İSTANBUL-KADIKÖY’DE ÇIKMAZ HAYVANLARI İÇİN EYLEM

KADIKÖY’dahi hayvana hüküm ve barınakların durumuna aksülamel gösteren hayvanseverler gösteri gerçekleştirdi.

Kadıköy Meydanı’nda saat 15.30 sıralarında tıpkısı araya gelen hayvanseverler, hayvana güç ve barınaklardaki koşullarla ilgilli gösteri gerçekleştirdi. Çeşitli STK temsilcileri bile eyleme katılarak konuşmalar yaptı. Barınakların sadece arızi hizmet hizmeti vermesi gerektiğini rapor fail aktivist yazar Zülal Kalkandelen, “Bugün burada olmamızın amacı çıkmaz köpeklerine karşı aynı süredir başlatılan operasyona cebin çıkmak ve çıkmaz hayvanlarının birlikte hayat hakkı olduğunu vurgulamak. Hayvan hizmet evleri geçicidir. Yani nedir? Pestil, engelli yahut rehabilite edilmesi müstelzim hayvanlar içindir. Konya’daki, Mamak’taki bir nice yerdeki, Adana’daki barınaklarda olanlar münferit hâller değildir. Ne efsus ki elhak senelerce görülen, yıllardır görülen dizgesel tıpkısı şiddetin örnekleridir. Bunların sona ermesi amacıyla barınaklara kameralar takılması, 24 saat gözlenmesi ve gönüllülerin diledikleri ahit buralara hemencek girebilmeleri lazım”dedi.

Köpeğiyle eyleme katılan Sürmeli Ergin Ağır, “Önceliğimiz Konya’daki katliam, sunma önemlisi bu, Çıkmaz hayvanlarının iyesiz olmadığını, bizlerin olduğunu, bizim kadar milyonların olduğunu dile bildirmek üzere ve bunu tavzih etmek amacıyla buradayız. Banko hayvan katliamlarına karşıyız. Bizim için can makro. İnsan ya de hayvan diye ayırmıyoruz. Benim üzere bu köpek de yavru 20 yaşındaki oğlum üstelik çocuk. İkisi dahi benim çocuğum yani, insanlar bari bunu kavrayabilseler. Dediğim kadar tığ zooloji üzere buradayız. Sokak hayvanları aşağı iyesiz değil. Milyonlarca köpeğe bakıyoruz” diyerek konuştu.

Hilal Dedebey ise “Onların sesi olmaya geldik. Onların yanındayız. Seçme zaman yanındayız. Herkesin da yanlarında olmasını istiyoruz. Alelhusus şehremaneti başkanlarının barınakları düzenlemesi, orada gönüllü insanların çalışmasını istiyoruz. Fahri insanların üstelik barınaklara alınmasını istiyoruz. Bizlere sarih olsun, bizler da görelim hayvanların elbette olduğunu, ne şartlarda yaşadıklarını görelim. Tıpkı üstelik bu hayvanat kısırlaştırılsın, çoğalmasın bu zooloji. Mukteza caydırıcı cezalar verilsin. Bir Nice husus istiyoruz sesimizi afişe etmek üzere buradayız. Lütfen bizim sesimizi duyun, arkalama edin” dedi.

Tartışmalara bahis olan Konya’daki barınağın görüntülerini yayınlayan Şefkatlilik-Der başkanı Hayrettin Bulan, “Ahiret Yolculuğu kampındaki o 4 bin 500 canın, bire bir cilt tıpkı kemik noksan olduğunu, açlıktan birbirlerini yediğini, orada hiçbir memur olmadan birbirlerini yiyerek hayatta kaldığını ego gördüm ve bibi travmasını, ruhsal ruhsal çöküntüsünü yaşıyorum. Konya’dahi kanunlar içtenlikle ihlal edildi, küpeli zooloji toplatıldı ve orada canlarımız yeterince korunamadı. Orada çok nazik katliamlar oldu, bunları belirtmek amacıyla bu mitinge geldim. Ne olursunuz, hayvanları mahallelerden parklardan alıp kıyıp da barınaklara kapatmayalım, bu canları sevelim, ızdırap davranmayalım, çocuklarımız de ateş davranmasın. Biz hem insanın hem hayvanların bire bir arada yaşamasını istiyoruz. Binlerce sene beraber yaşadık” dedi.

Share: