Belaruslu araştırmacı kuş cennetindeki halkalama çalışmalarında fahri oldu

Belaruslu kuş bilimci Denis Kitel, Iğdır’daki Aras Kuş Cenneti’nde KuzeyDoğa Derneğinin yürüttüğü halkalama çalışmalarına gönüllü bindi veriyor.

KuzeyDoğa Derneğince 2006 yılında Tuzluca ilçesine vabeste Fevk Çıyrıklı köyündeki Aras Kuş Cenneti’ne kurulan Aras Kuş Araştırma ve Terbiye Merkezi, yerel ve yabancı birçok araştırmacının birlikte yol uğrağı yeri oluyor.

Yapılan çalışmalarla bugüne kadar 313 kuş türünün halkalandığı merkezdeki çalışmalara, bu yıl Belarus’tan gelen Denis Kitel birlikte gönüllü bindi veriyor.

Halkalama çalışması ve araştırmalar fail Kitel, elde ettiği verileri eşkâl vasıtasıyla ornitoloji camiasına kazandırıyor.

Sabahın erken saatlerinde uyanıp çalışmalarını örümcek Kitel, kuşlarla ilişkin oylumlu verileri araç altına alıyor.

“Kuşlar için çok kocaman aynı kayran ve göç rotasının üstünde”

Denis Kitel, AA muhabirine, alana geldiği günden beri birçok vukuf elde ettiğini söyledi.

İlk kendisine 2014 yılında burada mesai yaptığını ve 8 yıl bilahare yeniden geldiğini anlatım fail Kitel, şöyle konuştu:

“İlk adına 2014 yılında kuşları halkalamak amacıyla KuzeyDoğa Derneğinin daveti konusunda geldim. Bu sene da yine benzeri proje amacıyla halkacı yerine geldim. Bura kuşlar üzere haddinden fazla koca bire bir düz ve koskocaman tıpkı göç rotasının üzerinde. Buraya kayıt seçmek ve kaymak üzere iniyorlar, bu yüzden çok muhteşem aynı nokta ve ego burayı çokça domuzuna görüyorum.”

Kitel, yöre halkının çokça konukseverlik gösterdiğini, vatandaşların kendisine çok bindi olduğunu anlattı.

Çalışmaları sırasında çobanların hayvanların güzergahını izan göstererek değiştirdiğini tamlayan Kitel, “Buraya tekrar süzülmek isterim. Özellikle baharat döneminde burayı çokça daha çok kuş türü kullanıyor. Bu nedenle daha çok kuş izlemek istiyorum. Eksantrik insanlara üstelik hem burada gönüllü olmaları hem da burada kuş halkalamaları amacıyla tavsiyede bulunacağım.” ifadelerini kullandı.

Share: