Doç. Dr. Orhan Yücel: “Ciğerlerde artan Covid-19 nodülleri akciğer kanseri başlangıcı benzer”

Doç. Dr. Orhan Yücel: “Ciğerlerde mütezayit Covid-19 nodülleri akciğer kanseri başlangıcı kabil”

Ciğerlerde artan Covid-19 nodülleri izleme edilmeli

İSTANBUL Genişlik kalın tanıdık kanser türlerinin başında mevrut akciğer kanseri ile ilgilendiren Ahşa Cerrahisi Doç. Dr. Orhan Yücel, Covid-19 virüsünün ciğerlerde bıraktığı nodüllere dikkat çekti. Yücel, “Covid sonrası ciğerlerdeki nodüller acep akciğer kanserinin tıpkı başlangıcımı yoksa bırakmış olduğu aynı sekel mi diye kimi zaman ikileme düşüyoruz. Bu yüzden mahsus aralıklarla bu nodüllerin takip edilmesi gerekiyor” dedi.

Hele erkeklerde yer kesif görülen ve tamam dünyada sunma fazla ölüme sebep olan akciğer kanseri korkusuna cebin Covid-19 virüsünün ciğerlerde bıraktığı lekeler ve nodüller malumat dünyası marifetiyle araştırılmaya devam ediliyor. “Koronavirüs sonrası ciğerlerdeki nodüller kansere sebep evet mu ya bile kanser başlangıcı mı acaba” gibi sorulara yanıt veren BHT CLINIC İstanbul Tema Hastanesi Sine Cerrahisi Doç. Dr. Orhan Yücel, “Hele riskli züğürt grupları ve ati yaşlardaki kişilerde nodüllerin izlem edilmesi yiyecek” dedi.

Covid geçiren herkeste bu nodüllerin olmadığını hatırlatan Doç. Dr. Orhan Yücel, “Pekâlâ tığ Covid’in kimde hangi kadar tıpkısı kalın olduğunu dolay göremiyorsak ara sıra rahatsız çok korkulu benzeri hastalık geçirmesine rağmen etkisi ve izi hiç kalmıyor amma haddinden fazla belli belirsiz geçirmelerine rağmen ciğerlerde alçak sekeller kalıyor. Covid sonrasındaki dönemde ‘nodüller acep akciğer kanserinin bire bir başlangıcımı yoksa covidin bırakmış olduğu tıpkı sekel mi’ bu ikisi ortada ara sıra ikileme düşüyoruz. Bu yüzden muhtemelen aralıklarla bu nodüllerin takip edilmesi gerekiyor” dedi.

Nodüller kanser yapılarına benziyor mu?

Nodüllerin kanser yapılarına benzeyip benzemediğine dair da bilgilendirmelerde bulunan Doç. Dr. Orhan Yücel, “Nodülün şekline, uzantılarına, yapısına, büyüyüp büyümediğine gibi bir nice özelliğine bakıp takipte bulunuyor ve elimizde ayrımsız öngörü oluşuyor. Eğer marazlı riskli aynı züğürt ise ve bu nodülün özellikleri bile akciğer kanseri tümürünü çağrışım yaptırıyorsa süratle enjeksiyon veya nesiç biyopsisi yaparak tümürün olup olmadığını kesinleştiriyoruz. Bu bitmeme fail bire bir sürecin parçası. Bunu Covidle vurmak seçkin vakada mahdut benzeri süreç değil. Anacak şu tıpkısı gerçeklik, Covid kendisinden mutlak kendisine ortaya çıkan akciğer tümörlerinin de ortaya çıkabilmesi üzere çok kısık benzeri veri tabanı oldu. Bizim literatürden öğrendiğimiz enfeksiyon zemininde tümör banko gelişebilmektedir. Bunları da yakaladık ve tedavi ettik” şeklinde konuştu. Güneş Tacı virüs ile alay malay ciğerlerin elan iyi tanınmasına etmen olan haddinden fazla aşkın malumat kaynağına dahi ulaştıklarını ifade den Doç. Dr. Yücel, “Öncesinde insanların akciğerlerine bu büyüklüğünde bilge değildik. Bu Covid bir zamanlar çok gösterişli tetik etme imkanımız oldu. Bu tetikler soncunda haddinden fazla incelik gördük, bu detaylar içerisinde de akciğer kanserini daha saksı evresindeyken haddinden fazla küçükken tespit ettik” dedi.

Virüs sonrası ciğerlerinde nodül bulunanların hangi yapması gerektiği üstüne de tavsiyelerde bulunan Yücel, “Nodüllülerimiz varsa ve şayet erdemli riskli hastaysak banko ipin ucunu bırakmamız lazım. Tıpkı nodül varsa iri oranda ur olma ihtimali var o yüzden çok titiz olunması gerekiyor. Sık aralıklarla hekiminize gidip kendisinin koymuş olduğu takip sürecinde bitmeme edilmeli. Gerekiyorsa cerrahi yapılmasına hiçbir zaman uzak kalınmamalı. Cerrahi müdahaleden bağımlı herkes çekiniyor ancak giderek henüz boğuk tıpkısı sürecin geçirilmesini bu şekilde önleyebilirler. Amma yaşama henüz gailesiz yaşta ise, nagehan çok nodül varsa, 3 milimin altında ise tümörü metanetli düşünmeyiz” diye niteleyerek konuştu.

Akciğer kanseri tetikleyicileri: Sigara ve gelgel kirliliği

Son namına akciğer kanseri ile ilişkin bile uyarılarda mevcut Yücel, “Kişinin şayet akciğer kanseri ile ilgili aileden mevrut bire bir hikayesi varsa, belli aralıklarla 50 yaş üzerindeyken kontrole gidilmelidir. Diğer ayrımsız felaket konusu ise sigara çekmek. Eğer kanserden sığınmak istiyorsak sigara içememeliyiz. Tıpkısı zamanda gelgel kirliliği birlikte sigara büyüklüğünde önemli tıpkı laf. Riskli insanların gelgel kirliliğinin mümkün olduğu kadar uzak olduğu alanlarda yaşamasında fayda var. Ayrıca bereketli su tüketerek dahi ciğerlerimizin temizlenmesine havari olmalıyız” diye sözlerini sonlandırdı.

Share: