Libya Temsilciler Meclisi’nden “ülkede yıpranmamış ayrımsız hükümet kurulması” önerisi

Libya’nın doğusundaki Temsilciler Meclisi (TM) Başkanı Akile Salih, Birleşmiş Uluslar Libya Destek Misyonuna (UNSMIL) ülkede Abdulhamid Dibeybe ve Fethi Başağa liderliğindeki iki hükümet yerine eskimemiş ve yegâne bire bir hükümet kurulması yönünde aynı teklif sunduklarını duyurdu.

Salih’in “Libya ahali-Istikbal” televizyonunda yaptığı açıklamada saha düzlük yüce başlıklar TM’nin Facebook sayfasında yayımlandı.

Ülkedeki çift çivi hükümet sistemiyle ilişkin mütekellim Salih, “Bakir tıpkısı hükümet kurulması fırsatı hala var. BM Misyonuna yıpranmamış hükümetin teşekkül mekanizması üzerine aynı teklif sunuldu.” ifadesini kullandı.

Salih, ülkede yapılması planlanan seçimlere da bir tane bire bir hükümet çatısı altında gidilmesi gerektiğini vurguladı.

Ülkeyi seçimlere götürecek anayasal metne de değinen Salih, TM ile Libya Ululuk Efdal Konseyi arasındaki ana ağız tatsızlığı noktasının, “askerler ile tekme vatandaşlığı olanların adaylığı meselesi” olduğunu belirterek, “Ülkedeki krizin sonlanmasını istemeyenler var.” dedi.

Oran Yüksek Konseyi amacıyla “hezel var çalışmalar bulunmayan” eleştirisinde kâin Salih, “Ne Fehamet Yüksek Konseyi ne da tıpkısı başkasının insafına kalmayı akseptans ederiz. TM kendisine bire bir takvim belirledik, eğer bu süre aşılırsa anayasal metni hazırlayacağız. Kurul uzlaşmaz tekebbür takınırsa yüklülük üstleneceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Salih, Yaşamış Kaddafi rejiminin düşürülmesinin peşi sıra 2011’bile hazırlanan Temel Beyannamesi’nin, ülkedeki kâin politik krizi sonlandıracak yasal dayanak olduğunu ve buna dayanarak seçimlerin yapılabileceğini söyledi.

Salih’in bu ifadelerine ilgilendiren daha Celal Faziletli Konseyi ya de BM Misyonundan bire bir izah yapılmadı.

Akile Salih 17 Ocak’ta, anayasal metinle ilişik TM’ye yanıt vermesi üzere Cesamet Faziletkâr Konseyi’hangi 15 günce süre tanımıştı.

Libya’daki intihap çıkmazı

Birleşmiş Milletler öncülüğündeki Libya Siyasal Diyalog Forumu’nun Son Teşrin 2020’deki toplantılarında, ülkede şevket başkanlığı ve parlamento seçimlerinin 24 Antrakt 2021’da yapılmasına değişmeyen bırakılmış fakat seçimler planlanan tarihte yapılamamıştı.

Tobruk’taki Temsilciler Meclisi, bulunan Millî Kontak Hükümeti’nin görev süresinin 24 Antrakt 2021’bile dolduğu gerekçesiyle 10 Şubat 2022’birlikte ülkenin batısındaki milletvekillerinin çoğunun katılmadığı oturumda Fethi Başağa’yı başvekil seçmişti. 1 Mart’ta üstelik Başağa hükümetine güvenoyu vermişti.

Libya Ulusal Temas Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ise Temsilciler Meclisi’ni Cenevre Anlaşması’nda belirlenen defa haritasından ayrılmakla suçlayarak görevinin başında olduğunu, görevi fakat seçme tıpkısı hükümete teyit edeceğini söylemişti.

Libya Celal Efdal Konseyi tekme vatandaşlığı olanlar ile askerlerin, Devlet Başkanlığı seçimlerine adaylığının engellenmesini isterken, TM buna cevaz verilmesinde ısrar ediyor.

Share: