Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan CHP’nin sağgörü toplantısı hakkında Kılıçdaroğlu’nu kızdıracak sözler: Bize evcil ve milli ayrımsız ufuk lazım

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa’birlikte Haliliye ilçesindeki İbrahim Tatlıses Ekin Merkezi’nde planlı Şanlıurfa Deneyimsizlik Buluşması’nda, gençlerin sorularını yanıtladı.

CHP’YE VİZYON ELEŞTİRİSİ

Cumhur Reisi Erdoğan, salonda bulunan ayrımsız gencin altılı ganyan masaya ilişkin “Geçtiğimiz günlerde altılı ganyan masadan benzeri izah geldi ve ‘Eğer tığ seçimleri kazanırsak hepimiz cumhur reisi apotr olacağız, cumhurbaşkanı yardımcısı olursak mebus olamayacağız amma ikisini bir anda istiyoruz diyerek icraat yapmaya çalışıyorlar. Açıklamalar gösteriyor ki altılı ganyan masa bir yıldır kendi menfaatleri peşinde milletimize ne verebiliriz değil, sen ne istiyorsun, sana ne verebiliriz, senin eksiğin ne doğrultusunda ilerliyorlar. Bu menfaatleri pekâlâ değerlendiriyorsunuz?” sorusunu, “Sendeki zeka, sendeki politika mantığı iman onlarda namevcut.” ifadesini kullandı.

“BUNLARLA BENİM MİLLETİMİ ALDATACAKLARINI ZANNEDİYORLAR”

Reisicumhur Erdoğan, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Onların şu andaki derdi bu masadan kim ne kadar ne kapar, yaptıkları bu. Zaman sağgörü açıklamış, bu vizyonu açıklarken seziş denilen olayın süresince Amerika’üstelik bilmem kim, bilmem şuradan kim. Bunlarla benim milletimi aldatacaklarını zannediyorlar. Bize evcil ve milli benzeri izan, evcil ve milli benzeri zeka lazım. Yani, sen lazımsın, sen. Şu mantık, şu anlayış onlarda yok.”

GENÇLERLE BULUŞMANIN MUTLULUĞU DİLE GETİRDİ

Programın açılışında konuşan Erdoğan, Şanlıurfa’birlikte farklı tıpkı günün yaşandığını belirterek, Firez Merkezi’nin şehre ömre bedel olmasını diledi. Şanlıurfa’nın 20,6 yaş ortalaması ile Türkiye’nin sunu zinde şehri olduğuna dikkati çeken Erdoğan, gelecek seçimlerde takkadak Şanlıurfa’bile oy kullanacak 250 bin gencin bulunduğunu söyledi. Hakeza tıpkı şehirde gençlerle tıpkı araya gelmenin, gailesiz benzeri Reisicumhur kendisine mutluluğunu yaşadığını dile getiren Erdoğan, Ankara ve İstanbul’daki eş programların dışında, gittikleri hemencek gelişigüzel şehirde gençlerle benzeri araya gelmeye hususi önem verdiklerinin altını çizdi.

“BİZ SİYASEYİN MERKEZİNDEYİZ”

“Geleceğimizi kişi edeceğimiz gençlerimizin, dünyaya, ülkemize, bize, öz hayatlarına bakışlarındaki koyu vukufiyeti görmekten şişman tıpkı memnuniyet duyuyorum.” diyen Erdoğan, şunları kaydetti: “Şu ana kadar yaptığımız cemi toplu açılışlar ve mitinglerde Şanlıurfa pik yaptı. Serencam aldığımız resmi misil 120 bin. Elbette yollardaki karşılamaları buna katmıyorum, sadece meydanı konuşuyorum. Temas ne büyüklüğünde birileri, gençlerimize öz telakki dünyalarında ‘torbada keklik’ kabil bakıyor olsa bile bizim tespitlerimiz tek de anca olmadığına meni ediyor. Kusura bakmayın torbada keklik yok, çanta yoğun. Bugün Acun Engelliler Haset… ‘Engelli’ diye niteleyerek, ufuk dünyaları engellerle yoğun olanları birbirine karıştırmayın. Birilerinin zihniyet dünyaları engelli. Bizim engelli kardeşlerimizin hesap dünyaları sapasağlam. Sizlerle sohbetlerimizde anca çarpıcı analizlerle, anca yerinde tespitlerle, öyle akliyeci tekliflerle karşılaşıyoruz kim inanın bunca yıllık tecrübemize rağmen bizim üstelik ufkumuz genişliyor. Bu tablo bize, YANLIŞSIZ Öğür’yi kurarken cahillik teşkilatlarımızı, örgütlenmemizin ve politikalarımızın merkezine yerleştirmemizin hangi kadar doğru olduğunu tekrar gine gösteriyor. Türkiye’de gençlik teşkilatını, partisinin angarya işlerini yaptıracak tıpkı dil değil dahi politikalarının merkezine yerleştirmiş geçmiş öğür biziz. Tığ ne sağdayız hangi solda, tığ siyasetin merkezindeyiz.”

Cumhuriyet’in kullanılmamış asrını “Türkiye Yüzyılı” vizyonuyla karşılamaya hazırlanırken, yer haddinden fazla gençlerin enerjisine, üretkenliğine, gayretlerine güvendiklerini vurgulayan Erdoğan, “Şu anda Türkiye siyasetinde bu kardeşinizin, ağabeyinizin dışında toyluk kollarından yetişerek gelmiş bir şef namevcut. 18-20 yaşımdan itibaren gençlik teşkilatlarında olgun, oralardan gelmiş ayrımsız siyasetçiyim. Diğerleri anca değil. Diğerlerinin çoğu gökten zembille indiler. Bizim durumumuz anca değil.” diyerek konuştu.

“HATIRLAYIN, NERELERDEN GELDİK”

Siyasetin süresince yetiştiğini, siyasetin içinden geldiğini, bu yüzden dahi gençlere bakışının çok farkı olduğunu belirten Erdoğan, şöyle devam etti: “Cahillik yıllarıyla alay malay siyasette noksan asrı geride bırakan aynı büyüğünüz sıfatıyla, daha çok bizlerin, sizin zamanınızın misafiri olduğumuzu geniş söyleyebilirim. Bu candan düşüncemi çabucak özlük adıma değil, mensubu olduğum göbek yerine de anlatım ediyorum. Tığ, bu mutlu bayrağı, bu mutlu emaneti elbet elan geçmiş nesillerden devraldıysak, inşallah çokça yakında sizlere devredeceğiz. Bizden önceki gömlek ve bizim kuşağımız, el erki ve kalkınma bakımından Türkiye’nin ihtimal da yer boğunuk, arz sancılı dönemini yaşadı. Zat serencamımızın seyriyle zaman sizlerin ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonuyla kurduğunuz hayalat arasında haddinden fazla büyük ayırt olması gayet tabiidir. Hem enfrastrüktür hem özgürlükler üstüne yoklukların ülkesinden, lehçe ve global liderlik seviyesine gelmiş benzeri ülkeye yayılmak tabii kolay değildir. Hatırlayın, nerelerden geldik. Şanlıurfa’nın hava meydanı, hakeza evire çevire yolları mı vardı? Nerede? Amma şimdi havalimanından çıkıyorsun, Karaköprü’den merkeze cümle kenar düzenlemeleriyle, gelişigüzel şeyiyle, altyapısıyla, üstyapısıyla bambaşka ayrımsız Türkiye, bambaşka ayrımsız Şanlıurfa.”

İbrahim Tatlıses’in “Kat kelimesi kelimesine İstanbul’dan Şanlıurfa’ya geliyorsun” demesi üstüne Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir Vakitler 24 saatti, herhalde deminden 12-13 saat.” karşılığını verdi.

“81 İLİMİZDE 208 ÜNİVERSİTEMİZ VAR”

Bu bayrı mücadelenin bildirme el kısmının geride kaldığını dile getiren Erdoğan, şu değerlendirmeyi yaptı: “Artık ödediğimiz bedellerin, çektiğimiz acıların, yaptığımız fedakarlıkların, döktüğümüz alın terlerinin karşılığını kabul etme vakti gelmiştir. Bunu sizlerle alacağız. Hazreti Mevlana’nın o yayçizer metaforuna uygun şekilde, tıpkı ayağımızı ülkemize ve değerlerimize sabitleyip, diğeriyle tam dünyayı kuşatacağımız bir dönemdeyiz. Artık dünyaya şöyle bakacağız, biz dünyaya değil, acun Türkiye’ye baksın. Bunu, sizlerle bu arada başaracağız. Gençlerimizin bilgisi, donanımı, münezzeh güveni Türkiye Yüzyılının en nazik teminatıdır. Hamasetle, demagojiyle, yalanla, çarpıtmayla yönlendirilemeyecek bu gençliğin azim ve cesaretinden aldığımız güçle nereye hazırlanıyoruz? 2023’e. Ülkemize bugüne büyüklüğünde kazandırdığımız nişane ve hizmetleri anlatırken elden mahiyet penceresinin önüne çekilmeye çalışılan perdeleri açıyoruz. Göreve geldik, Türkiye’da 76 darülfünun vardı ama deminden 81 ilimizde 208 üniversitemiz var.”

Bu sırada İbrahim Tatlıses’in “Oxford vardı birlikte biz mi gitmedik?” şeklindeki esprisi gülüşmelere neden oldu.

“ŞANLIURFA’DA BİR ZİHİN DEVRİMİZİ YAPTIK”

Türkiye Cumhuriyeti’nin seçme şeye müstahak olduğunu vurgulayan Tatlıses, bu saatten sonraları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın beraberinde olduğunun altını çizdi.

Cezaevindeyken konuşma ettiği Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İbrahim Komutan, ego belediye başkanı oldum elden İstanbul’a hizmet verebilirim, benim niyetim bu değil. Benim niyetin Türkiye Cumhuriyeti’hangi bakım vermek.” dediğini nâkil Tatlıses, “Başbakan oldu, Cumhurbaşkanı oldu, bilahare de başkan oldu. Ne oldu komutan yapmazdınız? Sayın Cumhurbaşkanımız el adamıdır, ahali insanıdır. Umum adamı olduğu amacıyla başımın üstünde taşıyorum.” şeklinde konuştu.

Şanlıurfa’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı çokça sevip saydığını vurgulayan Tatlıses, Şanlıurfalılara, “Bu seçimde sakın bizi bekâr bırakmayın.” diye niteleyerek seslendi. Cumhur Reisi Erdoğan, “İbrahim Komutan, sözün özünü yüz kere rapor etti esen olsun.” karşılığını verdi.

“VİZYON ORADA DEĞİL, VİZYON ŞANLIURFA’DA”

Zihinlerinde dahi kalplerinde birlikte erte için hangi yapacaklarının hangi yapmaları gerektiğinin olduğuna belen fail Erdoğan, “Mösyö Kemal, sanki zihinde ne var ne yok bunları anlatıyormuş. Elin birilerini toparlamış, etmiş, uyuyanlar mı ararsın, bunun beraberinde hangi dediği muamma sözler mi anlarsın… Böyle bir uzanım. Biz üstelik dedik kim biz, Şanlıurfa’bile telakki devrimi yapacağız. Ve Şanlıurfa’üstelik aynı beyin devrimini yaptık ve açıkladık. Anlayış orada değil, önsezi Şanlıurfa’üstelik. Ve yarına dair vizyonun kalemşörleri gençler, sizsiniz. Kendinize güvenin, inanın. Ve yarının programını bile projesini da sizler hazırlayacaksınız, beraber hazırlayacağız. Bunu kimse inkar edemez. Peygamberler şehri bura.”

Şanlıurfalıların Erdoğan’a balaban merbutiyet beslediğini ve gelecek seçimde birlikte kendisini boydak bırakmayacağını tamlayan ayrımsız güre, Erdoğan’a “Şanlıurfa dediğimizde Mefret cahillik dediğimizde sizin duygularınız nasıl oluyor?” diye niteleyerek sordu. Erdoğan, Şanlıurfalıların şişko açılış törenine ilgisinin çok şişman olduğunu, şimdiye kadar yapılan büyükşehir şişko küşat törenlerindeki katılımın zirvesine ulaştıklarını belirterek “Önümüzdeki hafta Samsun geçebilecek mi?” diye niteleyerek sordu.

“ZİRVEYİ BURASI YAPTI”

Salonda kâin DÜRÜST Tümen Umumi Komutan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, “Çok gani hazırlanman geçişsiz” diyen Erdoğan’a, “Gelişigüzel gittiğimiz şehirde çıta daha birlikte yükseliyor amma Samsun kendisine rekor kıracağımıza inanıyorum.” yanıtı verdi.

Gençlerle buluşmanın İbrahim Tatlıses’in katılımıyla doruk yaptığını dile getiren Erdoğan, içre bulundukları İbrahim Tatlıses Kültür Merkezi’nin birlikte gençlerin cesim bire bir kavuşma merkezi olacağını söyledi. Erdoğan, “Bugünkü dolgun açılışla geleceğe, 2023’e yönelik güzelce bir kadem atıldı. Zirveyi bura yaptı. Diğerlerine tek aldırış etmeyin. Biz yolumuza durmak yok yola devam deyip, devam edeceğiz.” diyerek konuştu.

TATLISES’LE TANIŞMA HİKAYESİ SORULDU

Bir gencin, İbrahim Tatlıses ile tanışıklık hikayesini sorması üzerine Erdoğan, şehremaneti başkanlığı döneminde yüz yüze tanıştıklarını ancak kendisinin eserleriyle onu tanıdığını belirterek “O ikbal edilmeyen fenomen bizi çok ama haddinden fazla üzdü. Fakat o dönemlerde da birileri bambaşka beklentiler içindeyken Tatlıses adeta yeniden doğdu. Görüyorsunuz demin yeri geliyor zahir tize çıkıyor.” ifadelerini kullandı.

Tatlıses da “Ben bu Cumhurbaşkanımı bittabi sevmeyeyim. Vuruldum, başıma kaymakamlık geldi, gözümü açtım, başımda duran Cumhurbaşkanım, o zaman başbakandı. Almanya’evet gittim. İdo yanımda telefonda direkt başvekil ‘Elbet oldu, ameliyat elbet geçti?’ Amerika’evet gittim gene İdo ‘Reisicumhur arıyor’ dedi. Pekâlâ unutayım deminden? Vefa denen tıpkı şey var. Boydak taraf olarak geçiyor İstanbul’üstelik vefa. İnsanlar arasındaki vefa çokça kocaman. Hiçbir ahit vefasını unutmadı bana cebin nerede görse umum kaldırır nerede görse İbrahim Satış der. Ona cebin çok hürmetli ve sevgiliyim.” şeklinde konuştu.

DÜNYA KUPASI

Bir gencin avrat futbol hakemi olduğunu belirtmesi üzerine Erdoğan, “Şanlıurfa’nın maçlarını yönetmiyorsun değil mi?” diye niteleyerek sordu. Şanlıurfa’dahi U16 ve U18 maçlarını yönettiğini dile getiren genç, Erdoğan’ın Dünya Kupası’ndaki favorisini sanmak istedi. Katar’birlikte küşat maçını izlediğini, geçenek bulduğunda televizyondan maçları izlem ettiğini anlatan Erdoğan, yer büyük sürprizin Almanların elenmesi olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Almanlar dolaşık gitti, ayrımlı şeylerle oyalandılar, 16’nın dışında kaldılar. 16 muhtemelen olduktan sonraları ortaya koydukları performansa göre şu henüz şanslıdır denilebilir. Görelim ondan bilahare birlikte düşüncemizi söyleyelim.” değerlendirmesinde bulundu. Ayrımsız gencin ” Şanlıurfaspor’u izleme ediyor musunuz” demesi üzerine Erdoğan, “O işime gelmiyor çünkü benim ortamında oynadığım takım şu an Şanlıurfa ile çekişiyor. Esenler Erokspor benim 13-14 yaşında top oynadığım mahalle takımımdı.” dedi. Esenler Erokspor ile Şanlıurfaspor’un benzeri yarış ortamında olduğunu, aralarında kilolu fakül farkı bulunmadığını tamlayan Erdoğan, ferah oynayanın kazanmasını diledi.

KARADENİZ’DEKİ GAZ REZERVİ

Cumhur Reisi Erdoğan, Karadeniz’dahi kâin gaz rezervlerini hatırlatan aynı gencin, “gaz faturalarına bunun önümüzdeki kış yansıyıp yansımayacağını” sorması üstüne şu yanıtı verdi:

“Şu anda 540… Yeni bakir araştırı çalışmaları var, inşallah bereketlensin. Bundan da kamu ülkemiz nasibini alsın. Şöyle ayrımsız şeyimiz henüz var. Sayın Putin’in ifadesiyle Türkiye’yi ayrımsız hub (Terminal) yapma durumu. Avrupa’evet sağa sola gidecek olan doğal gazın Türkiye üzerinden dağıtımının yapılması kabilinden ayrımsız düşüncesi var. Biz da onun hazırlıkları içindeyiz.”

AMME ÇALIŞANLARIN KADROYA GEÇİRİLMESİ

Şanlıurfa’dahi bire bir karye okulu öğretmeni da kontratlı kamu çalışanlarının kadroya geçirileceğini açıklanmasından ötürü Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkürlerini sundu ve öğrencilerinin Ankara’yı görmediğini, bu nedenle onlarla alay malay başkente süzülmek istediklerini bildirdi. Kendilerini Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bile seçmek istediklerini anlatan öğretmene Cumhur Reisi Erdoğan, “Makamımız temas antlaşma açıktır. Bizim kapımız size kategorik olmayacak, kime kategorik olacak?” yanıtını verdi. Öğretmenin, “O ant pazartesi günü öğrencilerime ‘Ankara’ya gidiyoruz’ diye niteleyerek müjdeyi verebilir miyim?” sorusu üstüne Erdoğan, ferah ferah bunu söyleyebileceğini belirtti.

Erdoğan, “Siz kim Şanlıurfa’nın bire bir köyünde muallimlik yapıyorsunuz. Size kapı açık olmaz bile kime belirgin olacak?” dedi.

PEDAGOJİK FORMASYON

Genç öğretmenin ayrıca pedagojik formasyonu takkadak atanmış kişilerin alabildiğini, mezun olup nasıp bekleyenler üzere de aynı aranjman olup olmayacağını sorması üzerine Erdoğan, şu bilgileri verdi:

“Bu hafta zarfında YÖK Başkanımızla birlikte konuyu görüştük. Biliyorsunuz, üniversiteyi bitirdikten sonraları ayrımsız yahut iki yıl biçimlenme eğitimi veriliyordu. Kendilerine Sayın Komutan, çıktı bunu kaldırıyorsun dedik, kaldıracaksın, 3 ve 4. sınıfta formasyonu verelim ve üniversiteyi bitirirken böylece formasyon eğitimini dahi almış olsun dedik ve uygun kaldık.”

“EYVALLAH KASIMPAŞALIYIZ”

Cisim dili eğitimi alıp almadığının, cisim dilindeki performansının Kasımpaşalı olmasından mı geldiğinin sorulması üstüne Cumhur Reisi Erdoğan, şu cevabı verdi:

“Aslında sen yakaladın. Doğduğum büyüdüğüm yerden geldiği üzere, ego bilindik önder dil cambazı mezunuyum. İmam hatip okulunda dahi okurken, okulun münazara ekibindeydim. O münazara ekibinde mekanizma da özellikle bu çapraz Osmanlıca evet da Arabi ifadesiyle mükaleme, özge ifadesiyle bile diyalektik anlayışını orada yakaladık. Bu diyalektikle gelişigüzel 18-20 yaş, o arada de siyasal hayatın içerisinde oldum, oradan deneyimsizlik kolları kabilinden vs… Oradan yetişerek bugünlere geldik. Bunun hususi ayrımsız mektebine ben gitmedim, o büyüklüğünde paramız üstelik yoktu.”

Varlıklı tıpkı ailenin çocuğu kendisine dünyaya gelmediğini, ahşap 2 odalı evde, 3 ahi, asıl ve babasıyla yetiştiği bilgisini veren Erdoğan, evlerinin kapısının misafire değme ahit degaje olduğunu dile getirdi.

Reisicumhur Erdoğan, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Anacağım benim yer sofrasında mihman geldiği devir, sarhoş turşusunu hazırlardı, teneke kavurma hazır olurdu. Anacağım, ‘Git fırından 2-3 paketlemek, yalın kat al’ derdi ve ben harcama alır gelirdim. Anam, anında kuzinede kavurmayı yapar, misafirlerin önüne koyardı. Umduğunu değil bulduğunu yiyen misafirler gelirdi bize. Böyle yetiştik ve bu şekilde de oradan gelen o cesaretle de hamdolsun siyasal hayatımızı üstelik sürdürdük ve siyasal hayatımızla birlikte de Kasımpaşa’nın verdiği o ruhu dahi kaybetmedik. Eyvallah, Kasımpaşalıyız.”

Cumhur Reisi Erdoğan, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Enstrüman Topluluğu’nun ve artist İbrahim Tatlıses’in seslendirdiği yırlamak ve şarkılara üstelik haremlik etti.

Share: