Konservede Taş Kadar Yoğurt Mayalama

Konservede Taş Kabil Yoğurt Mayalama Tarifi İçin Malzemeler

  • 2 litre örgensel süt
  • 2 yemek kaşığı yoğurt mayası
  • 1 öz kaşığı şeker
  • Bir fiske tuz

Konservede Taş Kabil Yoğurt Mayalama Tarifi Yapılışı

  1. Öncelikle polat aynı tencereyi tıpkı suyun altından geçirip sütü içerisine boşaltıp sütü kaynamaya bırakıyoruz. Benzen ısınıp kaynamaya başladıktan sonraları altını kısıp bire bir kepçe yardımı ile sütü havalandırarak karıştırıyoruz. Bu şekilde sütü karıştırarak benzin bire bir parmak eksilene büyüklüğünde kaynatıyoruz.
  2. Kaynayan sütümüzü aynı kenara alıp ılınması amacıyla yine kepçe yardımı ile sütü havalandıra havalandıra karıştırıyoruz. Sütünüzün sıcaklığını çıkarmak amacıyla serçe parmağınızı sütün içerisine sokup 10 büyüklüğünde sayın eğer parmağınız çok belli belirsiz yanıyorsa hakeza hafiften ılık kıvamda ise mergup ısıya mevrut demektir. Şayet sütünüz çokça soğuk olursa yoğurdunuz tutmaz çokta yunak olursa yoğurdunuz bulaşık olur, onun üzere kıvılcım çok majör 🙂
  3. Henüz bilahare ufak tıpkı kabın içerisinde yoğurt mayası, şeker (şekeri koymamızın nedeni yoğurt mayasını aktifleştirip yoğurdun çabuk ve adamakıllı mayalanması için) ve şuncacık tuz (tuzu koymamızın nedeni yoğurdu değişik içimli yapıyor ve yoğurdun yolsuz olmasını engelliyor) karıştırıyoruz.
  4. Mayamızın üstüne 2 aşındırmak kaşığı büyüklüğünde ılınmış sütümüzden alıp tekrar karıştırıyoruz. (Eğer mayanız çok karışık ise aldığınız benzen miktarını bir dirhem azaltın yani yoğurt mayasını benzin ile karıştırdığınız da kek hamuru kıvamında olacak katık kabilinden çok sıvı olmasın ) Sütümüzü kavanozlara doldurup (sütü kavanozların bilcümle ağzına büyüklüğünde doldurmayın az buçuk boşluk kalsın ) mayamızı kavanozlara bölüştürüyoruz. Sonra bir kara tahta kaşığın tersi ile mayamızın süte karışması üzere sütlerimizi iyice karıştırıyoruz.
  5. Henüz sonradan kapaklarını sıkıca kapatıp çokça soğuk sıfır ama çokta hamam olmayan bire bir ortama bire bir battaniye seriyoruz (amma yere sermeyin) üstüne de bir anüs örtüsü serip kavanozlarımızı çok fazla sarsmadan büzük örtüsünün konusunda koyup geçmiş büzük örtüsüne sarıp elan sonradan battaniyeye milimi milimine sarıyoruz. (Şayet lazım varsa üstüne başka ayrımsız husus elan atabilirsiniz) 8-9 saat büyüklüğünde bu şekilde bekledikten sonraları bakıyoruz yoğurt tutmuş ise şoklanması amacıyla yoğurdumuzu çabucak buzdolabına kaldırıyoruz ve kavanozların kapağını açmadan bildirme birkaç bir iki dönüş buz dolabın da bekletiyoruz. Daha sonra kapağını açıp tüketebilirsiniz. Bu şekilde yoğurdunuzu tafsilatlı ayrımsız süre muhafıza edebilirsiniz söz misali bir tanesini açıp tüketip küsurat tıpkısı tanesini bile buzdolabında saklayabilirsiniz kapağı bağlı olduğu üzere hiç tıpkısı engebe olmadan tafsilatlı bir süre bir lezzetinde kalıyor.
Share: