Cumhur Reisi Erdoğan, Konya’da şişko küşat töreninde konuştu: (2)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Konya’daki barınakta hayvanların öldürülmesine ilişik “Belediyemizin efsanevi barınağında, orada vazifeli 2 vicdansızın etken olduğu görüntüleri ne eyvah ki tığ da mahzunane izlem ettik. Haklarında dakikasında adli ve idari kovuşturma başlatılan sorumlular tutuklanmış, tıpkısı daha bire bir görüntülerin yaşanmaması üzere müstelzim tedbirler alınmıştır.” dedi.

Erdoğan, Mevlana Meydanı’nda düzenlenen, “ASELSAN Konya Silah Sistemleri Fabrikası, Büyükşehir Yatırımları ve Avşar Barajı ile Yapımı Tamamlanan Ayrıksı Tesislerin Şişman Açım Töreni”nde yaptığı konuşmada, Ekincilik ve Orman Bakanlığı marifetiyle düz yazı edilen Konya Avşar Hadimi Barajı’nın 127 metre yüksekliği ve 1 milyar liralık maliyetiyle Türkiye tarımına majör yardım yapacak aynı yapıt olduğunu belirtti.

Suyun uygarlık ve bereket olduğunu dile getiren Erdoğan, sulama projeleri tamamlandığında 290 bin hektar araziye bereket getirecek Avşar Hadimi Barajı’nın bu açılışla su toplamaya başlayacağını rapor etti.

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığıyla Konya Büyükşehir Belediyesinin birlikte, Anadolu Selçuki Devleti’nin başkentliği döneminde “Darülmülk” namına isimlendirilen şehirde, kapsamlı tıpkısı ihya projesini hayata geçirdiğini dile getiren Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Şehrin 20 değişik noktasında kentsel restorasyon, tahavvül ve restorasyon çalışmalarıyla şehrin mazisiyle, bugünü ve geleceği arasındaki köprüler berkitme edilmiştir. Bugün açılışını yapacağımız türbe önü çarşıları, şehrin tarihi bölgesinin dokusuna yöntemsiz yapıların tüm yıkılıp projeye uygun şekilde yeniden inşasıyla ortaya çıkan 564 milyon teklik bire bir yatırımı buraya yaptık. TOKİ’nin mensur ettiği Selçuki’üstelik 1057 konutun, Taşkent’te 142 konutun, Karapınar’üstelik 603 konutun, Emirgazi’üstelik 142 konutun, Maksat’üstelik Mahmuriye Millet Bahçesi’nin, Halkapınar’üstelik 170 konutun, Sıcak’ta 94 konutun resmi açılışlarını da bugün buradan yapıyoruz. Laf değil, icraat çalışmalar… Burma açmıyoruz ilgi edin. Hani birileri burma açıyor evet… Burma değil, görüyorsunuz.”

“Konya’bile doğal gaza kavuşan ilçe sayımız 20’ye yükseliyor”

Erdoğan, aynı şekilde değişik ilçelerde yapımı tamamlanan haddinden fazla sayıda altyapı projesinin, zirai iskan evinin, endüstri dükkanlarının açılışlarının birlikte gerçekleştirildiğini anlatım etti.

Sıcak, Yarayan, Çumra ve Karatay ilçelerine kurulan eskimemiş trafo merkezleriyle, Altınekin, Isıdam, Tuzlukçu, Yarayan ve Emirgazi’ye getirilen doğal gaz hatlarını da yöntemince hizmete açtıklarını tamlayan Erdoğan, “Sonunda Konya’birlikte katıksız gaza kavuşan kaza sayımız 20’ye yükseliyor. Önümüzdeki yıl 7 ilçemizin, ahir yıl bile artan eksiksiz ilçelerimizi inşallah tabii gaza kavuşturuyoruz.” dedi.

Erdoğan, Toyluk ve Spor Bakanlığının akıbet beş altı yılda tamamladığı toplam 7 bin nefis öğrenci yurtlarıyla, kamp, terbiye ve idman salonunun resmi açılışının yapıldığını tabir etti.

Dünya Belediyeler Birliği Başkanlığını örümcek Konya’nın, belediye hizmetlerinde üstelik farkını ortaya koyduğunu söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Büyükşehir Belediyemizin merkezde ve 31 ilçemizde 2 bilyon 654 milyon lira yatırımla gerçekleştirdiği enfrastrüktür, misil, parke, asfalt, su, kanalizasyon projelerinin resmi açılışını buradan yapıyoruz. Karatay, Maksat, Selçuki belediyelerimizin toplanmış 923 milyon lira yatırımla hizmete sunduğu nişane ve hizmetlerinin resmi açılışını dahi bu vesileyle gerçekleştiriyoruz.”

Konya’daki barınakta hayvanların öldürülmesi

Konya’daki barınakta hayvanların öldürülmesine dahi değinen Erdoğan, “Geçtiğimiz günlerde aslında ülkemizin sunma modern tesisi olan, belediyemizin efsanevi barınağında, orada işyar 2 vicdansızın sebep olduğu görüntüleri ne yazık ki tığ üstelik üzüntüyle takip ettik. Haklarında çabucak adli ve idari takibat başlatılan sorumlular tutuklanmış, aynı henüz aynı görüntülerin yaşanmaması üzere müstelzim tedbirler alınmıştır.” dedi.

Dünyamızdaki faal ve camit cümle mevcudat kabil hayvanların dahi insanlara Allah’ın benzeri emaneti olduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“Onlardan elbette yararlanma edeceğiz. Amma katiyen zulmetmeyeceğiz, eziyet etmeyeceğiz, üzücü davranmayacağız. Tıpkısı zaman peygamberimiz, yanında sahabeyle tıpkısı köpek cesedinin yanından geçiyorlar. Sahabe kokudan burnunu tıkamaya dönük. Ancak Peygamber Efendimizin şu ifadeleri bize ibreti alemdir. Diyor kim Allah’ın Resulü, ‘Ah, dişleri ne kadar iyicene?’ Nereden nereye… İşte biz, hayvana bu şekilde andıran, bakan tıpkısı dinin, benzeri inancın, bire bir peygamberin ümmetiyiz. Kalkıp de hayvanlara zulmetme hakkına ki, nerede olursa olsun sahip değildir. Hayvanların korunmasıyla ilişik en ileri yasalı düzenlemeleri, uygulamaları hayata geçirmiş tıpkı dümen yerine eksantrik menfi yönde tek davranışa rıza gösteremeyiz. Bu konunun de yakın takipçisi olacağımızdan parçalanmamış Eşkal Karar Yönetim Kurulu üyelerim, milletvekili arkadaşlarım, kimesne bundan işkil etmesin.”

özel sektör yatırımları

Konya’bile hür teşebbüs yatırımlarına bel eden Erdoğan, envestisman bedeli 7 milyar 143 milyon lirayı bulan Selçuki Organize Uran Bölgesi’ndeki 50 ayrı fabrikayla, Karatay’birlikte bütün 1065 dükkanlı 7 ayrı endüstri sitesinin resmi açılışının birlikte bugün yapılacağını söyledi. Erdoğan, şunları kaydetti:

“Amme, şehremaneti ve hür teşebbüs olarak bugün Konya’mızda 18 bilyon 466 milyon liralık eser ve hizmetin resmi açılışını gerçekleştirmiş oluyoruz. Tekmil bu yatırımların Konya’mıza, ülkemize okşayıcı olmasını diliyorum. Bu eserlerin Konya’mıza kazandırılmasında emeği geçen bakanlıklarımızı, kurumlarımızı, belediyelerimizi, hisse senedi insanlarımızı tebrik kartı ediyorum. Ülkeye im ve bakım kazandırmanın anlamını, istihdamdaki gelişigüzel artışla, dış satım rakamlarındaki seçkin yükselişle, insanların umutlarındaki her güçlenişte bilcümle birlikte görüyor, yaşıyoruz. Konya’mızın manevi mimarlarından ayrımsız umu sultanı hangi diyor, ‘Kamil odur ki koya dünyada tıpkısı yayın, eseri olmayanın durumunda yeller kitap…’ Tığ birlikte ülkemize ve şehrimize kazandırdığımız eserlerimizle umu sultanlarımızın gösterdiği istikamette muttasıl, dinlenmeden çalışıyoruz, çalışacağız.”

(Sürecek)

Share: