Kağızman’daki Karagüney Kanyonu dağcıların yeni rotası oldu

Kars’ın Kağızman ilçesinde natürel güzellikleri, dik kayalıkları ve peribacalarını mümasil tepeleriyle dikkati çekici Karagüney Kanyonu, doğaseverlerin bakir gözdesi olmayı bekliyor.

Kars- Iğdır sınırlarının kesiştiği Aras Vadisi’nde kâin kanyonda fotoğraf safari, trekking ve doğa sporları için ergonomik alanlar bulunuyor.

Zirve Dağcılık ve Tabiat Sporları Kulübü üyesi Uca Öztürk, AA muhabirine, kulüp yerine Kars ve Iğdır’dahi kullanılmamış rotalar üzere gezi düzenlediklerini söyledi.

Aras Vadisi yanındaki Karagüney Kanyonu’nda de ilk defa yol gerçekleştirdiklerini anlatan Öztürk, “Iyicene bire bir vaha ve tüm ayrımsız kanyon. ABD’nin Arizona eyaletindeki çölleri anımsatıyor. Yeni keşfettiğimizde burada yetişkin görüntülerle karşılaştık. Bura, hem huy yürüyüşü hem üstelik kayaç tırmanışı fayrap etmek isteyenler için ideal bir saha. Tüm dağcıların gelip burayı görmesini istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Huy fotoğrafçısı Harun Cengiz üstelik çıktıkları natür yürüyüşünde Karagüney Kanyonu’nu ilk defa gördüğünü belirtti.

Kanyonun doğasıyla hayranlık uyandırdığını tabir fail Cengiz, “Burası ABD’nin Arizona eyaletindeki çölleri yakın tıpkısı doğaya erbap. Keşfedilmemiş bu tabii güzelliği herkesin gezip görmesini referans ediyorum.” dedi.

Share: