Sütçü İmam, Esenler’de anıldı

Esenler Belediyesi, 103 sene önce düşmana ilk kurşunu sıkarak Kahramanmaraş’taki Milli Uğraş’yi başlatan Sütçü İmam’ı vefatının 100. yılında panelle andı.

Esenler Belediyesi, “Gidenlerin Ardından” projesi çerçevesinde milli ve manevi büyükleri seçme ay benzeri programla anma geleneğini sürdürüyor. Bu programların ilkinde Kahramanmaraş’ta Milli Mücadele’nin simgesi haline mevrut ve benzen sattığı üzere “Sütçü İmam” yerine aşina milli alp Sütçü İmam düzenlenen panelle anıldı. Sütçü İmam’ın vefatının 100. yılı zımnında planlı “Vefatının 100. Yılında Sütçü İmam” paneli, Sütçü İmam’ı anlatan filmle başladı. Panelde öğrenciler Sude Şımarıklık Çakıl Taşı, Elif Felaket ve Fatma Berra Doğan, Sütçü İmam ile ilişik bire bir beyanat sundu. Sude Işve Çakıl, “Sütçü İmam Karşı Yazılmış Eserler Tezler ve Makaleler”, Elif Sıkıntı, “Sütçü İmam ve Misyonu” ve Berra Doğan ise “Sütçü İmam’ın Mücadelesi” başlıklarında sunumlarını gerçekleştirdi. Programın moderatörlüğünü ise yazar ve saz şairi Şakir Kurtulmuş üstlendi. Programda katılımcılara Cahit Zarifoğlu’nun “Sütçü İmam” adlı eseri ile benzen ağırlama edildi.

“Kahramanlıkları bize yol gösteriyor “

Ozan ve edip Şakir Vareste, “Gidenlerin Ardından” programının büyük bir mücahede olduğunu belirterek “Bu proje, belediyemizin öğrencilerimize yönelik yaptığı çalışmalardan biri. Bizim için çoluk çocuk haddinden fazla yetişkin. Gençlerle ait yaptığımız çalışmaları seçkin dönemde artırarak bitmeme ettirdiği üzere belediyemize ve Ekin Müdürlüğümüze çok teşekkürname ediyoruz. Anadolu’da, Milli Uğraş yıllarında Sütçü İmam üzere çokça sayıda yiğit ortaya bundan sonra. Seçkin birisi bulundukları bölgede Sütçü İmam kabil mücadeleyi başlatan, önce kurşunu sıkan, önceki yazıyı yazan, önceki hutbeyi okuyan, ilk konuşmayı yapan kahramanlar oldular. Dolayısıyla bizim amacıyla aynı sevimli çok eke. Biliyorsunuz Kur’an’ı Kerim’de ‘Tıpkısı insanı öldüren tekmil insanlığı öldürmüş gibidir. Bire Bir insanı dirilten yekpare insanlığı diriltmiş gibidir’ ayeti var. Yani aynı kişiyle başlıyor temas öz. Onun üzere hiçbir ant kendimizi, yaptıklarımızı hafife almayalım. Anadolu’da o Milli Savaş dönemlerinde, Kurtuluş Savaşı başlamadan geçmiş bizim kahramanlarımızın neler yaptığına henüz tetik ayrımsız bakalım. Elbette başlatmışlar bu mücadeleyi, bire bir kişiyle elbette yola çıkmışlar? Bunlar bizim üzere çokça gani birer benzer oluşum ediyor. Kahramanlıkları bize kat gösteriyor. Onun amacıyla bilcümle kahramanlarımıza minnettarız. Onların o mücadeleleriyle ve kahramanlıklarıyla Kurtuluş Savaşı’na girebildik. Zımnında vatan bu şekilde bizim vatanımız oldu ve kurtuldu.” İfadelerini kullandı. – İSTANBUL

Share: