Çölyak hastaları amacıyla unsuz, patatesli kurabiye ürettiler

Çölyak hastaları için unsuz, patatesli kurabiye ürettiler

Hasta öğrencinin kurabiye yiyebilmesi üzere yayın ürettiler

NİĞDE Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Aşçılık Bölümü Öğretim Yardımcısı Mevlüt Layemut, patatesle ilişkin sürdürdüğü Ar-Ge çalışmaları çerçevesinde patates kurabiyesi üretti.

Niğde’de en çokça üretilen ürünlerden olan patates ve elma ile; ilişkin öğrencileri ile alay malay İnovatif ve Ar-Ge çalışmaları fail Mevlüt Layemut, çölyak hastalarının yoksun kaldığı tatlarla ilgili ürünler geliştiriyor. Patatesle hazırlanan glutensiz kumpir kurabiyesi hiç un kullanılmadan hazırlanıyor. İnovatif ve Ar-Ge çalışmaları çerçevesinde geliştirilen patates kurabiyesi; çölyak hastalarına almaşık ayrımsız şekerli lezzeti sunuyor. Glüten hastası tıpkısı öğrencisinin kurabiye tadabilmesi için hakeza tıpkısı ürünün ortaya çıktığını söyleyen Mevlüt Layemut, hazırlanan kurabiyeye tereyağı eklenmediği ant süt şekeri hastalarının dahi bu lezzeti tadabileceğini belirtti. Layemut; “Henüz geçmiş patatesten yapmış olduğumuz Ar-Ge çalışmalarımız var patates dondurması, patates cezeryesi yapmıştık demin birlikte patates kurabiyesi denedik hem de burada gluten rahatsızlığı, çölyak hastalığı olanlara mütenavip bire bir şekerli oldu. Tadanlar haddinden fazla beğendi lezzetli benzeri ürün. Üç çeşide ayırdık bunu kakaolusunu yaptık, çikolatalısını hem dahi fıstıklısını gayet dobra benzeri yayın ve çokça de olağan hazırlanması var. Dizge ferah ferah malzemeleri realizasyon edebilir. İçerisinde kumpir var, mahlep var hoş koku vermesi amacıyla hem bile ezgi vermesi için. Fındık var fındığı toz haline getirdik un yaptık bunu. kabartma tozu var, vanilya var, tereyağı var, kırmızılık şekeri var. Patatesi haşladıktan sonraları sıcakken rendeleniyor daha sonraları sadeyağ devreye giriyor diğer malzemelerle karıştırılıp şet torbasına dolduruyoruz tepsiye sıkıp şekiller veriyoruz, başlangıçta ısıtılmış 170 derecelik fırında 10-12 dk ortada pişirip servis ediyoruz” dedi.

Gluten rahatsızlığı olan öğrencisinin dahi keyifle tadabileceği bir nişane ortaya çıkaran Layemut, “Umarız çölyak hastaları, çölyak hastası olmasa dahi herkesin rahatlıkla ulaşabileceği ve lezzetli bulacağı bire bir kurabiye ortaya çıkardık. Buğdaydan ekolojik ortam rahatsızlığı olanlar, çölyak hastalarının kurabiye, pizza yada aldatmak türlerinden yoksun kalabiliyor o yüzden gluten rahatsızlığı olanlara da aynı mütenavip oldu. Bir zamanda benzin içerisinde kâin proteinden periferi süt şekeri rahatsızlığı olanlar bile sadeyağ kullanmadan bizim bu ürünü yapabilirler” diyerek konuştu.

Share: