilitasyon ve Ocak Enformasyon Merkezi yardımıyla hayatında nazik tebeddülat yaşadığını söyledi.

Buradaki öğretmenlerin kendisiyle yakından ilgilendiğini anlatan Oğuz şöyle konuştu:

“Aldığım terbiye ve uygulamalı icraat sonucu ahşap sanatına yatkınlığımı gördüm. Vahim iş sonucu işi kavradım. Yaptığım mahsulat çevremde beğenilince toplumsal medya hesabımdan bile paylaştım. bir anda ürünlerim beğenilmeye ve satışım bile artmaya başladı. İsteyenler çokça oldu. Şimdi siparişlerimi eklemek üzere elan aşkın çalışıyorum.”

Ahşap sanatı sebebiyle henüz mutlu olduğunu, hayata bağlandığını dile getiren Oğuz, bu sanatı yapmasına ulama sunan, seçkin ant bindi veren öğretmenlerine teşekkürname etti.

“Cansiparane fiilen bugüne geldi”

Hususi Eğitim Öğretmeni Hatice Müküs Bayrı, Oğuz’un yekpare engelleri aşarak ahşap sanatı kabilinden mukavim bir uğraşta başarı elde etmesinin şanlı olduğunu belirtti.

Oğuz’un bu sayede ayakları üstünde durarak birçok engelliye eş olduğunu vurgulayan Bayrı şunları kaydetti:

“Ahşap yazmak kıytırık pres çünkü 480 santigrat derecede, haddinden fazla ısıdam makinelerde çalışıyoruz. Ortopedik mânialı olmasına karşın bugüne kadar ayrımsız menfilik yaşamadı. Çokça iyice çalışmalar ortaya çıkarıyor. Kişi imkanlarıyla satışa dahi başladı. Onun yerine gurur duyuyorum. Beni haddinden fazla mutlu ediyor. Merkezimizde birçok öğrenci bu çalışmaları yürüterek hem kendilerine hem de ailelerine bindi sağlıyor. Özel gereksinimli bireylerimizi, mânialı bireylerimizi topluma kazandırdığımız için çokça mutluyuz.”

Share: