Kolombiya’da, bozuk FARC imzacıları ile STK üyeleri “Barış ve Harmoni” üzere dikme dikti

Kolombiya’da, cebe bırakan sakat Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) imzacıları ile sivil cemiyet kuruluşu (STK) üyeleri, “Sulh ve Harmoni” için dikme dikimi gerçekleştirdi.

Devlet ile FARC ortada imzalanan hazar anlaşmasının 6. yılı vesilesiyle Cundinamarca dalavere bölgesine sınırlanmış Agua da Dios kasabasındaki Ibanez köyünde rekiz ağaç etkinliği yapıldı.

Eski FARC imzacıları ile STK üyelerinin katılımıyla yapılan “Barış ve Harmoni” etkinliğinde, ağaç dikiminin peşi sıra orduya tutkun müzik grubu mini dinleti verdi.

Askerlerin serbest asayiş önlemleri altında kestirmece 1500 kişinin katıldığı etkinlikte konuşan STK temsilcileri, FARC ile heybet arasında sağlanan barışın güçlendirilmesi çağrısında bulundu.

Etkinlik, askerlerin şişman kazanlarda hazırladığı yemeği katılımcılara ağırlama etmesiyle akıbet buldu.

“Içtimai dokunun yeniden mensur edilmesini sağlıyoruz”

FARC’ın siyasal partisi Comunes Senatörü Julian Gallo, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sulh anlaşmasına imza atan çarkıt FARC mensuplarının domestik yetkililerle toplumsal işler yürüttüğünü belirterek, buranın mümasil bir karye olduğunu söyledi.

Gallo, “Hazar imzacıları adına değişik etkinlikler yürütüyoruz. Cıvıl Cıvıl, uray başkanlığı, çatışma mağdurları ve genel yerine toplumla birlikte akım ediyoruz. Eğlence ve toplumsal cerrahi müdahale marifetiyle, çaba döneminde bozulan toplumsal dokunun baştan nesir edilmesini sağlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Uluslar (BM) Kolombiya İrtibat Ofisi Görevlisi Omar bile Atrip üstelik hazar anlaşmasının 6. yılını kutladıklarını hatırlatarak, “Bu köyde, sulh için benzeri etkinliğe haremlik ediyoruz. BM için bu hat organizasyonlar çokça önemlidir. BM Umumi Sekreteri’nin de dediği kadar, barış bütün ortada kurulur. Cıvıl Cıvıl, mülki idare, hür teşebbüs, merkezi yönetim barışı konsolide ediyor.” dedi.

Share: