Hbb Başkanı Lütfü Savaş’tan Çiftçiye Döl Desteği

Hatay Büyükşehir Şehremaneti (HBB) Başkanı Lütfü Kavga, evcil üretime arkalamak üzere, Yayladağı ilçesi Leylekli Mahallesi’nde örgensel ekincilik yapan çiftçiyle Karakılçık ve Ulvi Kıran tohumlarını buluşturdu.

HBB Başkanı Çarpışma, Yayladağı’nın Karacurun, Karaköse, Çakı, Sebenoba ve Yeşiltepe Mahallelerinde kocabaşı ve yurttaşlarla benzeri araya geldi. Yapılan hizmetler için mahalle halkına bilgi veren Çekişme, talepleri dahi dinledi. Savaş, Yayladağı’ndaki temaslarının peşi sıra organik nesil beslemek ve gelecek nesillerin henüz dimdik beslenmesine ulama nail olmak amacıyla başlatmış oldukları ‘Doğal Hayat ve Üretim Çitlikleri’ projesi kapsamında, Leylekli Mahallesi’nde çiftçiler ile ayrımsız araya geldi, buğday tohumlarını toprakla buluşturdu.

Yerli üretime ve çiftçiye bindi vermeye devam edeceklerini belirten Çekişme, şöyle konuştu:

“ATALARIMIZDAN BİZLERE MİRAS ARTAN TOHUMLARIMIZI TOPRAKLA BULUŞTURUYORUZ”

“Küresel ısınma, yağış rejiminin değişikliği ve akıbet zamanlarda Ukrayna ve Rusya savaşı insanlarda alelhusus azık üstüne büyük tıpkı paniğe sefer açtı. Bu panikte, buğday ve ayçiçeği kadar gereksinimler de başrol oynamıştır. Biz üstelik Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak dünyanın bu sıkıntılı günlerinde atalarımızın tohumlarını esasen yeşerterek sofralarımızla buluşturmak istedik. GDO’suz, ağız ağıza doğal ve atalarımızdan bizlere bırakıt kalan tohumlarımızı tarlalarımızda toprakla buluşturuyoruz. Bunu yıllardır yaparak insanlarımıza ve çiftçilerimizle dağıtıyoruz.

Çiftçilerimizin dahi kişi topraklarını bu buğdayla buluşmasını sağlayıp dede tohumlarımızdan oluşan artağan buğdayları sofralarımızda koymak istiyoruz. Tığ Hatay Büyükşehir Belediyesi namına hem Karakılçık hem üstelik Ulvi Belen buğdaylarımızı toprakla buluşturuyoruz. Atalarımızdan küsurat mirası geleceğe asmak istiyoruz. GDO’lu tohumları ektiğiniz ahit üreticilerden yine almak zorundasınız. Bu nedenle kıtlığa karşı ve dünyada oluşabilecek felakete karşı zat tohumumuzu kendimiz üretiyoruz. Gelişigüzel iki buğdayımızın protein değeri faziletli ve sağlıklıdır. Biz bu bereketten faydalanmaya bitmeme edeceğiz.

“HENÜZ ÇOK BUĞDAY EKMELİ, YATIRIM YAPMALIYIZ”

Türkiye maalesef şu anda buğday ekilen yerlerin yüzde 28’ini ekemez hale geldi. Hatay’üstelik buğday ekilen arazilerimiz yüzdelik 46 azalmasına rağmen mahsul yüzde 64 sakıt durumda. Bu nedenle buğdayı elan aşkin grup yatırım açmak bizim amacıyla haddinden fazla kebir. Biz bu projeyi Yayladağı’nda başlattık. Altınözü’nde bitmeme ediyoruz. Başka ilçelerimize dahi yaymaya bile devam edeceğiz. Değme yerde buğdayın yetişmesi ve çoğalması lazım. Yarınlarımız için imge olması ve karamsarlığımızı kaldırılmış etmesi geçişsiz.”

Share: