Cenup Kore’den Afrika kıtasına 50 bin düze taklitçi çiçeği virüsü aşısı

Afrika Çor Taharri ve Önleme Merkezi (Africa CDC), primat çiçeği virüsüyle mücadele amacıyla Güney Kore’den 50 bin düze telkih alacaklarını duyurdu.

Africa CDC yoluyla yapılan yazılı açıklamada, primat çiçeği virüsüyle mücadelede ilk kez aşılama temin edileceği belirtildi.

Açıklamada, Güney Kore’den realizasyon edilecek 50 bin düze aşının afiyet çalışanları ve virüsün belirleme edildiği bölgelerde yaşayanlar amacıyla kullanılacağı kaydedildi.

Aşıların ne ahit gönderileceğiyle ilişik hikmet henüz paylaşılmadı.

ABD Çor Kontrol Merkezine (CDC) bakarak, virüs, önceki Afrika’da 1958’de araştırı taklitçi kolonilerinde keşfedildi. Virüse elan bilahare 1970’te ilk defa Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde (KDC) aynı insanda rastlandı.

Afrika kıtasında 1970’ten bu zamana büyüklüğünde Benin, Kamerun, Ilımlı Afrika Cumhuriyeti, KDC, Gabon, Fildişi Sahili, Liberya, Nijerya, Kongo Cumhuriyeti, Sierra Leone ve Cenup Sudan’da mukannen aralıkla bu virüs görülmekteydi. Fakat daha sonra virüse ilk kez 2003’te, ABD’de rastlanmış, böylece virüs ilk defa Afrika dışında görülmüştü.

Share: