Nazır Insan, Türkiye-Gambiya 2. Muhtelit Kazançlı Komite Toplantısı’nda konuştu Açıklaması

Afiyet Bakanı Fahrettin Herif, Türkiye- Gambiya 2. Karma Konuşu Komisyonu’nda alınan kararların hemen hayata geçirileceğini belirterek, “THY’nin ülkelerimiz arasındaki uçuş imkanlarından dahi faydalanarak elan fazla Gambiyalı hastayı ülkemizde otama etmekten memnuniyet duyacağız.” dedi.

Türkiye-Gambiya 2. Muhtelit Soylu Erki Alt Kurul (KEK) Toplantısı Ankara’dahi yapıldı.

Fahrettin Herif ve Gambiya Esenlik Bakanı Ahmadou Lamin Samateh başkanlığında sürdürülen görüşmeler sonrasında, KEK 2. Ahit Protokolü imzalandı.

Eş, Esenlik Bakanlığında düzenlenen imza töreninde, Türkiye’nin dost ve cömert mutluluk Gambiya ile ilişkilerini her alanda geliştirmeye büyük ehemmiyet atfettiğini söyledi.

“Türkiye- Afrika tecim hacmi, 2003 yılında 5,4 bilyon dolar seviyesinde iken, bu misil 2021 yılında 34,5 milyar dolara ulaşmıştır. Bu zaman ortamında, kıtaya ihracatımız 2,1 milyar dolardan 21,2 bilyon dolara çıkmıştır. Kıtadan yaptığımız dış alım ise 3,3 milyar dolardan 13,3 milyar dolara erişmiştir.” bilgisini paylaşan Koca, Afrika’daki yatırımların etraf değerinin 6 bilyon dolara, Türk müteahhitlerinin ana kara genelinde üstlendikleri projelerin sayısının 1800’e, hesaplı büyüklüğün ise 83 bilyon dolara ulaştığını kaydetti.

Bakan Âdem, “Afrika’nın 44 ülkesinde büyükelçiliğimiz, 31 ülkesinde ise tecim müşavirliğimiz bulunmaktadır. Milli havayolu şirketimiz Türk Çekicilik Yolları (THY) kıta genelinde 62 noktaya uçmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Afrika ile ticari ortaklığın beraberinde insancasına arkalama kapsamında de ameliyat yürüttüklerini nâkil Eş, iki talih arasındaki ticaret hacminin 2015’te 17 milyon dolar seviyesindeyken, 2021’üstelik Kovid-19 salgınına karşın 70 milyon dolara ulaştığını söyledi.

Adam, sözlerine şöyle devam etti:

“İkili ticaretin, ülkelerimizin potansiyellerini yansıtan ayrımsız seviyeye yükseltilebilmesi amacıyla ticarete bahis ürünlerin çeşitlendirilmesi çalışmalarına cevvaliyet kazandırılarak, bu yönde somut girişimlerde bulunulması ehemmiyet taşımaktadır. Gelişmeye muhtaç bire bir seviyede kâin müteahhitlik ve yatırım ilişkilerimizi, THY uçuşlarının sağladığı avantajı birlikte değerlendirerek, özel sektörlerimiz ortada artan temaslarla destekleyeceğiz. Mutabakata varılan konularda alınan kararlar tezelden hayata geçirilecek.”

“Elan aşkın Gambiyalı hastayı ülkemizde otama etmekten sevinme duyacağız”

Nazır Insan, Türkiye’nin, arsıulusal esenlik hizmetlerinde rekabetçi kamu ve hususi afiyet tesisleriyle kalifiye koca gücüyle erdemli teknolojik alt yapısı ve hizmet kalitesiyle sağlığın global yıldızı olduğunu belirtti.

Koca, şunları kaydetti:

“Afiyet turizmi kapasitemizi, Cumhurbaşkanımız aracılığıyla ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonu çerçevesinde afişe edilen ‘Health Türkiye’ bina markası adı altında parçalanmamış dünyaya duyurmaya başladık. Health Türkiye ile ülkemizi tercih eden afiyet turistleri, ihtiyaç duydukları birinci sınıf keyif hizmetlerine yegâne bir vasat üzerinden çıktı anında ulaşabiliyorlar.

Türkiye’da keyif hizmeti kabul etmek talip ecnebi misafirlerimize Uluslararası Afiyet Hizmetleri Davet Merkezi ile 7 periyot 24 saat bir nice dilde daha gür ve nitelikli bire bir hizmet sunuyoruz. Onların uluslararası esenlik hizmetlerine ait bilgi alma başvurularına cevap vererek, şikayet ve anlaşmazlıkların çözümü için ilgili merciler nezdinde girişimlerde bulunuyoruz. THY’nin ülkelerimiz arasındaki pervaz imkanlarından da faydalanarak henüz çok Gambiyalı hastayı ülkemizde otama etmekten sevinme duyacağız.”

Uluslararası esenlik çığır eğitimleri düzenlediklerini birlikte anımsatan Herif, mail zamanda uzmanlık alanlarına bakarak, yabancı esenlik personelinin Türkiye’üstelik eğitimler için mihman edileceğini söyledi. Adam, Arsıulusal Esenlik Hizmetleri A.Ş. (USHAŞ) Yüksekokul eliyle sağlık turizmi sektöründe şan düz rastgele iz grubu için yetişek planladıklarının altını çizdi.

“Türkiye, özellikle turizm alanında sunu çokça tercih edilen ülkelerden biri haline geldi”

Gambiya Afiyet Bakanı Ahmadou Lamin Samateh, THY’nin Başkent Banjul’a aracısız seferleri başladığından beri iki devlet ilişkilerindeki ivmenin hızlandığını, gelişigüzel alanda gelişme gösterdiğini belirterek, “Türkiye, özellikle turizm alanında sunma çokça tercih edilen ülkelerden biri haline geldi.” dedi.

Türk hükümetinin ince yıllardır Gambiya’yı rastgele alanda desteklediğini vurgulayan Samateh, sağlık turizmi konusunda bile gelişigüzel işlemek istediklerini rapor etti.

İki talih bakanları tarafından imzalanan KEK Protokolü’nde düet ticari münasebat, aykırı yatırımlar, Sahraaltı Afrika ile gündemdeki ticari konular ile erke, turizm, esenlik, ekincilik ve ulaştırma alanları ilkin tevessül etmek için, konuşu ve beceri iş birliği başlıkları meydan alıyor.

Toplantılar sonucunda, ayrıca iki devlet afiyet bakanlıkları beyninde “Eş Say Grubu” oluşturulması üstüne mutabık kalındı.

Share: