Çin’in Şarki Türkistan politikaları ihtarname edildi (2)

Küçük Asya Bilgisizlik Derneği (AGD) İstanbul Şubesi, Çin’in Gün Doğusu Türkistan politikalarını ihtarname etti.

Sarıyer’deki Çin İstanbul Başkonsolosluğunun bulunduğu Tarabya sahilinde toplanan ekip, ellerinde dövizler taşıyarak değişik sloganlar attı. Şark Türkistanlılar bile eyleme katılarak gösteriye bindi verdi.

AGD İstanbul İl Başkanı Mehmet Yaroğlu, burada yaptığı açıklamada, Şark Türkistan’dahi yaşanan zulümlere cebin olduklarını izhar etmek amacıyla toplandıklarını söyledi.

Çin devletinin, Doğu Türkistan’daki politikalarına tepki gösteren Yaroğlu, “Şarki Türkistanlı kardeşlerimiz evlerinden, bala ve eşlerinden, anne babalarından, akraba ve arkadaşlarından, işlerinden, okullarından kopartılarak yurt aynı coğrafyaya sıkıştırılmakta ve dünyanın geri kalanıyla herhangi bir soy bağları kesilmektedir.” dedi.

Doğu Türkistan halkının birçok esas haktan mahrum bırakıldığını, inanç ve kanı özgürlüklerinin kısıtlandığını, cem kamplarında abstraksiyon edilmiş tıpkısı sevimli zorlandığını, ruh bilimsel ve fiziki işkencelere maruz kaldıklarına dair üzücü gerçeklerin kendilerini dikçe üzdüğünü dile getiren Yaroğlu, ilkin Türkiye olmak üzere İslam ülkelerinin, Doğu Türkistan’ın sadık talepleri doğrultusunda Çin’e alın birlikte hareket etmeleri ve seçme platformda bu konuyu dile getirmelerinin önemine değindi.

Açıklamanın peşi sıra Şarki Türkistan amacıyla dualar edildi. Takım elan bilahare dağıldı.

Share: