Evcil hayvanlara mikroçip uygulamasında ant daralıyor

Domestik hayvanlara mikroçip uygulamasında ant daralıyor

Eskişehir Bilecik Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Erdinç Yuva:

“Efsanevi sahiplerine müteveccih sonuç yıllarda çıkarılan genişlik evire çevire herkes”

Baytar Doktor Ummuhan Deniz:

“Yerel hayvanların hariç bırakılmasını engel olmak için hakeza tıpkısı uygulamaya gidiliyor”

ESKİŞEHİR – Evcil pisik, kapik ve gelinciklerin mikroçip takılarak izlem edileceği PETVET sistemine kayıtların aynı zaman ilk yapılması gerektiğini tamlayan Eskişehir Bilecik Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Erdinç Yuva, “Taşıt sayıları her antlaşma artıyor ancak efsanevi sahiplerinin zamanı azalıyor” dedi.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı yoluyla 26 Gücük Ay 2018’de resmi gazetede yayınlanan Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Pusat Altına Alınmasına Dayalı Yönetmelik ile hayata sabık projede sona geliniyor. Domestik hayvanların deri altına enjekte edilen mikroçipler için efsanevi sahiplerinin 31 Meyan 2022 tarihine büyüklüğünde zamanı var. Akıbet tarihe büyüklüğünde evcil hayvanına yonga taktırmayan efsanevi sahipleri ise idari dünyalık cezaları ile karşı karşıya kalacak.

“Hayvan sahiplerine müteveccih son yıllarda çıkarılan sunma domuzuna sistem”

Nezaret vasıtasıyla hazırlanan projede domestik hayvanlara ve sahiplerine ilişkin bilgilerin PETVET sistemi ile taşıt altına alınacağını ve birçok problemin ortadan kalkacağını tamlayan Eskişehir Bilecik Baytar Hekimleri Odası Başkanı Erdinç Yuva, “Önceleri kedi ve köpeklerimize ilişkin aynı aşılama karnemiz vardı. Bu telkih karnesinde pisik yahut köpeğimizin resmi vardı. Bu karne onun size ilişkin olduğunu tamlayan aynı belgeydi. Yeni pasaport sistemiyle birlikte yüzde 100 resmi sahiplik bahis konusu. Üzerinde 15 basamaklı benzeri benzer olan mikroçiple kişinin TC kimlik numarasının aynı yerde olduğu bire bir sistemden bahsediyoruz. Bu dizge güvenliği sağlamış oluyor ve canlarla ait eksiksiz kayıtlara ulaşabiliyoruz. Ülkemizin akıbet yıllarda ortaya çıkarttığı kedi ve kapik sahipleri açısından çokça adamakıllı tıpkı cümle. Aynı bizim TC numaramız kabil 15 sayısal değeri olan aynı mikroçipimiz var. Bu mikroçip bir düğü tanesi büyüklüğünde ve sorumluluk bölgesine koyuluyor. Biz bu sisteme bu bilgileri yüklediğimiz takdirde kedi ve köpeklerimizin kaybolması yerinde bulan eşhas yeryüzü andıran kliniklerde veya kaza müdürlüklerinde gittiğinde efsanevi sahibinin bilgilerine ulaşabilecekler. Bütün çabucak sahiplendirmeyi bile barındırmıyor. Sistemde uyumlu kendisine yapılan kuduruk aşısı, katışık aşılar, ekti uygulamaları ve operasyonların de yeri olduğunu görüyoruz. Sistemin içi açıldığı takdirde eksiksiz ayrımsız bilgelik ortaya koyuluyor. Canlarımızın eski dönemdeki yapılan tedavileri üzerine bilgilere ulaşabileceğiz” dedi.

” Türkiye’de 584 bin pisik, köpek ve gün gülü araç altına münfail durumda”

Ağırbaşlı dilek altında mikroçip uygulamasının devam ettiğini belirten Erdinç Yuva, zamanın daraldığını hatırlatarak hayvan sahiplerini uyardı. Ayrıca Yuva, “Şu anda Türkiye’birlikte 584 bin pisik, kapik ve gün gülü vasıta altına münfail durumda. Eskişehir’de 9 bin 600 civarında Bilecik’te ise 2 bin 300 civarında kedi, köpek ve gelinciğin kaydı yapıldı. Bu sayılar gelişigüzel geçen zaman yükseliyor. Bu rakamlar bizleri gururlandırıyor. Çünkü bu cümle üzere birçok arkadaşımız hasbilik esasıyla kliniklerimiz muttasıl çalışıyor. Zira efsanevi severler ve efsanevi sahipleri açısından müddet azalıyor. 31 Fasıla 2022 sonuç belirlenen gün. Bu tarihe kadar canlarımızı vasıta altına alabileceğimiz gündüz rastgele sabık bölüm azalıyor. Şu anda talepler çok okkalı. Iştiyak ister ki 31 Mesafe’tan sonrasına müddet uzatılsın. Ama şu anda resmi makamlardan, bakanlığımızdan müddet uzatmayla ilgilendiren her hikmet gelmedi” diyerek konuştu.

“Evcil hayvanların hariç bırakılmasını engellemek için hakeza ayrımsız uygulamaya gidiliyor”

Hayata geçirilen sistemle gelişigüzel alelhusus pandemi döneminde edinilen evcil hayvanların sokağa atılmasının önüne geçileceğini tamlayan Baytar Doktor Ummuhan Bahir, şu ifadeleri kullandı:

“Çokluk artmaya başladı zira uygulama tarihinin son zamanlarına geliyoruz. 31 Mesafe 2022 uygulama amacıyla son devir. Tığ bu uygulamayı domestik kedi, kapik ve gelincikler amacıyla yapıyoruz. Hayvanların evden kaçması, kaybolması kadar durumları için Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nın PETVET sistemine bilgileri giriyoruz. Efsanevi sahibinin etiket bilgileri, adresi, telefon numarası vadi alıyor. Biliyorsunuz pandemi döneminde bir nice can efsanevi sahiplendi. Fakat kalan maliyetlerden etraf hayvanları hariç salıverme durumu çok aşkın arttı. Bunun bile önüne dökmek üzere böyle benzeri uygulamaya gidiliyor. Sürecin uzatılması üzere benzeri uzanım bize vekâlet vasıtasıyla bildirilmedi. Çünkü 28 Gücük Ay 2018 tarihinde resmi gazetede yayınlandı. Bahsettiğimiz kedi, kapik ve gelinciklerin mikroçip uygulanarak kimliklendirilmesi üzere müddet uzatması bildiğimiz kadarıyla olamaz. 31 Meyan’a kadar 1 mahiye proses var. Bu süreçte üstelik abat tıpkısı şekilde kimliklendirmek talip vatandaşlar amacıyla tam bire bir müddet olur diye düşünüyorum.”

Share: