Geniz hitit olan ayrıntılar için sem kaybı ve kulak akıntısı uyarısı

Medicana Sivas Hastanesi Kulak Burun Geçit Uzmanı Op. Dr. Emel Peru Yücel, çocuklarda kibir tıkanıklığı, ağzı sarih uyuma, horlama, kalın kayırıcı teneffüs enfeksiyonu geçirme şikayetleri görünüyorsa geniz hitit belirtisi olabileceğini, bunun ise işitme azlığına ve kulak akıntısına nöbet açabileceğini bildirdi.

Yücel, bağlanmış açıklamasında, hele çocuklarda kalın tanıdık geniz etinin çocukların yoğun hastalanmasına hastalık olduğunu, otama edilmediği takdirse ise sem kaybına misil açabileceğini vurguladı.

Yücel, geniz eti ve bademcik hastalıklarının toplumda yoğun tanıdık keyif problemleri olduğunu aktararak, şunları kaydetti:

“Hele geniz eti çocuklarda kalın görülür. Gelişigüzel çocukta geniz hitit şikayeti olamaz bağımlı kim bakterilerle, enfeksiyonlarla kalın nakil burunla, teneffüs sistemiyle ilgili anominlere sınırlı kendisine geniz eti daha büyük tür. Geniz etinde çocuklarda büyüklenme tıkanıklığı, ağzı ayan uyuma, horlama, kalın dal teneffüs enfeksiyonu geçirme şikayetleri peki. sık sık enfeksiyon geçirdikleri için beslenmeleri bozulur. Kulak enfeksiyonları tamam. İşitme azlığı peki, kulak akıntısı tamam. Geniz etinde fiziksel tetebbu yapıyoruz, kibir muayenesi yapıyoruz. Endoskoplarla genze bakıyoruz. Birlikte sem problemi var mı diyerek sema testi yaparak değerlendiriyoruz. Her geniz eti işler değildir, ameliyata değişmeyen çevirmek gerekir. Eğer büyüklenme tıkanıklığı haddinden fazla çok ise değerli kalça geniz hitit ameliyatıdır. Ama burun tıkanıklığı azsa yanında kulak enfeksiyonları şikayeti yoksa medikal tedaviler verip takiplere çağırarak hastayı takip ederiz.”

Herhangi Bir horlamanın sebebinin geniz hitit olmadığını de ifade eden Yücel, horlamayı gözyaşı grubuna göre kullanmak gerektiğini vurguladı.

Erişkin yaş gruplarında burunla ilişkin kıkırdak eğrilikleri, kibir hitit büyüklüklerinin horlamaya sebep olduğunu bile belirten Yücel, “Çocuklarda yalnız geniz eti değil, bademciklerin büyüklüğü de özellikle horlama, gece teneffüs durmasına, uyku bozukluklarına etmen türlü.” ifadelerini kullandı.

Share: