Tcmb: Daraç Dışı Kaynaklı Dövizlerini TL’ye Çeviren Firmalara Yüzdelik 2 Oranında Döviz Inkılap Desteği Verilecek

Türkiye Cumhuriyet Altını Model Bankası (TCMB), firmaların elverişsiz dışı kaynaklı dövizlerini Türk lirasına çevirmeleri durumunda, çevrilen tutarın yüzdelik 2’si kadar firmalara bindi verecek.

TCMB’den bugün yapılan duyuruya bakarak; 2023 Yılı Mal Politikası ve Liralaşma Stratejisi kapsamında, ticari hayatta liralaşmanın desteklenmesi için kullanılmamış bire bir etap henüz atıldı. söz konusu desteğe ilişik TCMB’nin Firmaların Mikro Dışı Kaynaklı Dövizlerinin Türk Lirasına Dönüşümünün Desteklenmesi Karşı Tebliğ’i birlikte Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi.

TL’YE ÇEVRİLEN TUTARIN YÜZDELIK 2’Sİ BÜYÜKLÜĞÜNDE DÖVİZ INKILAP DESTEĞİ

Bu kapsamda firmalar, ülkeye getirdikleri ancak dışı kaynaklı dövizlerinin bildirme az yüzdelik 40’ını TCMB’ye sattıktan sonradan getirilen dövizin kalan kısmını KKM hesabında değerlendirebilecek ve verdikleri üstenme karşılığında Türk lirasına çevrilen tutarın yüzde 2’si büyüklüğünde döviz dönüşüm desteği alabilecek.

TESPİTİ BANKALARCA YAPILACAK

TCMB’ye satışı yapılacak dövizlerin ve Türk lirası vadeli mevduat ve katılma hesaplarına dönüştürülecek dövizlerin mahdut dışı kaynaklı olduğunun tespiti bankalarca yapılacak.

Share: