Kovid-19 sürecinde karşılaşılmayan beta enfeksiyonuna karşı “dikkatli olun” uyarısı

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tababet Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Vukuf Dalı Öğretim Üyesi ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Olgun Yerleşmiş Üyesi Prof. Dr. Kötü Yağız, Kovid-19 salgını sürecinde alınan tedbirlerin etkisiyle karşılaşılmayan beta enfeksiyonunda şita aylarında hadise sayısının panik yaratmayacak şekilde artabileceğini söyledi.

Prof. Dr. Keder Esmer, AA muhabirine, sonuç haftalarda Avrupa ülkelerinde artma olduğu bildirilen beta enfeksiyonuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kara, özellikle havaların soğumasıyla kendini gösteren mevsimsel hastalıklardan biri olan ve “değerli hastalığı” kendisine isimlendirilen, bundan sonra “beta” adına bildik enfeksiyonda bulaşın damlacık aracılığıyla gerçekleştiğini tabir etti.

“Çor, gürpedek gelişen geçit ağrısı, 39’un üstünde efdal üzücü, halsizlikle seyreden aynı tabloya bozukluk olmaktadır.” diyen Kara, beta bakterisinin 90’dan çok çeşidi olduğunu söyledi.

Bunların bire bir kısmının kendini koruyabilmek amacıyla madde salgıladığını tamlayan Kara, bu salgılanan maddelerden bire bir kısmının kişide faziletkâr ateşe ve bölgede kızarıklığa neden olduğu bilgisini verdi.

“Ciltte döküntüye neden oluyor”

Prof. Dr. Kara, hastalığın özellikle boğazda yutarken çokça aheste benzeri ağrıya sefer açtığını tabir ederek, şu bilgileri verdi:

“Bu bakterilerin tıpkısı kısmı boğaza veya bademciklere tutunduğunda tıpkı husus salabiliyor. Bu salınan maddeler üstelik ciltte döküntüye bozukluk oluyor. Bunlar, bakteri marifetiyle dışarı atık toksin maddeler, vücutta hasar verici tadımlık gösteriyor. Beta de alelhusus geçit enfeksiyonuyla birlikte salınan maddelerin hastalık olduğu tıpkı çor.

Çocuklar beta bakterisi ile ilk defa karşılaştıklarında, alelhusus gövdede bilgili olan, kollar ve bacaklara akıllıca azalan kırıcı çirkin ve kızarıklıkla karşılaşıyor. Kırmızı zahirî kızarıklıklara bastırıldığında soluk solgun aynı rengin göründüğü resim çıkıyor. Dudaklarda kırmızılık ve dilde çok elan fazla yangı görünüyor.”

Kara, bulaşın kısaca 1-1,5 metre mesafeden damlacık aracılığıyla bulaştığına, beta tanısı konulan tıpkı kişide kibir akıntısı evet üstelik tıkanıklığının olmadığına dikkati çekti.

“Ülkemizde bile bu dönemde görülmeye başlıyor”

“Kovid-19 salgınının hakim olduğu kestirmece 3 yıl boyunca beta bakterileriyle haddinden fazla karşılaşılmadı.” diyen Kişmiri, salgın döneminde maske kullanılması, bağlı ortamlarda bulunulması ve hijyene elan aşkın dikkat gösterilmesiyle bu bakterilerin bulaşmasının engellendiğini söyledi.

Kişmiri, şunları kaydetti:

“Salgından sonraları tedbirlerin azalmasıyla alelhusus betanın kesif görüldüğü aylarda, hastalık beklenenden aşkın ve acul oluyor. Hastalığın görüldüğü antrakt, ev, şubat ve mart aylarında beklenenin üstünde ayrımsız vaka sayısı türlü. Yaklaşık iki hafta ilk Avrupa ülkelerinde başladı, ülkemizde birlikte bu dönemde görülmeye başlıyor. Şu zaman amacıyla panik olacak tıpkı boyut bahis konusu değil. Sezon, Avrupa’da Türkiye’den az buçuk elan önceki başladığı amacıyla önce kendisine o bölgelerde görülüyor. Avrupa’de şu anda hastalık sıklığının artması, bizde birlikte artacağını göstermiyor, ürkü olmaya gerek yok.”

“Tedavi bütün yapılmalıdır”

Beta enfeksiyonunun seçkin zaman ağır seyreden aynı çor olmadığına işaret eden Esmer, “Çok nadiren, özellikle tropikal iklimin olduğu bölgelerdeki kişilerde, ciltte kanlanmanın bozulmasına vabeste hasarlı mıntıka yaraya dönüşebilir. Boğazdaki bakterinin nadirden bile olsa akciğere geçmesiyle, akciğerlerde dokunun ölümüne kat açan tablolara neden olabiliyor. İlk mevrut bilgilere bakarak, Avrupa’dahi çocukların ölümü, bununla ilişik kabil görünüyor.” diyerek konuştu.

Şu anda bakterinin yanında çok sayıda değişik virüsün bile dolaşımda olduğunu vurgulayan Kara, ebeveynlere hastalıkların ilinek ve bulgularına karşı tetik olmaları uyarısında bulundu.

Esmer, birdenbire yükselen üzücü, su içerken bile ağrıya misil açan derbent ağrısı ve müfrit halsizlik halinde beta olasılığı düşünülerek hekime başvurulması gerektiğini anlatım ederek, şu bilgileri verdi:

“Aynı çabuk testle tıpkı birlikte derbent kültürüyle test yapılarak, kesin tanı konulmalıdır. Beta bakterisi, haddinden fazla nadiren his romatizmasına illet olmaktadır. Alınan kültürde beta çıktığında antibiyotik tedavisi çok etkilidir ve 24 saat süresince sıkıntı kıymetiharbiye. Ilgi edilmesi gereken sunma yüce madde, hekim tarafından verilen antibiyotiğin ya iğne şeklinde ya birlikte 10 çağ süresince hap namına kullanılması gereklidir. Sunulan düze ve sürede metruk antibiyotik, geçit ağrısını ortadan kaldırabilir amma ihtisas romatizması kabil tehlikeli tabloların gelişmesine engellemez. Bu nedenle tedavi bilcümle yapılmalıdır.”

Değme argıt ağrısının beta olmadığına ve gelişigüzel boğaz ağrısında antibiyotik kullanılmayacağına vurgu özne Esmer, “Ansızın gelişen faziletkâr incitici, derbent ağrısının dışında hapşırık, kibir akıntısı kabilinden olaylar alelumum virüs kaynaklı enfeksiyonlardır ve bunlarda antibiyotik gravite etmez, tersine bağışıklığın düşmesine illet türlü.” diyerek konuştu.

Share: