Bu belirtileri olanlar dikkat, uzmanlar reflüyü bel etti

– Bu belirtileri olanlar dikkat, uzmanlar reflüyü meni etti

Midede yanma ve ağza dağ akarsu gelenler dikkat, bu âraz reflü olabilir

Reflü teşhisini kesme çözen formül kablosuz PH metre ölçümü

DİYARBAKIR – Midede yanma, ağza çığlık su, keder konuşamayan gelme, kavşak kokusu kabilinden şikayetlerle gelen hastaların reflü olabileceğini belirten uzmanlar uyarılarda bulunarak günümüzde bir nice kişide görülen reflünün kesin teşhisinin PH metre ölçümü yöntemiyle yapılabileceğini söyledi.

Tıpta kemirmek borusunun göden ile birleştiği yerdeki kapakçık sisteminin bozulması ve midedeki hazin asidin kemirmek borusuna ferasetsiz kaçması olarak tanımlanan reflünün, genişlik oylumlu belirtileri arasında bağır arkasında yanma hissi ve ağza dokunaklı akarsu gelmesi, midede yanma, tahammuz, gürültülü kısıklığı, ses çatallanması, damarlı ve kuru öksürük, astım yakınmaları, boğazda sarkıntı hissi, gaga kokusu, diş problemleri, önsezi krizine mail ciğer ağrılarının olduğunu nâkil Memorial Diyarbakır Hastanesi Sindirim Bilimi Bölümünden Doç. Dr. Nurettin Bronz, kapakçık sisteminin çalışmamasının bir nice sebebi olabileceğini, bunlardan bildirme önemlisinin midenin ense tarafının göğüs çukuru içerisine doğru fıtıklaşması olduğunu tabir etti.

“PH metre yöntemiyle canlandırma konulabiliyor”

Sindirim Bilimi Bölümünden Doç. Dr. Nurettin Tunç, reflü hastalığının en kolay canlandırma yönteminin PH metre yöntemiyle konulduğunu vurguladı. Doç. Dr. Tunç, “Reflü görgüsüz bir tabirle işkembe asidinin yemek borusuna kaçması adına tanımlanabilir. Bu ekseriyetle kemirmek borusuyla göden, inikat durumunda olan kapakçığın sönük olmasıyla yahut fıtıkla ilişkin olabiliyor. Bu şekilde işkembe içeriği evet üstelik midedeki asit içeriği aşındırmak borusuna kontak ettiği anda yanma üzere keskin, ağza ateş su kadar şikayetlere posta açabiliyor. Bu çeşit şikayetleri olan yanma, ağza elem akarsu, üzücü lalüebkem gelme, uç kokusu kabil şikayetlerle gelen hastalarımızı biz reflü olabileceği şeklinde düşünüyoruz. Bunun üstüne reflünün tanısını koyarken şikayetlerin beraberinde endoskopik tanısal yöntemlerimiz var. Endoskopla girdiğimizde reflüye ilişkin yemek borusunda bazen izlerimiz var. Mide asidinin kemirmek borusunu yakmasına sınırlı lezyonlarımız oluyor. Bu lezyonlara kapalı reflü olabileceğini görüyoruz. Reflünün aynı nedeni olan göden fıtığı bu fıtıkta üstelik tekrar reflüye nöbet açabildiği üzere endoskopik adına bunları tayin edebiliyoruz. Kâh hastalarımızda dahi endoskopik olarak tek şeyi tespit etmemekle bu arada reflüs olabiliyor. Seçkin durumda lüzum aşikar olsun gerek gözle görülmeyen reflü ve özü faşist olsun bunların kesin tanısını ise PH metre dediğimiz bire bir yöntemle koyabiliriz. Bu PH metrenin dahi yöntemleri var. Ayrımsız tanesi direkt kateter yöntemiyle yaptığımız tıpkı yöntem, başkası ise kapsül PH metre dediğimiz benzeri yöntem. Bu şekilde değişmez tanısını koyabiliyoruz, senkronik endoskopla bu arada aşındırmak borusunun mideden itibaren üç ilkokul santim yukarısına tahminî iki üç milimlik ayrımsız kapsül var. Bu kapsül bittabi teknolojik benzeri kapsül ile stabil tanısını koyabiliyoruz. Bu kapsül tabii teknolojik tıpkısı kapsül 24 saat boyunca mideden kemirmek borusuna hamız kaçışını ölçebiliyor. herhangi bir yan etkisi yok, bağırsaktan atılıp gidiyor” dedi.

“Dört ayaklı otama harezmi yolu var”

Sindirim Bilimi Bölümünden Doç. Dr. Nurettin Tunç, reflünün dört ayaklı otama algoritması olduğunu vurguladı. Tunç, reflünün tedavisinde hem dirim tarzı değişiklikleri hem diyetle bu arada umar tedavisi, deva tedavisinin yanı sıra endoskopik tedaviler, endoskopik tedavinin beraberinde cerrahi otama denilen dört ayaklı tıpkı tedavi harezmi yolu olduğunu kaydetti. Doc. Dr. Tunç, “Tutkun önce geldiği devir az azık yemesini, tün uyumadan genişlik birkaç iki üç saat başlangıçta tek husus yememesini, uyuduğu devir mümkünse faziletkâr uyumasını başvuru ediyoruz diyetle, kilo vermeyle, egzersizle geçmediyse üçüncü aşamada ilaç tedavisini öneriyoruz. İlaç tedavisinde bizim verdiğimiz ilaçlarla nazik ihtimal parasız rahatlıyor. Amma kâh hastalarımızda bunlara karşın yaşam kalitesi çok şiddetli oluyor. İş kalitesi çokça çığlık. Performansı çok biberli düşüyor. Bu zümre hastalarda dördüncü aşamada endoskopik otama yöntemlerimiz var. Nedir bu endoskopik otama yöntemleri ARM dediğimiz (Anti reflü mukozektomi) ve anti reflü mukozal ablasyon dediğimiz iki yöntemimiz var. ARM ve ARMA dediğimiz bu iki otama yöntemini üstelik tığ burada uyguluyoruz. ONGUN ve ARM’da. Bunlar da yüzde 80-90 semptomlarda ameliyatsız tıpkısı şekilde düzelme oluyor. Bu iyileşmeyle birlikte sökel şikayetleri haddinden fazla kısık oranda azalıyor. Tabiatıyla tığ bunları şipşak seçkin gelen hastaya önermiyoruz. Bu algoritmayı izleme ettikten sonraları hastaları mecmu aynı deşarj yoksa cerrahi öncesi önereceğimiz bir endoskopik otama yöntemi peki. Bunlar çokça başarılı olarak uygulanabiliyor. Son seçenek yerine da icabında eğer haddinden fazla ati düzeydeyse ve züğürt gerçekten dirim şeyi çokça kötüyse cerrahi tedaviyi da önerebiliyoruz” diyerek konuştu.

Share: