Gırtlağı makbuz sağlığına kavuştu

– Gırtlağı makbuz sağlığına kavuştu

ANKARA – Ankara Atatürk Sanatoryum Yetişek ve Araştırı Hastanesi’ne boş teneffüs sıkıntısıyla müracaat fail Tutkun Nihat Ünal Akşit, yapılan çözümleme ve tetkikler sonucu dünyada çokça ender rastlanan gırtlakta benzeri tümör olduğunu belirledi.

56 yaşında 2çocuk babası Konya’bile çiftçilikle uğraşan Nihat Akşit hastalığını öğrenince yoğun tartı yaşadı. Hastalık ve otama üzere tıpkısı posta çizen SBÜ. Ankara Atatürk Sanatoryum Terbiye ve Araştırı hastanesi Kulak Kibir Boğaz Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Görgülü Enerjik, “Ur olduğu üzere öncelikle hastaya bir nefes borusu yolu açmayı hedefledik, o tam birlikte hastanın gırtlağından zerre aldık, bu parçanın sonucuda kötücül ur geldi, hastaya ümük ameliyatı planı yaptık” dedi.

Hasta konuşmakta yüklülük çektiği üzere kızı Müge Akşit’ duygularını şöyle dile getirdi:

” Babam koku almada bastırık yaşıyordu. alelhusus geceleri atakları tutuyordu. Bu ataklarda kendini dışarı atıyordu çağ alabilsin diyerek, ama bu uzanım geçmiyordu. Götürdüğümüz hastanede önce ilkin ciğerlerinde külfet olduğu düşünüldü. Astım ilaçları kullandı ve baktık gene geçmedi ilaçlı emar çektirdik ve dava ortaya imdi. Babam tahminî 5-6 aydır dem alma zorluğu çekiyor. Operasyon olduktan sonradan eski sağlığına kavuşacağından eminiz.”

Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim Bilimi ve Araştırma hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği Yetişek ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Acar şunları kaydetti:

” Nihat eş 56 yaşında, bize Konya’dan geldi. soluk darlığı ve patırtılı kısıklığı şikayeti ile önce bizim Sine Cerrahisine başvurdu oradan birlikte bize yönlendirildi. Yapılan İncelemeler sonucunda gırtlakta benzeri kitle belirledik, sonrasında bu kitleden aynı biyopsi aldık ve gırtlakta bizlerin çokta görmediği bire bir gırtlak kanseri ile karşılaştık. Patoloji sonucu da ümük kanseriyle düzenli olunca bu bölüm ameliyatını planladık, Tümörün yerleşim sebebiyle hastanın gırtlağının tamamını aldık ve konuşması için takma yerleştireceğiz.”

Prof. Dr. Çevik, “Bu gırtlak kanseri bizim toplumumuzda çokça ender görülen tıpkı kanser türü. Çoğu ahit mukaza kaynaklı ayrımsız kanser türü, bu kanserin birlikte oluşma sebeplerinden birisi maatteessüf sigara” bilgisini verdi.

SES KISIKLIĞI DEYİP GEÇMEYİN

“Zinhar geç kalmayın” uyarısında bulunan Prof. Dr. Acar şunlara dikkat çekti:

“Bu tip hastalar öncelikle bizlere er planda curcunalı kısıklığı sonraki planda ise boyunda yığın, şişlikler, yutma güçlükleri ve soluk darlığı şikayeti ile gelebilmektedir. Bu hastalar öncelikle gürültülü kısıklığı olan hastalar, 2 hafta geçmiyorsa ve tıpkı enfeksiyon sonrasında gürültülü kısıklığı yoksa, kesin tıpkı kulak koku alma organı boğaz uzmanına müracaat edilmesini önermekteyiz.”

Kalburüstü tıpkısı ameliyattan bilahare bilgiler veren Prof. Dr. Enerjik,”Nihat satma hançere kanseri için ameliyat ettiğimiz hastamız. Ameliyatın bu zaman 8. günü. Rastgele madde yolunda, gırtlağının tamamını aldığımız hastaya yeniden dokular oluşturduk. Dün itibarı ile hastamızı beslemeye başladık. Gayet iyice yumuşak gıdaları yemeye başladı. Beş Altı aktarılma süresince dahi taburcu etmeyi planlıyoruz. Imik civar azaltma birlikte patırtılı protezi yerleştirdik kestirmece tıpkısı ay sonra takarak hastamızı sunturlu benzeri şekilde konuşturacağız inşallah.

Bu gırtlak kanseri hastalarımızın otama şansları mevcut, ister cerrahi, lüzumlu ışın tedavisi gerekse kimyasal tedavi ile evet birlikte bunlar toplanmış edilerek rahatsız tedavi edilebilinmektedir. Lütfen hastalarımız panik olmasınlar. yeter ki vaktiyle KBB uzmanına başvursunlar” diye konuştu.

Share: