Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Varank, Iğdır’da fabrikaların şişman açılışında konuştu Açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bükülme otomobili için gazetelerin attığı manşetlere bel ederek, “Siyasiler, manşetlerle oluşturulan kamuoyu baskısının altında ezildi ve üretilen Bükülme araçlarının arkasında duramadı. İşte şu anda da esasen parçalanmamış kendisine olmak istenen bu. Müzmin muhaliflerle fondaş gazeteciler, dezenformasyonlarıyla 60 almanak hayalin önüne döndürmek istiyor. Amma şunu çokça gür anlamaları lazım, bundan sonra eski Türkiye bulunmayan.” dedi.

Vekil Varank, Iğdır’dahi kurulan tuz işleme ve ambalajlama tesisi, tekstil fabrikası ve möble fabrikasının, Birleştirme Endüstri Bölgesi’ndeki Asetat Tuz Fabrikası’nda planlı dolgun açılışında yaptığı konuşmada, Iğdır’dahi bulunmaktan bahtiyar olduğunu söyledi.

Togg’un üretimini hep beraber izleyip gördüklerini rapor fail Varank, “Görüntülerde üretim bandı, kurgu hatları, boyahaneler var mıydı, vardı. Tamam süreğen muhalifler günlerce ceride köşelerinden ve televizyonlardan hangi dedi. ‘Toog’un üretim bandı namevcut, bu araçları İtalya’dan getirdiler’ dediler. İşte bunlar bütün gözleri olup bile görmeyenler. Bunu hastalık yapıyorlar, biliyor musunuz? Tarihimizi bol bilmezsek bu sorunun cevabını de pir aynı şekilde veremeyiz.” diyerek konuştu.

Varank, Türkiye’nin 61 yıl evvel özlük domestik otomobilini ürettiğini hatırlatarak, şöyle konuştu:

“1961’de 23 mühendis ve teknik adam Eskişehir Cer Atölyesi’nde evcil otomobil üretmek amacıyla çalışmalarına başladı. Hedefleri evcil ve milli otomobili o tarihte, 29 Ekim’e yetiştirmekti. Kapının konusunda yüce rakamlarla kaç gün kaldığını gösteren tablo astılar ve Bükülme otomobili 129 dönem bilahare üretilmiş oldu. Biri bej, biri siyah iki Inhina, Eskişehir’den Ankara’ya getirildi. Lokomotiften sıçrayacak kıvılcımlar tıpkısı kazaya sebebiyet vermesin diye niteleyerek üstelik arabaların depolarını trene bindirmeden boşalttılar. Ancak çıktı maatteessüf terslikler başladı. Ankara’ya geldiklerinde, bürokratların tez ettirmesi sonucu otomobile benzin koymayı unuttular. Haliyle, Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in bindiği komütatör 200 metre sonraları yolda durdu.”

“60 almanak hayalin önüne boşlamak istiyorlar amma daha çok bozuk Türkiye bulunmayan”

Sonrasında bu hatanın telafi edilip depoya hızlıca yakıt konulduğunu anlatan Varank, şöyle devam etti:

“Cumhur Reisi Cemal Gürsel, Inhina otomobiliyle yoluna devam etti ama iş işten geçmişti. Ancak bu balaban başarıya, dönemin bu vizyoner projesine rağmen, ertesi dolaşma gazeteler hep ayrımsız ağızdan tıpkısı bugün olduğu gibi aynı müsvedde kampanyası başlattılar. ‘Bükülme otomobili yolda kaldı’, ‘Kıvrılma 200 metre gidebildi’ manşetleri attılar. Başkaca utanmadan ve yüzlü yüzlü ‘Milletin parasını boşa gönderdiler’ diye gazetelerinde yazdılar. Kimesne Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in gerçekte Inhina ile bir gezi yaptığından bahsetmedi. Sonuç adına siyasiler, manşetlerle oluşturulan halkoyu baskısının altında ezildi ve üretilen Kıvrılma araçlarının arkasında duramadı. İşte şu anda da aslında tamlık kendisine geçmek istenen bu. Müzmin muhaliflerle fondaş gazeteciler, dezenformasyonlarıyla 60 almanak hayalin önüne sarkıtmak istiyor. Amma şunu haddinden fazla mebzul anlamaları geçişsiz, artık bozuk Türkiye namevcut.”

Varank, Togg’un babayiğitlerinin arkasında Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın olduğunu belirterek, “Bütün bu düzensiz propagandalara rağmen Togg, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 2023’te yolların tozunu attıracak. İşte bu iyicene heyecanı ve gururu milletimize yaşatmanın hamdolsun şükrünü yaşıyoruz. Ama az buçuk ilk söyledim. Bunu başarmanın yolu siyasi iradeden geçiyor. İşte o politik iradeyi gösteren kelle babayiğidimiz sayın Cumhurbaşkanımız olduğu için tığ bu gururu milletimize yaşatabiliyoruz.” dedi.

Polemiklerle değil, hizmet, nişane ve yatırımlarla karışık bırakmaya bitmeme ettiklerini söyleyen Varank, Türkiye’nin ciharıyek tarafında fabrikalar açtıklarına ve tesisler kurduklarına bel etti.

Varank, “130 milyon teklik envestisman tutarına topluluk sodyum klorür işleme ve ambalajlama tesisini, 93 milyon lira yatırım tutarına topluluk yapı fabrikasını ve 15 milyon teklik envestisman tutarına eş mobilya fabrikasını açıyoruz. Bu fabrikalar, Iğdırlı kardeşlerimize atlatmak kapısı olacak.” ifadelerini kullandı.

Iğdır’a yapılan yatırımlardan bahseden Varank, şunları kaydetti:

“Bu fabrikaların birlikte, Kalkınma Ajansımızın desteğiyle tamamladığımız yaklaşık 22 milyon lira bütçeye ehil üç ayrımlı projeyi üstelik şehrimize kazandırmış oluyoruz. Iğdır OSB Natürel Gazla Rekabet Gücünü Artırıyor Projesi ile sanayicimizin erke giderlerini azaltarak elan düşük maliyetlerle üretim yapmalarına imkan tanımış olacağız. Tuzluca Doğa Parkı Projesi ile Sodyum Klorür Mağaralarını esenlik turizmine kazandırarak şehrimizin ekonomisine teceddüt getiriyoruz. Seralarda Istihsal Yapıncak Ellerle Buluşuyor Projesi ile de şehrimizdeki ser tarımını büyüterek tarımsal eklenmiş değerinin artırılmasına koca bire bir ulama sağlayacak. Olur, toplamda 261 milyon lira envestisman Iğdır’ımıza hoş hayır olsun.”

“Iğdır OSB’bile, yüzdelik 95 doluluk oranını yakaladık”

Iğdır’ın gelişen ve büyüyen ekonomisiyle bölgeye kilolu kattığını vurgulayan Varank, kentin 3 farklı ülkeyle komşu olması hasebiyle stratejik konuma sahip olduğunu ve bunun şehre üretimde mehabetli fırsatlar sunduğuna değindi.

Varank, Iğdır’daki imalat sanayisinin sonuç yıllarda alelacele geliştiğine dikkati çekerek, “Iğdır OSB’da, yüzdelik 95 doluluk oranını yakaladık. Açtığımız ikinci etapta da yatırımlar bitmeme edecek. Tığ birlikte Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı namına Iğdır’ın daha üstelik gelişmesi üzere desteklerimize devam ediyoruz. Akıbet 20 yılda Iğdır için 900 milyon liralık yatırım tutarına eş 156 motivasyon belgesi düzenledik. 5 bin 250 yabanlık istihdamın önünü açtık. KOSGEB vasıtasıyla şehrimizdeki 1600 işletmeye 90 milyon teklik destek sağladık. Bölgenin dinamiklerini harekete eylemek için Serhat Kalkınma Ajansı eliyle 249 projeye verdiğimiz bindi kısaca 120 milyon lirayı buldu. DAP Bölge Kalkınma İdaresiyle 71 projeye toplamda 102 milyon teklik köken aktardık. Serhat Kalkınma Ajansıyla desteklediğimiz 9 milyon teklik bütçeli Iğdır Çağrı Merkezi Projesi geçenlerde tamamlanacak. Bu kalıp açıldığında Iğdırlı kardeşimiz yeni istihdam imkanlarına kavuşmuş olacak.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin sanayi yatırımlarına çabukluk kesmeden bitmeme ettiğine meni fail Varank, şunları dile getirdi:

“OSB’lerin sayısı son 20 yılda 192’den 344’e artık. en son mazi attığımız imzayla Zonguldak Gökçebey’e 345’inci OSB’yi kurduk. Üretimdeki parsel sayısı 57 bine ulaştı. Hoppadak sonuç tıpkı yılda 17 yeni OSB kurduk. İnanın bilcümle bu yatırımlara karşın, tığ sanayicilerimizin taleplerine şu anda yetişmekte berenarı zorlanıyoruz. Biz taleplere yetişemezken, birileri kalkıp halen Türkiye’da 20 yılda on paralık üretimevi kurulmadı diyebiliyor. Her dönme açılışlardan açılışlara koşmamıza karşın inkarlarını sürdürüyorlar. Varsın onlar görmezden gelsin. İşte bizim sanayicimiz burada, fabrikalarımız burada. Bu vesileyle ülkemize yatırımla, üretimle, istihdamla, ihracatla katkı sunan tüm yatırımcılarımıza şahsım ve milletimiz yerine şükranlarımı sunuyorum.”

Nazır Varank, konuşmanın peşi sıra kurdele kesilerek açılışı yapılan tesislerde incelemelerde bulundu.

Açılışa, Vali ve Belediye Komutan Vekili Hüseyin Açık Deniz Sarıibrahim, YANLIŞSIZ Parti Umumi Komutan Yardımcısı Ömer İleri, iş kadını Mehmet Sürkit, Sanayi Bölgeleri Umumi Müdürü Fatih Turan, bazen AK Öğür milletvekilleri ve çok sayıda çağrılı katıldı.

Share: