Gülizar Biçer Esmer: Biz Kadınlar, ‘Biz Buradayız, Varız; Bizi Yok Sayamazsınız’ Diyeceğiz

CHP Genel Komutan Yardımcısı Gülizar Biçer Esmer, Türk kadınına güzel ve seçilme hakkının verilişinin 88. sene dönümü dolayısıyla Samsunlu kadınlarla buluştu. Karaca, “Siyasette mücadeleyle fakat bire bir yere gelebiliriz. On Paralık kimsenin bizi keşfetmesini, ‘Gel sen burada ol’ demesini beklemeyeceğiz. Tığ kadınlar, tıpkı bize defa gösteren Adanmış Kadınlar ve istiklal için savaşım eden kadınlar kabilinden, ‘Biz buradayız, varız; bizi namevcut sayamazsınız’ diyeceğiz” dedi.

CHP Samsun İl Karı Kolları’nın Türk kadınına latif ve seçilme hakkının verilişinin 88. yıl dönümü olan 5 Aralık nedeniyle bugün Atakum Belediyesi Dernek Salonu’nda düzenlenen etkinliğine, CHP Umumi Komutan Yardımcısı ve Denizli Saylav Gülizar Biçer Karaca, CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, CHP Samsun İl Eş Kolları Başkanı Nazan Yurttutan Güneysu, CHP Atakum İlçe Başkanı Toygar Özçelik, Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci ve Gülay Savran, Samsun Barosu Başkanı Bulak Gürsel Yıldıran, Samsunspor Kulübü’nün eş yöneticileri, sivil sosyete kuruluşu temsilcileri, muhtarlar ve Samsunlu kadınlar katıldı.

Programın açış konuşmasını eden CHP Samsun İl Karı Kolları Başkanı Nazan Yurttutan Güneysu, “Atatürk, çok sayıda Avrupa ülkesinden evvel kadınlara bu demokratik hakkın verilmesini sağladı. 1934 yılından günümüze kadar kadınlar, eğitimden sağlığa; teşri, yürütme ve yargıdan gelişim dünyasına, siyasetten ekonomiye, sanattan spora büyüklüğünde hayatın her alanında başarıyla görev aldılar ve almaya devam edecekler. Konuşmamı, ulu önderimiz Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün kocaman sözlerinden biriyle kişiselleştirmek istiyorum; ‘Kadınlarını et kafalı bırakan bire bir topluluk, geride kalmaya mahkumdur'” dedi.

KILIÇDAROĞLU’NDAN SAMSUNLU KADINLARA SIKINTI

Cumhuriyet öncesinde ve Cumhuriyet Altını kurulduktan bilahare kadınların verdiği hak mücadelesinin altını çizen CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Esmer ise şöyle konuştu:

“Önceki çağ genel başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştüm ve buradaki programa geleceğimi söyledim. Sizlere aynı mesajı var. Umumi Başbuğ’ımız ‘Samsun’dan, yeniden kurtuluşun, kuruluşun meşalesini onlarla birlikte tibet öküzü. Onlara bu notumu ve selamlarımı ilet’ dedi. Mustafa Kemal Atatürk, kadınların bu hakkı almasının bilinciyle daha Cumhuriyet’i car şayan etmez kadının fiyat fert ve vatandaş olma hedefini aklına koymuş, kadınlara bu konuda ciddi anlamda destek ve manevi kilolu vermişti. Hani derler evet dünyada kadınlar bu mücadelede birey verdiler. Bizim kız kardeşlerimiz, elden siyasette görmek üzere değil, bağımsız ve özgür vatan toprağı, o toprakta dalgalanan sancak üzere bile duygusal verdiler. Sadece kendileri için değil, bu ülkenin kurtuluşu ve kuruluşu üzere de savaşım ettiler. Çağcıl bir Türkiye amacıyla, Cumhuriyet Altını’in demokrasiyle buluşması için kadınların birlikte erkeklerle birlikte değer mücadelede, bedel yurttaşlıkta var olması, Mustafa Kemal Atatürk’ün arz oylumlu hedeflerinden biriydi. Bugün o mücadele sayesinde, 1919’birlikte meydanlarda, 1920’birlikte cephelerde, 1923’te da kazançlı savaşta ‘Biz de varız’ diyen ve yetinmeyip ‘Parlamentoda, temsiliyette tığ birlikte olacağız’ diyen o kadınların mücadelesi, kere açıcılığı ile zaman bu ülkenin bir saylav namına sizlerin karşısındayım. Onları minnet ve saygıyla anıyorum.”

İlk kadın milletvekillerinin arasında Samsun’dan da bire bir vekil bulunduğunu hatırlatan Karaca, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“BİZ BURADAYIZ, VARIZ; BİZİ YOK SAYAMAZSINIZ”

” Erzurum’dan, Diyarbakır’dan, Sivas’tan, Trabzon’dan sâdır karı milletvekillerimiz defa göstericiliği yaptı. ‘Avukat olacağım’ dediğimde 10 yaşındaydım. Iğ işçisi namına tarlada iğ topluyordum. Ablalarım, teyzelerim bana güldüler. Ego, köyümüzde üniversiteye giden geçmiş güre kızım. Tecim lisesi mezunuyum, köyden geldiğim üzere beni yer liseye almadılar ve ego, bu Cumhuriyet’in sağladığı olanaklarla hususiyet fakültesini kazandım. 10 yaşında iğ tarlasında kurduğum hayale ulaştım. Ego, buna Cumhuriyet ve elbette kim Mustafa Kemal Atatürk sebebiyle kavuştum. Siyasette mücadeleyle fakat benzeri yere gelebiliriz. Tek kimsenin bizi keşfetmesini, ‘Gel sen burada ol’ demesini beklemeyeceğiz. Biz kadınlar, tıpkısı bize kere gösteren Satı Kadınlar kabilinden, o mitinglerde hürriyet ve istiklal mücadelesi veren kadınlar kabil, ‘Tığ buradayız, varız; bizi namevcut sayamazsınız’ diyeceğiz.”

5 Mesafe’ın yetişkin benzeri gün olduğunu kaydeden Atakum Belediye Başkanı Cemil Savran üstelik şunları söyledi:

“KADIN ÖRGÜTLENMEZSE DEMOKRASİ KURULAMAZ”

“Elden Türk kadını üzere değil, bizim olduğumuz coğrafyaya öncülük edecek olan Türkiye Cumhuriyeti’nin yapılış sürecinde, Avrupa’de demokratik tıpkı büyüklük olmakla övünen kavi haddinden fazla ülkeden elan ilk Türk kadınını bağımsızlaştıran, özgürleştiren, onu toplumsal hayatta var fail Türk Kentlileşmiş Kanunu kabul edildi. Takiben de seçilmiş ve seçilme hakkı… Amma ondan önceki da Türk kadını, Cumhuriyet Halk Partisi kurulmadan Türk Kadınlar Birliği’ni kurdu. Türk kadınına latif ve seçilme hakkı, Kentlileşmiş Kanun’da istiklal ve hürriyet hakkı ne Cumhuriyet Altını ne da Atatürk eliyle verildi. Atatürk’le alay malay Cumhuriyet’in kuruluş sürecinde Türk kadını kez arkadaşlığı yaptı ve türe etti. Atatürk, eş olmadan millî istiklal savaşının kazanılamayacağını ve Cumhuriyet’in kurulamayacağını biliyordu. Bu süreç hakeza tamamlandı. Kendinizi hakeza bir yere koyun. ‘Tığ doğruluk ettik, aldık. Mutedil Doğu’nun, Avrupa’nın tek ülkesinden daha idraksiz değil ama süresince sorunları olan bire bir toplumuz; bildirme çok bedeli de kadınlar ödüyor. imdi çalışacağız, artık savaşım edeceğiz ve toplumda adalet ettiğimiz yeri alacağız’ deyin. O nedenle ego, yıllardır daima ‘kadın’ diyorum. Karı örgütlenmezse, toplumdaki namına eş çıkmazsa el erki kurulamaz.”

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu ise Anadolu kadınının mücadeleyle, emekle hak ve denklik için senelerce çalıştığını aktararak şunları söyledi:

İKİNCİ YÜZYILDA ÜSTELIK CUMHURİYET’E SAHİP ÇIKACAĞIZ”

“Cumhuriyet, ulu önderimiz Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün verdiği değerle gelişigüzel kadınları onurlandırdı. Cumhuriyet, elden hepimiz için değil, bir karı devrimi olmasıyla bizim amacıyla çokça bulunmaz. Bugün, Samsun Milletvekili ve Tümen Meclisi üyesi adına karşınızdayım. Amma o kimliğimi benzeri kenara bırakarak, henüz esbak çıkmaz sokak broşür dağıtırken nereden zahir buralara geldiğimi izah etmek istiyorum. Hepinize vefa ve teşekkürname borcum var. Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına giriyoruz. Maalesef kadını içtimai hayattan, siyasetten, ekonomiden soyutlanmış benzeri huzur olarak gören tıpkısı düşüncenin altındayız. Kadına ehemmiyet verilmiyor. Kadınlara tıpkısı nebze olsun atılganlık veren İstanbul Sözleşmesi’nden çıkıyorlar. Birinci yüzyılında Cumhuriyet’e şüphesiz cemaat çıktıysak, elbette Halas Savaşı’nı verdiysek bu ikinci yüzyılda birlikte yapacağız ve başaracağız. Tığ, kimsenin uğrunda çapmak istemiyoruz, arkasında dahi eğleşmek istemiyoruz. Tığ, koca arkadaşlarımızla bu arada sefer üşüşmek istiyoruz.”

Share: