Güney Kore Büyükelçisi Lee: “Gelgelli aynı tarihe erbap Kahramanmaraş dünyaya tanıtılmalı”

Cenup Kore Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Won Ik Lee, “EXPO 2023 vesilesiyle kurumlu ayrımsız tarihe topluluk olan Kahramanmaraş’ın çabucak Türkiye’bile değil, dünyaya tanıtılmasını beklenti ediyorum” dedi.

Kahramanmaraş’ta Onikişubat Belediyesi ocak sahipliğinde düzenlenecek olan ve sunma birkaç 50 ülkenin katılması hedeflenen Uluslararası EXPO 2023’teki çalışmaları durumunda bağışlamak ve istişarelerde bulaşmak amacıyla kente mevrut Cenup Kore Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Won Ik Lee, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek ile benzeri kol müzakere gerçekleştirdi. Başbuğ Mahçiçek, davetlisi Sefirikebir Lee ile geçmiş kendisine Kahramanmaraş Tecim ve Endüstri Odası’nı (KMTSO) konuşma ederek, Yönetim Kurulu Başkanvekili Serdar Zabun ile aynı araya geldi. Ziyarette Kahramanmaraş’ın Cenup Kore ile dış satım potansiyelinin artırılması ve ikili hesaplı işbirliğinin daha istikbal seviyelere çıkması adına görüş alışverişinde bulunuldu.

Sefirikebir Lee, EXPO 2023’ü fırsata dönüştürerek düet ekonomik işbirliklerinin artması amacıyla ceht göstereceğini kaydetti. Güney Koreli firmaların Kahramanmaraş’ın sanayi potansiyelini bilmediğini, fasıla ayında firmalar ve sektörlerle tıpkı araya geleceğini belirten Sefirikebir Lee, envestisman yapmaları için firmalara Kahramanmaraş’ı anlatıp, konuşma etmelerini sağlayacağını söyledi.

Sefirikebir Lee, henüz sonraları Onikişubat Belediyesi’ni müzakere ederek, Komutan Mahçiçek ve ekibinden EXPO 2023’e ilişkin bilgi aldı. Başkan Mahçiçek, Cenup Kore’nin EXPO 2023 Işporta Alanı’nda kuracağı bahçeye ilgilendiren bilgi paylaşımında bulunurken, tanıtım filmi eşliğinde hedeflerini anlattı.

Ardından MADO’da Kahramanmaraş lezzetlerini tadan Sefirikebir Lee, Başkan Mahçiçek ile Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun’u konuşma etti. Burada alanı gezerek tanıtım filmi eşliğinde EXPO 2023’hdjs projeler ve hedeflere ilişik misafirlerine hikmet veren Başbuğ Mahçiçek, bütün Güney Kore halkını 23 Nisan 2023’üstelik açılacak olan EXPO 2023’e çağırma etti.

Ziyaretler sonrasında açıklamalarda kâin Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Sefirikebir Lee’yi Kahramanmaraş ve EXPO 2023’birlikte ağırlamaktan bahtiyarlık duyduklarını belirtti. EXPO 2023 vesilesiyle iki mevki ilişkilerinin ve şehirlerin arasındaki bağın daha üstelik sağlam kuzuluk geleceğine inandığını dile getiren Mahçiçek, “Kahramanmaraş domuzuna bir şehir. Tabiatı, kültürü ve sanayisiyle Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden ayrımsız tanesi. EXPO 2023’e sülale sahipliği yapacak Onikişubat ilçemizin 450 bin nüfusu vardır ve Türkiye’nin de 38 ilinden büyüktür. Kahramanmaraş Ticaret ve Endüstri Odası’ndaki arkadaşlarımızın bilgilendirmesinde gördük kim şehrimiz kocaman bire bir uran kenti. Yüzölçümü itibarıyla Türkiye’nin 14’üncü büyük kenti Kahramanmaraş. Kahramanmaraş’ın herhangi bir şeyi var, ayrımsız miktar eksiğimiz olan kayran ise tanıtım. Lansman eksikliğimizi da 2023’dahi düzenleyeceğimiz EXPO ile aşacağız inşallah. Bugüne büyüklüğünde 30’dan çok ülkemiz gelmek için başvurdu. Hem evcil hem bile arsıulusal düzeyde eke katılımlar olacağından eminiz. EXPO 2023 işporta alanına yalnız fuar eskiden değil, fuar sonrasında da sürekliliğini hatırlamak, eksantrik aynı ifadeyle daim ziyaretçi çekebilmek bakımından balaban projeler ekledik. Büyükelçimize alanımızda üstelik sürekliliği sağlayacak projeleri yerinde gösterdik. Cenup Kore Cumhuriyeti’ni EXPO 2023’dahi görmekten bahtiyarlık duyacağız. EXPO’ya katılma, ülkelerimiz arasındaki paçarız hisse senedi birliğini artırmayı, ticareti ve yakınlığı olumlu anlamda etkileyecektir diye düşünüyorum. Ticaret hacmimizi elan da yukarılara fark etmek amacıyla EXPO koca tıpkı punt olacak, paçarız iş birliği ve sanayileşme alanında birlikte ortaklıklar kurulacaktır diye beklenti ediyorum. Karşılıklı işbirliğimiz, ülkelerimiz ortada henüz andıran ilgiler kurmayı ve ticari alanda bile kazan kulaklı anlayışıyla bizleri çokça henüz bol boyutlara taşıyacaktır. Zer büyükelçimize aynı kere henüz şehrimize adamakıllı geldiniz diyor, EXPO 2023’e olan ilgisi amacıyla teşekkürname ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Kore Cumhuriyeti’nin aynı temsilcisi kendisine EXPO 2023’ün kalburüstü olmasını diliyorum”

Cenup Kore Büyükelçisi Lee ise, Komutan Mahçiçek’e familya sahipliğinden dolayı teşekkürname ederek, “Uray başkanımıza bizleri hamam benzeri şekilde ağırladığı üzere teşekkürname ediyorum. Güzel aynı tabiata, ensesi kalın bire bir ekonomiye ve büyük tıpkı tarihe eş Kahramanmaraş’a geldiğim üzere çok bahtiyarlık duyuyorum. EXPO 2023 vesilesiyle çekimli ayrımsız tarihe cemaat olan Kahramanmaraş’ın hoppadak Türkiye’dahi değil, dünyaca tanıtılmasını beklenti ediyorum. Başkanın bahsettiği kabil EXPO, düzenlendiği şehrin tanıtılmasının yanı sıra oranın standartlarını haddinden fazla daha üstlere idrak etmek hesabına kocaman bir vesiledir. Cenup Kore’deki Busan şehrimizde 2030 EXPO’sunu yazmak için icraat yapıyoruz. Busan’ın Türkiye için dahi ayrı bir önemi vardır. Türkiye’den Kore Savaşı’na gelmek amacıyla askerler İskenderun Limanı’ndan Kore’nin Busan Limanı’na inmiştir. O zamandan bu zamana Busan’ın ne büyüklüğünde kalkınmış olduğunu izah etmek amacıyla 2023 Busan EXPO’su güzelce bire bir vesile olacak. O yüzden 2023 EXPO Onikişubat de Kahramanmaraş’ın hangi büyüklüğünde gelişmiş olduğunu ve güzelliğini yayımlamak üzere okazyon olacağına inanıyorum. Kore ve Türkiye’nin arkadaş ve kardeş iki ülke adına EXPO’ya elbet ulama sağlayacağını değerlendireceğiz. Sayenizde EXPO sahanızı üstelik gezdik. Kore ve Türkiye ile Kahramanmaraş beyninde ister iktisat, lüzumlu hars alanında neler yapabileceğimizi inceleyeceğim. Kore Cumhuriyeti’nin bire bir temsilcisi yerine EXPO 2023’ün başarılı olmasını diliyor, kutlama ediyorum” şeklinde konuştu. – KAHRAMANMARAŞ

Share: