HDP’den 6’lı masaya ‘Mansur Yavaş’ mesajı: Asla amma asla oy vermeyiz

2023 yılının haziran ayında yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde kulislerde faal günler yaşanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan Halk İttifakı’nın adayı olduğunu açıklarken, Budun İttifakı’nın adayı ise elan belirsizliğini koruyor.

MUHALEFET KANADINDA ADAY BELİRSİZLİĞİ

Başta CHP lideri Eksiksizlik Kılıçdaroğlu gelmek üzere tüm mugayeret liderleri ise aday gösterecekleri ismi, seçim tarihinin muhtemelen olmasından sonra açıklayacaklarını belirtiyor. Uymazlık kanadından namzetlik içinse Kılıçdaroğlu’nun, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ve Ankara Büyükşehir Belediye Reisi Mansur Ağırbaşlı’ın isimleri civar plana çıkıyor. Adaylık anketlerinde bile bu isimlerin fikir oranları başa kafa görünüyor.

“YAVAŞ’A ASLA AMA KATIYEN GÖRÜŞ VERMEYİZ”

Namzetlik üzere ayrımlı isimlerin gündeme geldiği şu süreçte seçimin kaderini tayin edeceği söylenen HDP’nin tavrının ne olacağı da merak edilen bire bir apayrı konu… Konuyla ilgilendiren tıpkısı izah özne HDP Koca Umumi Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan, BirGün’e konuştu. Bakırhan, “Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgilendiren henüz Mücahede ve Özgürlük İttifakı içerisinde benzeri tartışmaya girmedik. Amma bozukluk sol, toplumcu, demokrat çevreler iki dağ beyninde intihap boşaltmak zorunda kalsın? Öz adayımızı çıkarırız. Ankara Şehremini’nın ismi tartışılıyor. Başlarken söylüyorum, hakeza ayrımsız tartışmamız bulunmayan henüz amma Mansur Vahim yahut ona mail tıpkı adaya katiyen ve kat’a düşünce vermeyiz” dedi.

PARTİ İÇİNDEN DE YAVAŞ’A KARŞI ÇIKANLAR OLMUŞTU

Millet İttifakı’nın cumhur reisi adayının kim olacağı belirsizliğini korurken çarkıt HDP Diyarbakır Milletvekili Ziyalı Güzelce dahi çokça konuşulacak benzeri çıkışa imza atmıştı. Güzelce, içtimai medya hesabından yaptığı paylaşımda “Kimesne Mansur Ciddi’ı parlatmasın. Hangi ona ne de Akşener’e HDP’lilerin vereceği fikir namevcut” ifadelerini kullanmıştı.

Adam Umumi Başbuğ Yardımcısı Ayıplama Asıl bile “İmamoğlu, Kılıçdaroğlu yahut Mansur Ağır’ın adaylıkları üstüne öğür kurullarımız aşağılık aynı ağız dalaşı yürütmedi. Ama Mansur Korkulu’a müteveccih bizim fırka tabanımızın ve öğür çeperimizde kayran kayran güçlerin tutumu haddinden fazla galiba. Amma İmamoğlu ve Kılıçdaroğlu’na dayalı ve ihtimal de bunların dışındaki namzet tartışmalarına dair da çokça mütenevvi fikirlerimiz ve görüşlerimiz tür” demişti.

Share: