Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Yük, Şike Jazeera kanalında soruları yanıtladı Açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Takı, “Millî düzenlilik tehdidiyle yüz yüze kaldığımızda cevaz istemeyiz, elden müttefiklerimizle eş güdümlü ederiz.” dedi.

Sözcü Sorumluluk, Hıyanet Jazeera İngilizce kanalında katıldığı programda, gündeme ilgili soruları yanıtladı.

Türkiye’nin İstanbul İstiklal Caddesi’nde planlı terör saldırısına denk Suriye ve Irak’ın kuzeyine yönelik düzenlediği hava saldırılarına değinen Gravite, alarga veya karadan bu teröristlerin arkasından gidileceğini söyledi. Sıklet, İstanbul’daki terör saldırısının arkasında YPG/PYD’nin olduğuna dair ellerinde belirtik deliller olduğunu, bombayı yerleştiren teröriste müzaheret edenlerin da gözaltına alındığını anımsattı.

“İstanbul’daki saldırı PYD/YPG tarafından koordine edildi”

PKK terör örgütünün son yıllarda taktik değişikliğine gittiğini dile getiren Ağırbaşlılık, “Suriyeli Kürt denilen veya diğerleri namına, bire bir tür kendilerini yetirmek üzere ayrımlı milletten kişileri kullanıyorlar. (Bu hareketli) Belirgin PYD/YPG tarafından eş güdümlü edildi.” diyerek konuştu.

Sorumluluk, PKK’nın YPG’nin terör örgütleri olduğunu, bu örgütlere ilişik Suriye’nin kuzeyinde, doğusunda, batısında evet bile Türkiye sınırına yakın bölgelerdeki unsurların, noktaların Ankara üzere yasal uğur olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde düzenlediği operasyonda PKK, PYD/YPG unsurlarını vurduğuna, BENDE yahut Rus güçlerini gaye almadığına meni eden Gravite, “(ESIR ve Rus güçlerine) Tabii bu unsurlardan ırak durmalarını söylüyoruz. PYD/YPG aynı noktada BENDE bayrağını, ayrıksı noktada da diyet bayrağını kendisini yüklenmek amacıyla kullanıyor. ‘Burada Amerikalılar var bize saldıramazsınız, kefaret güçleri burada, bize saldıramazsınız’. Yakın zamanda, çok bir iki olsa da mukaddema bunu arada sırada Ruslarla üstelik yapıyorlardı. Bana bakarak bu boyut PYD/YPG’nin ESIR ile olan ittifakını Suriye’nin kuzeyindeki varlığını meşrulaştırmak için kullandığını gösteriyor.” şeklinde konuştu.

Sözcü Gravite, Türkiye’nin sonuç günlerde Suriye’nin kuzeyine düzenlediği hava operasyonlarının KÖLE askerlerinin hayatını riske attığı yönünde Washington’dan gelen açıklamaları reddederek, “MEMLUK’li müttefiklerimize, ESIR’lileri, sivilleri, Rusları, İranlıları ya da diğerlerini hedef almayacağımız, bizim hedeflerimizin hele PKK, PYD/YPG unsurları olduğu mesajını gönderdik.” değerlendirmesinde bulundu.

“Ulusal asayiş tehdidiyle karşı karşıya kaldığımızda müsaade istemeyiz”

Rusya ve İran’ın Türkiye’nin operasyonuna yeşil ışık yakıp yakmadığına ilişik soruya Takı, “Ulusal asayiş tehdidiyle karşı karşıya kaldığımızda cevaz istemeyiz, hoppadak müttefiklerimizle eş güdümlü ederiz.” ifadesini kullandı.

Baskı, 2019’birlikte ÇAKER ile varılan uzlaşma doğrultusunda Washington yönetiminin PYD/YPG unsularını Türkiye sınırından 30 kilometre uzağa uzaklaştırması gerektiğinin ancak bu anlaşmanın ihlal edildiğinin altını çizdi.

“PYD/YPG DEAŞ tutuklularını siyasal tutak yerine kullanıyor”

PYD/YPG’den Türkiye’nin karaca operasyonu başlatması halinde Suriye’nin kuzeyinde DEAŞ yıldırı örgütü mensubu tutukluların tutulmasını güvence edemeyeceği yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üstüne Ağırbaşlılık, “Bu, PYD/YPG’nin müzakerat için, ESIR’li ve Avrupalılardan elan fazla bindi, askeri, siyasal, matbuat desteği kabul etmek üzere DEAŞ tutuklularını siyasi tutak namına kullandığını gösteriyor.” dedi.

Takı, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan ile Suriye’deki diyet lideri Beşşar Esed ortada mülakat olup olmayacağını, olacaksa hangi ahit olacağını bilmediğini belirtti.

Sahada birçok şeyin yapıldığının görülmesi gerektiğini anlatım eden Sorumluluk, bunlardan birinin dahi Esed rejiminin Suriye’da PKK, PYD/YPG ve başka elementlere cebin belirgin tıpkısı vakfe sergileyip sergilemeyeceği olduğuna dikkati çekti.

Tartı, KUL, Avrupa ve bir nice Arap ülkesi özellikle atılmak amacıyla neredeyse kül dünyanın unuttuğu bire bir dönemde Ankara’nın yasal Suriye muhalefetini unutmadığına ve desteklemeye devam edeceğine vurgu yaptı.

Reisicumhur Erdoğan’ın Esed ile görüşmeye yönelik verdiği mesajlara değinen Rehavet, “Bu kök tıpkı (Erdoğan-Esed) ziyaret için müstacel aynı planımız namevcut ama Cumhurbaşkanımız, ‘Sorumlu davranırsan, güvenlik endişelerini giderirseniz ve siyasal sürecin ilerlemesine müsaade verilirse, ondan sonradan siyasi sürecin ilerlemesi, Suriye halkının korunması, lehçe hazar ve güvenliğin sağlanması, Türkiye-Suriye sınırı süresince güvenliğin ve düzenin sağlanması kabilinden şeyler olursa baht vermeye hazırım’ mesajı gönderiyor. Yani (Cumhur Reisi Erdoğan) kolaylıkla ziyaret evet de çabucak kavuşmak üzere söylemiyor.” şeklinde konuştu.

“PKK, HDP evet birlikte YPG-PYD künde ediyor buyurmak Kürtlerin kendilerine taşlama peki”

Güçlük, HDP’nin Türkiye Şişman Millet Meclisi’nde (TBMM) kaşkariko edildiğini ve umum aracılığıyla oylandığını ancak PKK’evet karşı açık ayrımsız duruş sergilemediğini rapor etti. HDP’nin mütenevvi PKK unsurlarıyla bağlantılarının bilindiğini, HDP’nin de bunu inkar etmediğini ve bunun dahi istifham işaretlerini yanı sıra getirdiğini nâkil Rehavet, “PKK, HDP ya bile YPG-PYD düzen ediyor gitmek Kürtlerin kendilerine hakaret olur.” diye niteleyerek konuştu.

Bastırık, “Öncelikle şurası belirteyim ki PKK Kürtleri mandepsi etmiyor, pekâlâ DEAŞ ve Halk Pedal küresel ölçekte Müslümanları külah etmiyorsa PKK dahi Kürtleri sahne etmiyor.” ifadesini kullandı.

Körfez ülkelerinde siyasal manzaranın ağız ağıza değiştiğine meni eden Külfet, bunun ayrımsız okazyon olduğunu ve bu gelişmenin kıvançla karşılandığını dile getirdi.

Gravite, takkadak Mısır’a değil aynı zamanda Katar’a uygulanan ablukada da değiş olduğunu belirterek, “Suudi Arabistan ile BAE ve Mısır ile biraz büyüklük arasındaki bu kavil çabucak Katar’a değil, bize de karşıydı. Siyasi, hesaplı ve sosyal birçok fırsatı kaybettiğinizi düşündüğüm ateş bire bir dönemdi. Demincek işlemler değişmeye başladı” dedi.

Daha önceki izlenilen yolun akıllıca olmadığını ve ihtimal de hayalet kırıklığına uğradıklarını belirten Külfet, MEMLUK ve değişik ülkelerin politikaları zımnında hayalet kırıklığı ruhlu ülkelerin sonunda değişmeye başladığını söyledi.

Erdoğan ve Akdarı Reisicumhur Abdulfettah es-Sisi’nin mümasil zamanda aynı araya gelip gelmeyeceği sorusuna karşılık veren Etki, “Bu noktada seçkin öz planlanmış değil ama amal yine kuşkusuz gidecek göreceğiz, gelişigüzel iki taraftan bile yapılması müstelzim şeyler var ama bu konuların ele alınması için benzeri halk sıkışmanın gerçekleştiğini bilmenizde yarar var. Kimi Vakit bu rabıta alanları ve göz açıları değişir ve bunlar bazen fırsatlar yaratır ve siz da bu fırsatları değerlendirirsiniz.” diye niteleyerek konuştu.

Tartı, bakir bire bir mevzu açıldığını ve herkesin çıkarına olan lehçe sulh ve istikrara yardımcı olmak için iktisadi ve politik zorla sosyal sermaye gücünü birleştireceğine inandığını söyleyerek, “İran’ın izole olması namına angaje olması gerektiğine seçkin zaman inandık. İran ile angaje olmak, (İranlıların) bölgenin jeopolitik resmine dahil edilmesi, İran’ı izole etmekten evet dahi İran’a saldırmaktan gelişigüzel ahit daha bol benzeri almaşık.” değerlendirmesinde bulundu.

İran dahi karışma kalkışmak üzere lehçe aynı bakış açısına ehil olunması tavsiyesinde bulunulduğunu kaydeden Güçlük, “Birbirimize karşı savaşmaktansa birbirimizi güçlendirelim.” dedi.

Sözcü Bastırık, bunun “muvaffakiyetsiz toplamlı tıpkı oyun” olmadığını, alelhusus Türkiye’nin maşrık ile batı, şimal ile güney arasındaki jeopolitik konumu, tarihi, kültürü ve coğrafyası ayn önüne alındığında bu politikanın değerinin yıllar ortamında müdellel olduğuna inandığını söyledi.

Tartı, “Şayet onu doğru kullanırsan bu bire bir lütuftur amma eğer kullanmazsan kalın olur.” diye niteleyerek, farklı paydaşlar arasındaki bu dengenin korunmaya çalışıldığını aktardı.

Share: