“Sudan-Türkiye Müzikleri Gecesi”nde iki ülkenin müstehap parçaları seslendirildi

Sudan’ın başkenti Hartum’daki Yunus Emre Enstitüsünün (YEE) düzenlediği Sudan- Türkiye Müzikleri Gecesi’nde Sudanlı gailesiz sanatçılar, iki ülkenin yüzü sıcak parçalarını seslendirdi.

Konsere, Türkiye’nin Hartum Büyükelçisi İsmail Çobanoğlu, Türk kurumlarının temsilcileri, yöneticileri ve personeli ile Sudanlı müzikseverler katıldı.

Hartum YEE Enstitüsü Müdürü Abdullah Yegin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Türkiye ve Sudan müziklerini, Sudanlıların ağzından müzikseverlerin ilgisine sunduk. Sudan halk şarkıları ve Türk el müziğinden örnekleri daha çağdaş tıpkı konseptle, gençlerin bundan sonra seveceği aynı şekilde sunmayı tercih ettik. Makul tercihte bulunduğumuzu da dinleyicilerin tepkilerinden anlayabiliyorum.” dedi.

Yoğun katılımdan bahtiyar olduklarını belirten Yegin, Türk kültürünü, Türk sanatını ve Türk edebiyatını Sudanlılarla buluşturdukları üzere Sudan’a dair değerleri dahi Sudanlılarla buluşturmanın birlikte misyonları arasında meydan aldığını söyledi.

Yegin, Hartum’bile bu model etkinlikler amacıyla sanatseverlere, müzikseverlere kapılarının celi olduğunu dile getirerek, “YEE’nin tamam Sudanlı gençlerin yol uğrağı yeri olmasını rica ediyoruz. Çalışmalarımız bu yönde devam ediyor. Ümit ediyorum ki bunu başaracağız.” diye niteleyerek konuştu.

Konserde popüler Sudan halk şarkılarının yanı sıra “Yunus”, “Fikrimin ince gülü”, “Geçti dost kervanı”, “Deriko” ve “Unuttun mu beni?” kadar Türk laf müziği ve Türk el müziğinden yüzü sıcak alışılmış asar seslendirildi.

Share: