Benzeri gecede parmağını bile oynatamaz kuzuluk geldi, hikmet tedaviyle sağlığına kavuştu

Benzeri gecede parmağını da oynatamaz hale geldi, hikmet tedaviyle sağlığına kavuştu

42 yaşında Levent Fıçıcılar, “Geçer diyerek önemsemedim, tıpkısı gecede parmağımı kımıldatamaz duruma geldim”

İSTANBUL Ayrımsız gecede adeta parmağını bile oynatamaz arkaç gelen 42 yaşında Uzun Fıçıcılar, fizik otama ile hayata göndü. Kızına dokunamadığı anlar kameraya yansırken Fıçıcılar, “Öncesinde doktora giden biri değildim zarif diye önemsemedim. Sorumlu olduğum ayrımsız kızım var, hayata tutunma tarafını seçtim, hiç vazgeçmedim. Bir gecede parmağımı kımıldatamaz duruma geldim, seçme şeyin müspet marifetiyle göre zaman özlük ihtiyacımı kendim karşılayabiliyorum” dedi.

Halsizlik, geçmeyen amel kabilinden şikayetlerini önemsemeyen, 1 bala babası Levent Fıçıcılar, 2019 yılı eylül ayında bir anda rahatsızlandı. Uyandığında akıntı etmekte zorlandığını rapor fail Fıçıcılar, ailesinin yardımıyla doktora gitti. Yapılan tetkiklerde edinilen bilgiye bakarak asap sisteminde meydana mevrut, vücutta adale güçsüzlüğüne, tepke kaybına bozukluk olan, eğreti katre zifos oluşturan ve kesme tedavisi olmadığı anlatım edilen fakat etkisi azaltılabilen tıpkısı nörolojik hastalık olan guillain barre teşhisi konuldu. Multidisipliner sürdürülen tedavi sürecinde Fıçıcılar’ın vücudun muafiyet sisteminin öz doku ve organlarına saldırması adına rapor edilen lupus hastası olduğu bile belirlendi. Kilogram problemi dahi mevcut, tıpkı gecede neredeyse parmağını dahi debi ettiremez ayla gelen Fıçıcılar üzere teferruatlı otama süreci başladı. İstanbul Yetişek ve Araştırı Hastanesi’nde ilk nöroloji ardından Hikmet Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği’ne yatışı yapılan, multidisipliner tıpkısı yaklaşımla süren tedavisi kapsamında pres eyyam nâkil Fıçıcılar, azimle tedavilerine yöneldi. Yakınlarının kızını hastaneye getirdiği ancak ellerini ve ayaklarını cereyan ettirememesi dolayısıyla kızına sarılamayan Fıçıcılar’ın o anları canevi burktu. Hikmet tedavi ve egzersizlerin etkisiyle tedricen ufak hareketler yapmaya başlayan, yakınlarının desteğiyle ayağa koruyucu Fıçıcılar, kızı ve ailesine baştan dokunabilmek için doktorlarını harfiyen dinledi. Uzun ve bayıltıcı güzeşte tedavi süreçlerinin arkası sıra bugün kötek sayesinde yürüyebilen ve vücudunu akım ettirebilen 42 yaşındaki Fıçılar yaşadıklarını anlattı. İstanbul Terbiye ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mehmet Toptaş ile Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Doç. Dr. Ebru Aytekin dahi klinik ve sürece ilişik vukuf verdi.

“Ailelerden dahi çok adamakıllı düşüncesiz dönüşler var”

Fizik otama ve iyileştirme çalışmalarıyla birçok hastada haddinden fazla koca gelişmeler yaşandığını aktaran İstanbul Terbiye ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mehmet Toptaş, “Hele kas, kuru sistemi, ortopedik emraz, nörolojik, ramotolojik ve geriatrik hastaların artmasıyla beraber hastanemizin hikmet otama ünitesine ve servisine olan gerekseme artmıştı. Biz 27 yataklı vagon bir klinik kurduk ve ünitemizi de büyüttük. Buraya sedye ile getirdiğimiz bir nice hastaların burada etraflı müddet otama aldıktan sonraları yaya gittiğini görmekteyiz. Bu bizi çok mutlu etmekte, gerçekten heveskâr müteharrik ongun aynı ekibimiz var. Tığ bile sayrılarevi yönetimi olarak bu ekibe elimizden geldiğince destek olmaya çalışmaktayız. Boyundan alt kısmı tamamen tutmayan aynı hastamız vardı, o hastayla ilgili fizik tedavi hekimlerimizin hem iyileştiren hem de fizik tedavisi tedavileriyle birlikte buradan tabanvay imdi. Bu hastaları görünce hem ekip hem bizim motivasyonumuz çok artmakta. Buna benzer aynı hasta yine hala yatıyor burada, teskere le getirilmişti önceki opere ettik. Henüz sonradan aynı Covid geçirdi, sakil bakımda yattı gene hikmet tedavi ünitesine aldık, yürüyemez haldeydi demin gayet iyicene yürüyor. Ailelerinden bile haddinden fazla çok fena hâlde gabi dönüşler var. Hakikaten şuaradan sâdır hastaların ve yakınlarının mutluluğu görülmeye değer” şeklinde konuştu.

“Hiçbir eklemini oynatamayan hastaları yaya çıkarttığımızda bahtiyar oluyoruz”

İstanbul Yetişek ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi ve Iyileştirme Kliniği Eğitim Bilimi ve İdari Sorumlusu Doç. Dr. Ebru Aytekin hastalardaki gelişiminin kendilerini haddinden fazla mutlu ettiğini anlatarak, “Bir Nice alana müteveccih rehabilitasyon yapıyoruz. Söz Gelişi; ortopedik, nörolojik iyileştirme teneffüs, lenfödem rehabilitasyonu aynı takım girişimsel işlemlerimiz var. İnsanların bir anda vücutlarında adale kuru sistemlerinde yetersizlik oluşmasıyla bu arada birlik hayatları tıpkısı günde değişebiliyor. Hiçbir ekstremitesini tek eklemini, kolu bacağını oynatamayan hastaları naşir çıkarttığımızda onları ailelerine kavuşturduğumuzda ruh bilimsel yönden dolgunca olduklarını, işlerine başlayabildiklerini, çocuklarına sarılabildiğini gördüğümüzde berenarı mutlu oluyoruz. Hastamız Uzun Bey da bizim bildirme korktuğumuz öz; solunum kaslarının tutulup ciddi hizmet sürecine girmesi, Allah’tan hastamız o aşamaya gelmedi. Solunum kasları de etkilenince bizim için haddinden fazla daha zor olabiliyor. Hastamızda tıpkısı dönme ortamında hızlı hızlı gelişen kollarda ve bacaklar güçsüzlükle revan nörolojik ayrımsız tabloyla bizim hastanemizin sinir bilimi kliniğine yatırıyor” dedi.

“Kollar ve bacaklarda tek hareketi, oturma dengesi yoktu”

Uzun Fıçıcılar’ın tedavisine ilgili bilgelik veren Doç. Dr. Aytekin, “Biz bu hastamızı servisimize aldığımız ant hastamızın dört ekstremitesinde füru ve bacaklarda hiçbir hareketi yoktu, vücut, yerleşme dengesi yoktu. Siftinlik hastamız o dönemde üstelik obez ayrımsız hastaydı, tahminî 130 kilogram kadardı. Tığ bu hastamızı araştırdık alttaki yatan ramotolojik aynı faktör belirleme ettik. Buna müteveccih hastamıza çok ileri tedaviler, örneğin; hastamıza plazma değişimi, immunoglobulin tedavileri bunun dışında steroid tedavisi ve bazen tedaviler uygulayarak hastamızın dal ve bacaklardaki kuvvetsizliğinin gerilemesini acul tıpkı şekilde mankafa döndürmeye çalıştık. Bu tedavilerle nazik tıpkısı feyiz kaydettikten sonraları ve hastamıza verdiğimiz rehabilitasyon hizmetiyle hastamız önceki oturur duruma geldi sonra ayağa kaldırdık. Koşut barda volta çalışmalarına başladık. Onun dışında en üst adına yegâne bastonlu bağımsız milletvekili kendine bakabileceği bireysel olarak ağız ağıza müstakil olduğu benzeri konuma getirebildik” diye konuştu.

“Ayrımsız gecede parmağımı kımıldatamaz duruma geldim, on paralık vazgeçmedim”

42 yaşındaki 1 çocuk babası Uzun Fıçıcılar kızı amacıyla baştan eski haline çağrıştırmak amacıyla balaban çaba gösterdiği anlatarak şöyle konuştu: “2019 yazında eylül ayında rahatsızlandım, öncesinde 1 ay büyüklüğünde benzeri halsizliğim vardı, ama ego önemsemedim. Geceleyin uykuda rahatsızlanmışım farkında olmadan sabahleyin uyandığımda kollarımı kaldıramıyordum. Geçmeyince acile başvurdum. Orada tekitlerden bilahare guillain barre teşhisi konuldu. adım adım adale hareketlerimi kaybetmeye başladım, yalnız boynumu oynatabiliyordum. Bir Lahzada hastanede tedaviye başlanıldı bu çağ kaslarıma kadar geldi, ağırbaşlı bakımlık olacakken tedaviye başlandığı için bunaltıcı bakıma alınmadım. 1 kamer kadar nörolojide bitmeme etti tedavim. Lupus hastalığı teşhisi dahi konuldu. 1 kamer büyüklüğünde nörolojide 6-7 kamer büyüklüğünde üstelik hikmet tedavide yattım tedavilerim devam etti. Toplamda 7-8 kamer sonrasında benim pus hareketlerim başladı. 5,10,20 derken 1 saat ayakta durmaya başladım. 1 buçuk, 2 sene kat ettikten sonraları güya yeni doğma benzeri süt kuzusu kadar emekleyerek işlerimi hallediyordum henüz bilahare walker ile, çevgen ile yürümeye başladım 3 sene ortamında, demin Allah’a haddinden fazla şükür ayrıntılı motosiklet becerileri haricinde özlük ihtiyacımı kendim hallediyorum. Mesul olduğum bire bir kızım, çocuğum var onu çıktı düşündüm. Hayata tutunma tarafını seçtim, tek vazgeçmedim hala fizik tedaviye devam ediyorum hayatımın aynı parçası oldu. Tıpkısı gecede parmağımı kımıldatamaz duruma geldim, sonuçta avlu devam ediyor değme şeyin müspet tarafından bakıp bu duruma büyüklüğünde geldim, özlük ihtiyacımı kendim karşılayabiliyorum”

Share: