ESKİŞEHİR – İleri sürüş talimli ambulans ekipleri ortalama 4 dakikada vakaya ulaşıyor

Eskişehir Ambulans Servisinin gelecek sürüş tekniğine sahip 681 personeli, bakım verdikleri 69 ambulans ve 41 istasyonla vakalara kısa sürede ulaşıyor.

Hekim, paramedik ve acil tababet teknisyenlerinin (ATT) görev yaptığı İl Ambulans Servisinde, çoğunluğu paramedik ve ATT’lerden oluşan personel ambulanslarda çoban koltuğuna oturuyor.

Her bölüm onlarca yaralı ve hastaların yardımına koşan ekip, kumanda taharri merkezindeki danışman hekimin teşhisi doğrultusunda hastaları genişlik akla yatkın hastaneye naklediyor.

Güvenli ve gelecek sürüş teknikleri konusunda eğitilmiş keyif ekipleri, ihbarı aldıktan sonraları 90 saniyede istasyondan çıkarak hastalara ulaşmaya çalışıyor.

AA ekibi bile evgin sağlık görevlilerinin bire bir günce mesaide yaşadıklarını görüntüledi.

Vakalarla ilgili yapılan işlemler

İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Ege Gurur Pala, AA muhabirine, yıl bitmeden istasyon sayılarını 41’den 43’e çıkaracaklarını söyledi.

İlçeler karışma Eskişehir’in tamamına hizmet verdiklerini anlatan Yaygı, şöyle konuştu:

“90 saniye ortamında istasyonlardan çıkış belgesi yaparak vakalara sayı farkı 4-4,5 dakikada ulaşıyoruz. 112 Ivedi Çağrı Merkezi üzerinden yardıma ihtiyacı olan vatandaşımız arıyor. Çağrı almaç personellerimiz vatandaşımızın çağrısını karşılıyor. Müşavir hekim arkadaşımız hastanın durumunu değerlendirerek sunma akıllıca ve mail ekibimizi vakaya yönlendiriyor. Umum ekiplerimizde ‘akıllı ambulans’ sistemine sahip tabletler var. Vakaya dayalı bilgiler ile bulunak, tablet üzerinden ekibimize gönderiliyor. Ekibimiz vakaya ulaşarak hastayı alıyor ve kumanda taharri merkezinin uygun gördüğü hastaneye naklini gerçekleştiriyor.”

Fenomen yerinden hastaneye sayı farkı 8 dakikada gidiyorlar

Dr. Pala, ağırlıklı yerine medikal vakalarla karşılaştıklarını dile getirerek, adli olaylarla de ilgilendiklerini belirtti.

Bünyelerindeki 69 ambulansın tamamının ikinci etap korkulu hizmet üniteleriyle ayrımsız donanıma erbap olduğunu vurgulayan Pala, hastaların, fenomen yerinden hastaneye sayı farkı 8 dakikada ulaştırıldığı bilgisini verdi.

İl Cankurtaran Servisi’nde 11 yıldır çoban ATT adına fariza eden Ömer Birey Özkan birlikte arada sırada sürücülerin, alelhusus yaz aylarında klima ve müzik sesi nedeniyle cankurtaran sirenini duymadığını kaydetti.

Ekip sorumlusu paramedik Muhammed Kıymetiharbiye Özdemir bile ambulansta hastalara en üst tıbbi seviyeye kadar müdahale edebildiklerini anlattı.

ATT Kraliçe Üzücü ise bölgelerinde günde ortalama 13 vakaya ulaştıklarını anlatım etti.

Share: