Medical Point’te “Örtüsüz Düşlere Yolculuk” sergisi

Medical Point Gaziantep Hastanesi’nde sülale sahipliğinde, 3 Fasıla Acun Engelliler Haset kapsamında düzenlenen “Belirtik Düşlere Yolculuk” isimli serginin açılışı gerçekleştirildi.

Medical Point Gaziantep Hastanesi’nden yapılan açıklamaya göre, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Afiyet Hizmetleri ve Engelliler Kat Başkanlığı hareket birliğinde planlı sergide, Mânialı Eş Güdüm Merkezi’nde terbiye gören engellilerin yaptığı eserler meydan aldı.

Yüzde 40 ve gövde bariyer raporu olan bireylerin eğitmenleri ile alay malay yaptıkları ahşap boyama ve mozaik asar, 3 Mabeyin Dünya Engelliler Haset’ne hususi hazırlanarak sayrılarevi sergilendi.

Açıklamada, işporta açılışında yaptığı konuşmaya yer sunulan Medical Point Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ekber Delicesine, farkındalık görüntülemek üzere yapılan bu organizasyona ev sahipliği yapmaktan çalım duyduklarını bildirdi.

Delice, “Engelliler bizim amacıyla çok nadir ve hususi efrat. Şurası unutmamak gerekir, bir doktor adına izah etmek istiyorum kim, değme kıvrak duygusal, bire bir sakat adayıdır. Tığ buna dikkat koymak ve farkındalık yaratmak amacıyla sizlerin düzentileme ve katkılarıyla oluşturduğu bu domuzuna sergiye karı sahipliği yapıp bu farkındalığa ulama sunmak istedik.” ifadelerini kullandı.

“Onlara engel olunmayınca neler yapabileceklerini görüyoruz”

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Mehmet Berk birlikte engellilere engel olunmazsa neler yapabileceklerini bu sergide görmenin gibi olduğunu belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

” Türkiye’bile ilk kez engellilere proje kapsamında hareket istihdam fail belediyelerden biri biziz. Bunlardan biri ‘Mutlu Kafe’, orada down sendromlu çocuklarımız çalışmakta. Glutensiz kafemizde bile ayrımsız şekilde çeşitli dallardan mânialı kardeşlerimiz istihdam etmekte ve evlerine kazançlı yerine bire bir katkıda bulunmaktalar. Hem da kendilerini yetiştirmek istiyorlar. Bunun dışında Türkiye’dahi ve Avrupa’da bir numara, dünyada üçüncü olan Kilitsiz Küreksiz Yaşam Merkezimiz var. Buradan faydalanan birçok mânialı kardeşlerimiz var. Bu yüzden özellikle merkezi görmeyen vatandaşlarımızın burayı musahabe etmelerini isteriz.”

Küşat konuşmalarının ardından, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başbuğ Vekili Sert, Medical Point Yönetim Kurulu Komutan Vekili Hayrullah Kubba hesabına hazırlanan plaketi Baştabip Delicesine’e ikram etti.

Görme sakat gençlerin ney ve putrel eşliğinde dinleti verdiği etkinlikte, özürlü ziyaretçiler üzere kemirmek düzenlendi ve misafirlere ihsan arz edildi.

Share: