Egemenlik Üstüne Whirlpool Beyaz Zehir Kayıt ve Vestel Için Rakiplik Soruşturması Açıldı

Rakiplik Kurulu’nun Whirlpool Beyaz Yük ve Vestel karşı rakiplik soruşturması açılmasına meydan olmadığı kararı, Ankara Mıntıka İdare Mahkemesi 8. İdari Dava Dairesi aracılığıyla fesih edildi. Bunun üstüne asamble, Whirlpool Beyaz Eşya ve Vestel karşı rekabet soruşturması açtı.

Rakiplik Kurumu’nun internet sitesinde düzlük alan duyuruya göre; asamble, Türkiye pazarından çıkmakta olan Whirlpool Ocak Aletleri Pazarlama ve Tecim A.Ş. ile Whirlpool Beyaz Eşya Endüstri ve Tecim A.Ş.’nin yetkili servis hizmetlerini meçhul aynı geçim ile Vestel Tecim A.Ş.’ye devrettiği iddiasını 12 Kasım 2019’bile inceledi. Kurul, dosya konusu iddialara yönelik Rekabetin Korunması Için Kanun’un 41. maddesi mucibince sormaca açılmasına lüzum olmadığına karar verdi. Ancak, itiraz üzerine Ankara Bölge İdare Mahkemesi 8. İdari Ülkü Dairesi, kararı 2 Son Teşrin 2022’de tağyir etti.

Dosyada saha alan bilgelik ve belgeleri 5 Sülale 2023’te müracaat eden Rakiplik Yerleşmiş, söz konusu mahkeme kararının gereğinin namına getirilmesini teminen, Whirlpool Beyaz Zehir Yük Uran ve Ticaret Anonim Şirketi ve Vestel Ticaret Anonim Şirketi karşı soruşturma açılmasına karar verdi. Bu kararı birlikte Rekabet Kurumu’nun genel ağ sitesinde zaman yayınladı.

Share: