Cumhur Reisi Erdoğan, Konya’da şişman açım töreninde konuştu: (3)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Etrafımız milletimizin hastalıklı düşmesini, ülkemizin tökezlemesini, devletimizin gücünü kaybetmesini muntazır sırtlanlarla mahmul. Bunlara punt azaltmak amacıyla gelişigüzel vesileyle şu dört anne düsturu tekrarlıyoruz, bir tane budun, yegâne simge, biricik yurt, bir tane devlet.” dedi.

Erdoğan, Mevlana Meydanı’nda düzenlenen “ASELSAN Konya Cebe Sistemleri Fabrikası, Büyükşehir Yatırımları ve Afşar Barajı ile Yapımı Tamamlanan Gayrı Tesislerin Şişman Açım Töreni”ndeki konuşmasında, Türkiye’ye kazandırılan yüzyıllık im ve hizmetlerden Konya’nın de payını düşeni aldığını söyledi.

Bugüne büyüklüğünde Konya’ya kazandırılan amme yatırımlarının değerinin 80 milyar teklik olduğunu bildiren Erdoğan, 8 bin 952 kullanılmamış dershane düz yazı edildiğini, Konya’bile dört eskimemiş üniversite açıldığını belirtti.

Reisicumhur Erdoğan, ayrıca kentte 28 bin 137 yaşama kapasiteli yüksek tahsil mahdut binalarının açıldığını, 113 spor tesisinin nesir edildiğini aktardı.

“Özen edin, Konyaspor bundan sonra hep kafaya, başa oynuyor” diyen Erdoğan, yapılan tesislerle bu noktalara gelindiğini vurguladı. Konyaspor’un, Türkiye Kültür Kupası’nı üstelik kazandığını anımsatan Erdoğan, Konyaspor’un ligi almaya da namzet olduğunu kaydetti.

Cumhur Reisi Erdoğan, Konyalı gerekseme sahiplerine kısaca 7,5 bilyon liralık bindi verildiğini, 3 bin 280 yataklı 34 sayrılarevi karışma 108 esenlik tesisinin yapıldığını dile getirdi.

Konya’de TOKİ’nin 28 bin 181 ev projesini hayata geçirdiğini bildiren Erdoğan, kentte “İlk Evim Projesi” kapsamında, 7 bin 655 konutun daha nesir edileceğini, 55 bin madun yapısı amade baş başa ve hür arsanın verileceğini, “İlk İş Yerim Kampanyası” ile birlikte 500 aksiyon yerinin yapılacağını anlattı.

“Alacabel Tüneli’nde önümüzdeki mehtap görecek, projeyi 2024’te bitireceğiz”

Erdoğan, dönüşümü tamamlanan Mevlana Çarşısı ve Zer Çarşı ile cephesi yenilenen Alaaddin Tepesi’nden ulus bahçesine kadar uzanan bölgede tıpkı güneş, ekin ve yeşil aksını oluşturduklarını belirtti.

Kentte 16 ulus bahçesi projesinden 6’sının tamamlandığını, 4’ünün ise tamamlanmak üzere olduğunu ifade fail Erdoğan, 167 kilometreden devralınan mukassem öğün uzunluğunun 1265 kilometreye çıkarıldığını, yarısı trafiğe açılan Konya Belde Yolu’nun artan 15 kilometrelik kesimindeki çalışmaların sürdüğünü, projenin tamamının iki yıla büyüklüğünde bitirileceğini aktardı.

Erdoğan, “Alacabel Tüneli’nde önümüzdeki mehtap görecek, projeyi bile 2024 yılında büsbütün bitireceğiz.” dedi.

Demir yollarında yapılan çalışmalara ilişkin üstelik açıklamalarda mevcut Erdoğan, kâin hatların modernize edildiğini, Kayacık ile Konya Garı arasındaki tren yolunun dört hatlı olacağını, bu hatların ikisini çabuk trenlerin kullanacağını, gayrı iki üste ise Konya Ray Projesiyle banliyö ve konvansiyonel biçim işletmeciliğinin yapılacağını, gayrı raylı sistemlerle ilişkin çalışmaların sürdüğünü anlattı.

Cumhur Reisi Erdoğan, Konya Havalimanı’nı yıllık 3 milyon palyatif kapasiteli bakir terminal binasıyla buluşturduklarını, ekincilik ve orman alanında ise “Gökçe Tünel Projesi” ile Konya’nın topraklarının suya kavuşturulduğunu, bölgede toplam 24 baraj, 31 akmaz ve 6 meydan altı ambarlama tesisinin düz yazı edildiğini, 5 baraj ve 3 akmaz yapımının bitmeme ettiğini bildirdi.

Üç ilçeye içme suyu müjdesi

Sulama projeleriyle Konya’üstelik tahminî 1 milyon dekar zirai arazinin sulamaya açıldığına belen fail Erdoğan, yapımı bitmeme fail 17 tesisle 800 bin dekar arazinin sulanacağını, bölgede 172 bin hektar alanda 140 milyon fidanın toprakla buluşturulduğunu dile getirdi.

Konyalı çiftçilere kısaca 15 bilyon liralık zirai destek sağlandığına dikkati çekici Erdoğan, “Cihanbeyli, Kulu ve Altınekin ilçelerimize ayrımsız müjde vermek istiyorum, Mavi Tünel’den bu üç ilçemize 25 milyon metreküp ilave akarsu tahsisi yaptık. Kestirmece 3,5 milyar lira yatırımla bu üç ilçemizin içmece suyu sorununu tamamen çözüyoruz. Önümüzdeki kamer ihalesini yapıp çabucak inşaatına başlıyoruz.” bilgisini verdi.

Erdoğan, Konya’üstelik üç eskimemiş organize sanayi bölgesi, üç uran bölgesi, iki teknokent, 22 araştırı ve ihya merkeziyle tıpkı dizayn merkezinin kurulduğunu hatırlattı.

Daha çokça yatırımla Konya’nın Türkiye Yüzyılı’nın lokomotif şehirleri arasındaki yerini yukarılara taşıyacaklarını rapor eden Erdoğan, bunun yolunun birlikte birlikten, beraberlikten, kardeşlikten geçtiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Etrafımız, milletimizin algın düşmesini, ülkemizin tökezlemesini, devletimizin gücünü kaybetmesini muntazır sırtlanlarla mahmul. Bunlara okazyon bölmek amacıyla temas vesileyle şu dört asıl düsturu tekrarlıyoruz, bir tane budun, biricik simge, bir tane yurt, tek mehabet. Tıpkısı olacağız, kurnaz olacağız, dinamik olacağız, kardeş olacağız, bütün gelişigüzel Türkiye olacağız. Kimesne buradan taviz vermeyecek. Rastgele birine yahut tamamına ki gözünü dikerse dünyayı onların başına tağyir etmek boynumuzun borcudur. Türkiye Yüzyılı’nı bu anlayışlar üstünde yükselteceğiz.”

Konya’dan 2023’te rekor bindi beklediğini tabir fail Erdoğan, fırka teşkilatlarından başlık husus dolaşarak çalışmalarını istedi.

Notlar

Alana, “Sarsılmaz kaleden yekpare dünyaya, imzamızı atacağız Türkiye Yüzyılı’na, Resi Bey-i Topluluk Hoşgeldin Konya’ya, bir görüş bile yedirmeyiz 6’lı masaya”, “Derdimin dermanı yarının fermanı sensin, sen”, “İnandığımız yolda yürüyoruz” bağlanmış pankartlar asıldı.

Törene Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Uğur Hava, Afiyet Bakanı Fahrettin Eş, SELIM Parti umumi başbuğ yardımcıları Leyla Delicesine Dirayetli, Erkan Kandemir ve Vedat Demiröz, YANLIŞSIZ Öğür Umumi Sekreteri Fatih Atmaca, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı It Canlı Kıratlı ile ara sıra DÜRÜST Tümen ve MHP milletvekilleri da katıldı.

Reisicumhur Erdoğan, ASELSAN Konya Zırh Sistemleri Fabrikası’nın açılışı üzere Milli Savunma Bakanı Hulusi Akaret ile Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Altınekin-Emirgazi-Hadim-Tuzlukçu-Hamam Doğal Gaz Ita Töreni üzere Enerji ve Bittabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Afşar Barajı açılışı için Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Eğiste Hadimi Viyadüğü açılış töreni amacıyla Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu ile etkili angajman yaptı.

Açılışları yapılan tesislerin bulunduğu yerlerde kurdelelerin kesilmesinin arkası sıra Reisicumhur Erdoğan, sahneye davet edilenlerle bu arada kurdele keserek umum eserlerin dolgun açılışını gerçekleştirdi.

(Bitti)

Share: