Eskişehir’de annesini öldürüp 3 kadını yaraladığı tez edilen maznun ile babası yargılanıyor

Eskişehir’de annesini öldürüp 3 komşunu yaraladığı tez edilen sanık ile babasının yargılanmasına devam edildi.

Eskişehir 1. Ağırbaşlı Ukubet Mahkemesince görülen davanın ikinci duruşmasına 15 yaşındaki maznun İ.A. vakfedilmiş bulunduğu cezaevinden Curcunalı ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) tarafından katıldı.

İ.A’nın vakfedilmiş yargılanan babası Erkan A. (42) ile öldürülmüş Serap Borak’un (35) avukatları ile yakınları ise salonda hazır bulundu.

Kapalı yapılan duruşmada, sanık ve tanıkların beyanları alındı.

Mahkeme heyeti, sanıkların mevkufiyet hallerinin devamına karar vererek, eksikliklerin giderilmesi üzere duruşmayı 21 Mart’a erteledi.

Adliye uğrunda açıklama

Adliye binası uğrunda toplanan gurup namına açıklama işleyen Eskişehir Eş Meclisi üyesi Berfin Ercan, 25 yaşındaki Tuğçe Can’ın vahşicesine öldürüldüğünü anımsattı.

Ercan, cinayetlere kurban revan ve ölümleri berbat olan kadınlar amacıyla hak mücadelesini sürdüreceklerini rapor etti.

Olay

19 Mayıs’ta, 15 yaşındaki İ.A. annesi Serap Bor’u Fevzi Fehmetmek Mahallesi Ertorun Sokağı’ndaki iki kıvrım evinin dip katında, Ayşe Kızıl (60), Türkan Çimen (50) ve Döndü Çayır’ı ise bu binanın yanındaki sınırlı alanda pompalı tüfekle elem ederek vurmuştu. Borak, fenomen durumunda yaşamını yitirmiş, yaralanan 3 eş ise hastaneye kaldırılmıştı.

Düzenlilik Büro Müdürlüğü Gasp ve Kıya Çağ Amirliği ekipleri, İ.A’yı Fevzi Takip Etmek Mahallesi yakınında cürüm aleti tüfekle olayın azmettiricisi olduğu öne sürülen ve Ilgım A’nın aynı sene evvel boşandığı eşi E.A’yı birlikte ayrıksı adreste yakalamıştı. Adliyeye atıf edilen ağababa mahdum tutuklanmıştı.

İddianameden

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, İ.A. hakkında annesi Serap Borak’a karşı eyleminden periferi “üstsoydan akrabayı yol yordam saikiyle taammüden bile bile katil” suçundan ağırlaştırılmış müebbet dam namına görüngü tarihinde 15 yaşını tamamlamadığı üzere 12 yıldan 15 yıla kadar hapishane, annesinin 3 komşusunu birlikte pompalı tüfekle yaraladığı gerekçesiyle 4 yıla kadar hapsi istendi.

İddianamede, azmettirici olduğu öne sürülen babanın bile bu suçtan ağırlaştırılmış müebbet hapsi arzu edildi.

Share: