Öğrenciler ve dağcılar Kars’taki Nazik Yahni Dağı zirvesinde şehitleri andı

Kars’ın 1853-1856 yıllarında, Rus ordularına cebin savunulmasında geçer Şişman Yahni Dağı’na çıkan darülfünun öğrencileri ve dağcılar, zirvede Türk bayrağı açıp şehitleri andı.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Türkiye Alpinizm Federasyonu Kars Temsilciliğince hazırlanan Milli Savaş Şehitlerini Anma Etkinliği kapsamında Kars, Ardahan ve Iğdır’dan dağcılar ve darülfünun öğrencileri, Kars Valiliği uğrunda bir araya geldi.

Burada otobüslerle Kars-Rappadak Ören Yeri yolu üstünde kâin Büyük Yahni Dağı yakınlarına gelen 350 şahsiyet takım, şehitleri tesmiye etmek için ellerindeki Türk bayraklarıyla 2 bin 254 rakımlı dağın zirvesine akla yatkın tırmanışa geçti.

Uzun ayrımsız tırmanışın peşi sıra katılımcılar, 1853-1856 yıllarında Kars’ın Acımasız ordularına alın savunulmasında makbul bölgedeki sığınakları müzakere etti. Katılımcılar, zirvede okunan Kur’an-ı Bonkör ve dualarla şehitleri andı.

Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürü Nedim Arslan, aktiflik kapsamında ilk kendisine geçen hafta Ağadeve Dağı’na tırmandıklarını belirterek, bu hafta ise Nazik Yahni Dağı’nda zirve yaptıklarını ve şehitleri andıklarını söyledi.

Türkiye Dağcılık Federasyonu Kars Temsilcisi Alpay Korkmaz bile Rum erenlerinden Ebul Hasan Harakani Hazretleri’nin, Hicri 429 tarihinde, Iri Yahni Dağı’nda Bizanslılar ile savaşırken martir olduğunu rapor etti.

Korkmaz, Milli Uğraş Şehitlerini Yâd Etkinliği kapsamında 350 kişiyle 2 bin 254 rakımdaki Yahni Dağı’nda şahika yaparak şehitleri Kur’an-ı Cömert ve dualarla andıklarını sözlerine ekledi.

Etkinlik kapsamında Türk Kızılay ve Aras EDAŞ’ın desteğiyle katılımcılara çorba ve çay ağırlama edildi.

Share: