Hbb Başkanı Lütfü Uğraş: “İktidara Akıllıca Revan Kadrolarla Birlikte Çalışacağız”

Hatay Büyükşehir Şehremaneti (HBB) Başkanı Lütfü Cidal, CHP’nin ‘İkinci Yüzyıla Davet Buluşması’na atıfta bulunarak, “Bu başlangıçtan sonradan daha derişik ve henüz tetik bir şekilde iktidara doğru yürüyen kadrolarla birlikte çalışacağız” dedi.

HBB Başkanı Çarpışma, gazeteci Cüneyt Özdemir’in Youtube kanalındaki deli dolu yayına katılarak, CHP’nin İkinci Yüzyıla Çağrı Buluşması’ndan Hatay’daki Suriyeli müntehip sayısına çatışma kip haddinden fazla değişik konuda açıklamalarda bulundu.

CHP’nin ‘İkinci Yüzyıla Çağrı Buluşması’nın verimli geçtiğini tamlayan Başbuğ Çekişme, “Dünyadaki yeryüzü eke iktisatçı ve ekonomistlerle gelişigüzel CHP’nin mehabetli değerlerinin birlikte olduğu İkinci Asır Vizyonu’muzun açıklandığı balaban aynı toplantıydı. Genel Başkanımız hem bizi hem da dünyadaki saygın ekonomistleri tıpkı salonda buluşturdu. Evire Çevire bir kafa oldu. Umarım bu başlangıçtan sonra elan mütemerkiz ve daha süslü aynı şekilde iktidara akla yatkın revan kadrolarla birlikte çalışacağız” dedi.

SAVAŞ’TAN KILIÇDAROĞLU’NA BINDI

Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun adaylığı yerinde kendilerine destek olma durumunun düşeceğini kaydeden Çarpışma, “Türkiye 85 milyon nüfusa cemaat tıpkı mevki. Bu coğrafyada erişmiş çok herif var. Bu insanların tıpkısı değerler çerçevesinde, aynı tartıda tartılmasını istemek haddinden fazla normal. Umumi Başkanımız bu açıklamalarıma kontra aksülamel göstermedi. Aksine fırka içerisinde bu kadar nitelikli âdem olmasına sevinmiştir” diyerek konuştu.

Cidal, doğru seçimler öncesi Hatay’üstelik oy kullanacak Suriyeli seçmen sayısındaki artışa de ilgi çekti. 2019 seçimlerinde 13 bin Suriyeli seçmenin fikir kullandığını hatırlatan Çekişme, şunları söyledi:

“SURİYELİLERİN ÜLKELERİNE HUZURLA DÖNEBİLECEK ORTAMIN SAĞLANMASINDAN YANAYIZ”

“Bu benzer şu anda 24 bini esbak durumda. Önümüzdeki süreçte belki de 30-35 bini bulacaktır. Suriyeli seçmenlerin çoğalma hızı yüzde 85 iken Türk seçmenin artım hızı vakit kaybetmeden yüzde 5. Muhtarlıklara, şehremaneti başkanlıklarına adaylık formatları yükselecektir. Bu verileri temiz akarsu, atık su ve topladığımız çöplerde çıkarıyoruz. Denk olarak yaz aylarında Reyhanlı ilçemize vermemiz ister suyun 3 buçuk katını verdik amma esasen yetmedi. 12 yıldır pastamızdaki hesaplı payı Suriyelilerle paylaştık. Fakat imdi onların kendi ülkelerine huzurla dönebilecek ortamın sağlanmasından yanayız. Ekonomik, ruhsal ve sosyolojik adına henüz olumlu yöne evrilmeyi bekliyoruz. Hükümetten bu sorunun çözümünü istiyoruz.”

Hatay’ı Türkiye’nin prototipi olarak niteleyen Cenk, şöyle bitmeme etti:

“ANKARA’YA BAKIŞIMIZ, SAYGILI, ÖLÇÜLÜ VE SAHİPLENİCİDİR”

“Hatay’ın ve ülkemizin renkleri de sıkıntıları da aynıdır. Hatay, yüzyıllardır ayrımlı renklerin benzeri arada mutlulukla yaşadığı yerdir. Çünkü hepimizin yönü Ankara’ya dönüktür. Haddinden Fazla renkli ve çokça dilliyiz. Hepimiz Türk bayrağı altında yaşıyor olmaktan gurur duyuyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şehrimiz üzerinde haddinden fazla emeği vardır. Onun amacıyla Hatay halkı seçme rengiyle ebedi başkomutanına haddinden fazla şişman tırsmak duyarlı. Ankara’ya bakışımız, okkalı, endazeli ve sahiplenicidir. Böyle tıpkı şehirde belediye reisi olduğum üzere antrparantez gururluyum.”

“HATAY’IN HAK ETTİĞİ DEĞERİ ALMASINI İSTİYORUZ”

Cenk programın serencam bölümünde, Hatay’ın 2020 yılında 12 bilyon 518 milyon lira algı vermesine karşın elden 35’te 1’i büyüklüğünde yatırım payı ayrıldığını belirterek, “Sabık yıl ise 25 bilyon liralık alacak verdik. Umumi bütçeden ayrılan pay ise 670 milyon liraydı. Yani 40’ta 1’i büyüklüğünde. Verdikleri verginin 3 buçuk kaskatı büyüklüğünde envestisman düz şehirler var. Eksantrik şehirlerde Karayolları’nın yaptığı işleri Hatay’da Belediye kendisine tığ yapıyoruz. Hükümetin yıllardır bitirmediği yollar var. Biz cidal istemiyoruz. Hatay’ın türe ettiği değeri almasını istiyoruz” sözleriyle hükümete seslendi.

Share: