BM’den Ramaswami: 349 milyonu aşkın herif besin güvencesizliği yaşıyor

– Konfedere Milletler Acun Gıda Programı (WFP) Türkiye Temsilcisi ve Ülke Direktörü Parvathy Ramaswami, İstanbul’dahi katıldığı benzeri programda azık güvencesizliğine ilişik açıklamalarda bulundu. Ramaswami, “Dünyada besin güvencesizliği artıyor. 79 ülkeden 349 milyonu çok eş azık güvencesizliği yaşıyor. Bu kişilerin yarısı da 18 yaşının altında. Üretilen gıdaların farklı ülkeler beyninde kıymet dağıtılması geçişsiz” dedi.

Kadınların aşındırmak tariflerinden yola çıkarak yaşadıkları zorlukları ve esin veren hikayelerini anlatan Empowering Women through Cooking (Kadınların Kemirmek Eliyle Güçlendirilmesi) kitabının lansmanında mütekellim Konfedere Uluslar Dünya Azık Programı (WFP) Türkiye Temsilcisi ve Büyüklük Direktörü Parvathy Ramaswami, besin güvencesizliğinin tanımını yaparak konuya ilgilendiren rakamlar verdi. Ramaswami, “İnsanların yeterince gıdaya erişiminin olmamasına tığ azık güvencesizliği diyoruz. Dünyada bazı insanlar günde 3 el yemek yiyemiyor. Yalnız aynı sefer yiyorlar ve o öğünde birlikte almaları gereken yekpare besinleri alamıyorlar. Elden aldatmak yerseniz, pirinçle beslenirseniz karnınız doyar amma mıhlı tıpkısı tagaddi düzeninizin olduğundan bahsedemeyiz. Şu anda 79 ülkeden 349 milyonu aşkın herif besin güvencesizliğiyle yüz yüze. Bu senin başında rakam 282 milyondu. Bu kişilerin yarısı bile 18 yaşının altında. Nedeniyle 2017 yılından bu yana 300 milyon şahsiyet nazik aynı artışla alın karşıyayız” diye niteleyerek konuştu.

İNSANLARIN GIDA SATIN ALABİLECEK YETERLİ PARASI YOK

Dünya çapında besin güvencesizliğinin artığını aktaran Ramaswami, “Çünkü insanların azık satın alabilecek yeterli parası bulunmayan. Eğer öz gıdalarını yetiştiremeyip bir şehirde yaşıyorlarsa yeterli paraları namevcut. Çiftçilerin ise ailelerini besleyecek büyüklüğünde nişane yetiştirmeye yetecek matbu takanak paraları yok. Global gıda krizini tetikleyen bire bir ayrıksı umde de marketlerde yeterli gıdanın bulunmamasıdır. İnsanların parası olsa de azık satın alamıyorlar zira stoklar abes. Giderek elan fazla mevki besin üretemiyor, ithal buyurmak durumunda kalıyor. O devir birlikte tezek, yakıt fiyatlarında çoğalma gıdaya erişimi elan de zorlaştırıyor. Bunların bütünü hazırlık zinciri sorunu yerine karşımıza çıkıyor ve gıda güvencesizliğini pekiştiriyor” ifadelerini kullandı.

ÜRETİLEN GIDALAR ÜLKELER ARASINDA EŞİT DAĞITILMALI

Besin güvencesizliğini ortadan yutmak üzere önerilerde kâin Ramaswami, “Çözüm için önce özellikle gıda güvencesizliğinin olduğunu kabul etmek geçişsiz. Bunun için üstelik gerekli yöntem ve operasyonel kararların alınması gerekir. Söz Gelişi çevreye zarar veren uygulamalara müsaade verilmemelidir. Zira kasaba hırçın etkilendiğinde azık üretimini bile sekteye uğratıyor. Sene boyu sulama sistemi olan ülkelerin besin üretimi serencam derece faziletkâr oluyor. Bu ülkelerde üretilen gıdaların özge ülkeler arasında fiyat dağılımını sağlamamız lazım. Yalnız gıda yardımından bahsetmiyorum. Üretilen gıdalar ülkeler arasında bedel dağıtılmalıdır. Vakit Kaybetmeden hepimizin bildiği ana akseptans edilen tahıllar üstüne kurulmuş tagaddi düzeni algısının değiştirilmesi gerekiyor. Bunun hesabına çeşitli azık gruplarından gıdaların içine dahil olduğu aynı beslenme düzeninin teşvik edilmesi gerekiyor ve bu konuda farkındalık artırmak lazım. Hem daha dosdoğru beslenmeyle ilişkin hem bile gıda israfına müteveccih farkındalık yiyecek sonunda gıdaya ulaşım konusundaki eşitsizlikleri üstelik aşmış oluruz. Pandemi kişilerin gıdaya muvasala kapasitelerini son merhale zayıflattı. Bu küresel çapta yaşanan ayrımsız sorundu. Bunun çözümü bile toptan olmalıdır. Sonunda cümle denk şekilde faydalanabilir” dedi.

– İstanbul

Share: