Bilgi Müesses Üyesi Kayıpmaz: Virüsler yekdiğeri ile karıştı; gripte anormal artım yok

SAĞLIK Bakanlığı Bilgelik Oturmuş üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, kış ayları ile teneffüs yolları enfeksiyonuna amil olan bakteri ve virüslerin artım gösterdiğini, bunların birbiri ile karışabilen hastalıklar olduğunu söyledi. Kayıpmaz, Bu noktada nezleye amil olan rinovirüs, RSV (Respiratuvar Sinsitiyal Virüs) kadar virüsler, gribe amil olan influenza A, B gibi virüsler ve sonuç 2 yıldır ülkemizin, dünyanın gündemini çalışır fail Covid-19’a etken olan Sarscov 2 virüsü tıpkısı anda çokça sayıda vakaya misil açan bire bir solunum yolu enfeksiyonuna sebep oluyor. Şu an için gripte esbak senelerden değişik sapık bir yükseliş bahis konusu değil dedi.

Bilgi Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, havaların soğuması ile birlikte insanların cıvıl cıvıl ve sınırlı mekanlarda alelhusus dahi yara havalandırma koşullarına sahip alanlarda tıpkı araya gelmesinin riziko yapılanma ettiğini söyledi. Doç. Dr. Kayıpmaz, Tabii olarak bile hoppadak bu seneye arpalık adına değil, genellikle bile biz soğuk kış ve güz aylarında teneffüs yolları enfeksiyonlarının artım gösterdiğini görürüz. Şu anda dahi yine bu teneffüs yolu enfeksiyonları kaynaklı hastanelerin müstacel servislerine yapılan başvurularda tıpkı miktar çoğalma olduğunu söyleyebiliriz dedi.

Geçen senelere nazaran peçe kullanımının azalmasının üstelik bahsi güzeşte solunum yolu enfeksiyonlarının artışında şişman lüks oynadığına ilgi çeken Doç. Dr. Kayıpmaz, Şu anda bittabi maskelerin kullanımının de azalması ile alay malay biz teneffüs yolu enfeksiyonlarına amil olan RSV, gribe faktör olan influenza A, B, bunun dışında rinovirüs üzere virüsleri birlikte koca yerine görüyoruz ifadelerini kullandı.

‘SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARININ ARTTIĞINI BİLİYORUZ’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, Koronavirüs ile başka ense teneffüs yolu enfeksiyonları birbirine karışmış vaziyette açıklamasını bile hatırlatan Kayıpmaz, Esenlik Bakanımızın bile anlatım ettiği üzere şu anda Covid-19’un birlikte diğer teneffüs yolu enfeksiyon etkenlerinin bile biz dolaşımda olduğunu biliyoruz. Kat Sayı atfetmek icabında gribe etken olan infuluenza A, B’nin, rinovirüsün RSV’nin şu anda dolaşımda olduğunu görüyoruz. Bunlar hoppadak teneffüs yolu enfeksiyonuna etken olan Covid- 19 etkeni değil, özge teneffüs yolu enfeksiyonu kaynağı virüslerin üstelik dolaşımda olduğunu bize gösteriyor. Bunların teneffüs yollarına etkenleri bir nice eş âraz ile seyrediyor. Argıt ağrısı, büyüklenme akıntısı, koku alma organı tıkanıklığı, başlangıç ağrısı, öksürük, balgam, rahat adale ve mafsal ağrısı gibi belirtilerle bunlar seyredebiliyor. Bunları birbirinden semptomlar aracılığı ile ayırabilmek esasta çokça mahdut değil. Zira eş semptomlar ile harcama. Bu noktada nezleye amil olan rinovirüs, RSV kabilinden virüsler, gribe etken olan influenza A, B kadar virüsler ve son 2 yıldır ülkemizin, dünyanın gündemini meşgul eden Covid-19’a faktör olan Sarscov 2 virüsü ayrımsız anda haddinden fazla sayıda vakaya posta açan bire bir teneffüs yolu enfeksiyonuna etken oluyor diyerek konuştu.

‘GRİPTEKİ ARTIŞ ÖNCEKİ SENELERE BENZER’

Doç. Dr. Kayıpmaz, solunum yolu enfeksiyonundan korunmanın yollarına ilgili ise şunları söyledi

Bunların balaban çoğunluğu tatil ile evet bile süssüz dert kesiciler ile giderilebilen emraz. Bunlardan kaçınmanın yolu da neşeli ortamlarda maskenin kullanımı, ortamların iyi havalandırılması, hijyen kurallarına ilgi edilmesi ve hele risk grubunda iseniz anımsatma aşılarının olunmasıdır. Hele risk grubundaki müstakbel yaştaki efrat, muafiyet sistemi baskılanmış şahıslar, bunların vabeste ortamlara girdiklerinde maske takmaları balaban önem taşıyor. Bunun dışında tekrar havalandırma bire bir sığınma önlemi kendisine ehemmiyet taşıyor ve hatırlatma dozu ehemmiyet taşıyor. Senenin özellikle böylelikle; ocak ayının geçmiş 2 haftası dönemde gribal enfeksiyonun henüz yükseldiğini rastgele devir üzere bize veriler ortaya koyar. Şu an amacıyla önceki senelerden değişik düzgüsüz bire bir yükseliş söz konusu değil. Esbak senelere eş tıpkı şekilde artma söz konusu; amma eski senelerden haddinden fazla ayrımlı değil bu. Alelhusus dahi riziko grubundaki bireyleri koruyabilirsek bu anlamı ile dolgunca benzeri savaşım sergilemiş oluruz.

Share: