DOĞU’DAKİ 5 İLDE 427 YERLEŞİM YERİ YOLU, KARDAN KAPANDI

KAR yağışının etkisini sürdürdüğü Batman’dahi 76, Bingöl’da 131, Elazığ’de 96, Tunceli’birlikte 100 ve Şırnak’ta 24 yerleşim yeri yolu, ulaşıma kapandı.

Doğu ve Güneydoğu Rum bölgelerinde faal olan kar yağışı, hayatı ters etkiledi. Ulaşımda kimi zaman aksamalar yaşanırken, Karayolları ve İl Özel İdaresi ekipleri birlikte karla mücadelesini sürdürüyor. Şırnak, Batman, Bingöl, Elazığ ve Tunceli’birlikte 427 iskân yeri yolu, ulaşıma kapandı. Batman’ın Sason ve Kozluk ilçelerinde kar yağışı zımnında 76 yerleşim hesabına muvasala sağlanamıyor. Sason’birlikte 28 karye ve 33 ekenek, Kozluk’ta ise 15 ekenek amacında ekipler, çalışmalarını sürdürülüyor.

BİNGÖL’DE 131 KARYE YOLU ULAŞIMA KAPALI

Bingöl’dahi merkezde 40, ilçelerden Adaklı’birlikte 16, Genç’te 33, Karlıova’bile 22, Solhan’üstelik 14, Yayladere’da 5, Yedisu’dahi 1 tevessül etmek üzere 131 köy amacında erişim sağlanamıyor. İl Özel İdaresi ekipleri, sadık yolları fora etmek için çalışıyor. Bingöl- Erzurum karaca yolunda kimi vakit aksamalar olurken, ekiplerin kar küreme çalışmaları sürüyor.

Çalışmalara ilgili Karlıova Belediyesi personel şefi Önder Bingöl, “Karlıova’ya muhtemel kar geldi. Dünden beri çalışmalarımız mütemadi devam ediyor. 5 gelişim makinemizle geceden beri kar küreme yapıyoruz. Halkımıza elan mebzul benzeri hizmet arz etmek için gecemizi, gündüzümüze katarak çalışıyoruz. Şimdilik ilçe merkezinde tutkun yolumuz kalmadı” dedi.

ELAZIĞ VE TUNCELİ’DE AĞIR SIKLET KAR

Meteoroloji 13’üncü Havza Müdürlüğü’nün uyarısının arkası sıra Elazığ genelinde da kar yağışı, etkisini gösterdi. Bati kar yağışı nedeniyle 96 köy yolu, ulaşıma kapandı. İl Özel İdare Umumi Sekreterliği’ne tutkun karla uğraş ekipleri, yolları baştan boşaltmak amacıyla 106 personel ve 60 anahtar ile çalışıyor.Tunceli’bile ise Hozat- Ovacık yolu ile site genelindeki 100 köy yolu, ulaşıma kapandı. Kentte yüksek kesimlerde kar kalınlığı, 40 santimetreyi aşarken, İl Özel İdaresi ekipleri, vabeste yolların açılması için çalışmalarını sürdürüyor.Şırnak’ta da çoğu faziletkâr rakımlı 14 köy ile 10 mezraya erişim sağlanamıyor. Karla kaplı karye yollarında çalışmalarını hızlandıran İl Özel İdaresi ekipleri, yağışın çalışkan olduğu bölgelerde trafiğin kapanmaması amacıyla büyük çaba harcıyor.

Share: