Demir doğrama ustasının ATM’den çektiği 100 liralık banknot hatalı daha çok

Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde aktif çipo doğrama ustası Hüsrev Tercan, ATM’den çektiği 100 lira banknotun kusurlu çıktığını belirterek, “Ben üstelik mesabesinde bir öneri gelirse parayı feda etmek isterim” dedi.

Yeni Sanayi Sitesi’nde çipo doğrama işi yapan Hüsrev Tercan, iki dolaşma önce ATM’den mal çekti. Çektiği parayı taharri eden Tercan, 100 liralık bir banknotun yöre beniz sıhhatli dal köşesindeki 100 yazan rakamın ‘0’ının yarısının olmadığını fark etti. Hatalı banknot amacıyla internette araştırı fail Tercan, koleksiyonerler aracılığıyla hatalı tabaat paralara demet gösterildiğini ve faziletli miktarda para öneri edildiğini öğrendi. İlk özellikle hatalı banknottan maddi benzeri değer beklemediğini anlatan Tercan, “Kestirmece iki bölüm evvel ATM’den para çektim. Parayı sayarken 100 liralık aynı banknotun sıfır rakamının olmadığını ayırt ettim. Kusurlu servet ile ait çocuklarıma bilgi verdim. İlk ilkin haddinden fazla önemsemedim ve maddi aynı değeri olduğunu bilmiyordum. Çocuklarım internetten araştırdıklarında falsolu banknotların yüksek meblağlara satıldığını görmüşler. Antrparantez bire bir arkadaşım dahi beni ‘Dikkat deri, elindeki mal çokça kızıl, yüksek fiyatlara satıyorlar’ şeklinde layıkıyla elimdeki paranın zer olduğunu anladım” dedi.

Koleksiyonerler yahut meraklılarına parayı satabileceğini tabir fail Tercan, “Darphaneden falsolu banknot çıkma olasılığı çok birkaç. Bu ve bunun kadar paralar üstelik bundan belde çokça kızıl oluyor. Ego birlikte değerinde aynı öneri gelirse parayı kıymak isterim. Yoksa dahi parayı evde bekletirim, muhafaza ederim. Çocuklarıma benzeri hatırat kendisine kalır. İnternette 75 bin-200 bin liralık ortada değer biçmişler. Ancak fiyatı o kadar kırat mi bilmiyorum. Hoşumuza giden tıpkısı karşılık veren olursa satarım” diye konuştu. – KAHRAMANMARAŞ

Share: