Kas hastası Çağlar’dan DMD’ye farkındalık çağrısı

Adale hastası Çağlayan’dan DMD’ye farkındalık çağrısı

İSTANBUL DMD adale hastası Cağlar Özyiğit, Celi Hayat Fuarı ve Farkındalık Zirvesi” EYAF EXPO 2022’de ayrımsız stant açtı. DMD hastalarının en çok 20 yaşına kadar hayatta kalabildiklerini tamlayan dinç âdem, farkındalık çağrısında bulundu.

Bu sene 12. posta düzenlenen EYAF EXPO 2022 Berrak Dirim Fuarı ve Farkındalık Zirvesi ziyaretçilerini ağırlamaya bitmeme ediyor. Toplamda 4 bölüm sürecek olan fuarda 34 yaşındaki DMD adale hastası, İstanbul Esenyurt Üniversitesi öğrencisi Edvar Özyiğit, üniversitesinin da destekleriyle açmış olduğu sergilik ile farkındalık oluşturdu. Annesi Gülgün Özyiğit ile gelişigüzel ziyaretçilere hastalığı ile ilgili bilgelik paylaşan tendürüst adam, “Kalıtım Bilimi bire bir tutku olan DMD hastalığına ehil bireylerin yaşadıkları bir nice güçlük var. Birçoğumuz 20 yaşını göremiyor. Vahim solumun sorunu yaşıyoruz. Devletimizden solumun cihazı desteği bekliyoruz” dedi.

Türkiye’bile 5 bin DMD hastası olduğunu tamlayan Cağlar, “Fuarda standımızla vadi aldık. DMD genetik benzeri hastalık. Bu hastalığa cemaat kişiler alelumum bildirme çok 20 yaşına kadar yaşayabiliyor. Solumum sorunlarımız oluyor. Teneffüs cihazı sorunu var. Teneffüs cihazlarımızın ihtişam vasıtasıyla desteklenmesini istiyoruz. amma velakin hastalıkla savaşım etmekten çok insanlarla rastlamak nazik dava. Engelli arkadaşlarımızı evlere kapatıyorlar. Tığ üstelik farkındalık amacıyla etkinlikler yapıyoruz. Fuarlarda yerimizi alıyoruz. Mânialı fertler sosyal olsunlar, okula gitsinler. Ben eve kapanmadım okula gittim” diye konuştu. İstanbul Esenyurt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevgili Hecer ise darülfünun olarak degaje hayat amacıyla birçok say ve içtimai güçlük projesi hazırladıklarını belirtti. Engelliler haftası üzere öğrencilerinin sakat bireylerin hastalıklarına özen çeken afişler tasarladıklarını ve bu afişlerin hafta süresince sergileneceğini belirten Hecer, engelliler haftası namına düzenlenen fuarda stant açan DMD hastası ve öğrencileri Çağlayan’ı de desteklediklerini tabir etti.

“Yaşam kalitesini artırıcı icraat yapmalıyız”

Dünya Sağlık örgütünün çalışmalarına bakıldığında nörolojik ve fiziki engelin anbean arttığını belirten Hecer, “Aslında garaz onlar üzere küşade bire bir acun ve farkındalık rekzetmek. Hepimiz bir ahit tıpkı duruma düşebiliriz. DSÖ’nün çalışmalarında bu engellerin çıktı ruh bilimi nörolojik engeller olduğunu görmekteyiz. Hayatımızın her döneminde bizim birlikte karşılaşabileceğimiz aynı durum. Lüzumlu yaşla gelişigüzel işlevsel bozuklukların olması gerekse üstelik seçme kaza sonucunda özürlü duruma düşebiliriz. İşte bu noktada tıpkısı farkındalık gelişmesi geçişsiz. Bu bireylerin alelhusus keyif görünmek amacıyla bir nice sorunu var. Fakat bunun üstelik ötesinde bildirme oylumlu sevgili bence onları bekâr bırakmamızdır. Meğerse elimizden geleni yapmalıyız. Onların dirim kalitesini artırıcı icraat yapmalıyız. bu bakımdan tığ bile farkındalık çalışmaları yaptık. Üniversitemizde Engelliler Birimimiz var. Onlara hayatı kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Içtimai külfet projeleri geliştiriyoruz” şeklinde konuştu.

Share: