Kış lastiği uygulaması ferda başlıyor: Bin 152 teklik cezası var

Şita lastiği uygulaması ferda başlıyor: Bin 152 liralık cezası var

YOZGAT – Kış lastiği muvakkat uygulaması, şehirlerarası abra ve sâri taşıyan ticari vesait için 1 Antrakt Perşembe haset başlayacak. Kurallara yaraşmayan araçların işletmecilerine bin 152 liralık yönetsel para cezası uygulanacak.

Yozgat Itimat Müdürlüğü Nahiye Gidiş Geliş Bakı Büro Müdürlüğü ekipleri, yarın başlayacak ticari vesait üzerinde mecburi kış lastiği uygulaması öncesi sürücüleri uyardı. Güven ekipleri, Yozgat- Ankara karayolu Antrenör Say uygulama noktasında abra ve muvakkat haiz ticari araçları durdurarak sürücüleri şita lastiği takmanın önemini ve lastik diş derinliklerinin ne kadar olması gerektiğini konusunda hem bilgilendirdi hem de sürücülere broşür dağıttı.

Güvenlik ekipleri yarın itibariyle şita lastiği zorunluluğuna uymayan araçların işletmecilerine bin 152 lira ceza kesileceğini duyurdu.

“Uygulamayı çok faydalı buluyoruz”

Emniyet ekiplerinin uyarıları nedeniyle memnuniyetini anlatım eden şoför Talat Tilgir, “Polis Güçleri ekipleri bizi durdurdu. Lastiklerimizi kontrol ettiler. Biz ticari olduğumuz üzere lastiklerimizin diş derinliği 10 santim. Uygulamayı çok mebzul buluyoruz, başkalarının yaptığı hataları tığ ödemeyelim diye bu kök kontrollerin olması güzel. Tığ lastiklerimizin şu anda kış lastiği olması gerektiği ve yeterli olmaları üstüne uyarıldık. Bize broşürde dağıtıldı ve uzun ayrımsız şekilde okuyup gerekeni yapacağız.” dedi.

Şoför Veysel Karacaoğlan ise, “Şita lastiğinin zorunlu olması iyicene, hatta bunu özel araçlarda üstelik yaparsak haddinden fazla gani tamam. Biz angarya taşıyoruz, palyatif taşıyoruz sonuçta tıpkısı faaliyet harcıyoruz. Emeğimizin karşılığı tırı vırı olmasın. Uygulamayı çokça beğendik, çokça iyice.” şeklinde konuştu.

“1 Açıklık-1 April arası zorunlu olacak”

Yozgat Kesim Trafik Bakı Ofis Müdürü Komiser Ermiş Çetince da kış lastiği uygulamasının 1 Antrakt ile 1 Nisan günleri ortada yük ve gelgeç taşımacılığı fail ticari araçlarda mecburi olacağını hatırlatarak, “Bizler dahi uygulamaya saatler kaldığında sürücülerimizi brifing gayeli ilimizde ayrımlı noktalarda denetimlerimizi sürdürüyoruz. Bir şekilde hususi araba kullanan sürücülerimizin de kişi duygusal güvenlikleri için kış lastiği takmalarını öneriyoruz. Yılın mecburi tutulan dönemlerinde dara ve bulaşıcı taşımacılığı yapıp şita lastiği taktırmayan sürücülerimize bin 152 lira yönetsel para cezası uyguluyoruz.” görüşlerine düz verdi.

“Denetimlerimiz sürecek”

Araçlarda korse diş derinliği ile ilgili dahi vukuf veren Müşkül, “Hususi araçlarda lastiklerin diş derinliği 1.6 milimetreden daha beş altı olmaz. Dara ve geçici taşımacılığı işleyen frapan, kamyon, otobüs kabilinden araçlarda ise sargaç diş derinliğinin 4 milimetreden birkaç olduğunda gine benzeri şekilde gidiş geliş idari para cezası uyguluyoruz. Denetimlerimiz yılın bu dönemlerinde mütenevvi noktalarda bitmeme edecek.” ifadelerine meydan verdi.

Share: