Başkomutan Ünsal: ’14 Son Teşrin Ermeni çetelerinin kovulduğu gündür’

Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Iğdır Azerbaycan Evi Derneği Başkanı Başkumandan Ünsal, 14 Son Teşrin Iğdır’ın antagonist işgalinden kurtuluşunun 102. yıldönümü cihetiyle bir tebrik mesajı yayınladı.

Ünsal, “14 Kasım 1920, ülkemiz genelinde gerçekleşen makro milli mücadelenin Iğdır’da sonuç verdiği ve Iğdır’ımızın düşman işgalinden kurtarıldığı gündür. Iğdır halkı ve Türk ordusu, Rus ve Ermenilere alın verdiği mücadelede bağlanak ve beraberlik ruhunu rastgele ant ön planda tutmuş, kısıtlı imkanlar içerisinde yanında vererek düşmanla savaşmış ve alın konulmaz cesaretiyle Iğdır’ı antagonist işgalinden kurtarmıştır. Iğdır’ı Ermeni çetecilerden temizlemiş Türk bayrağını dalgalandırmış, Türk yurdu yapmıştır.” dedi.

Ünsal konuşmasının devamında; ” 102 yıldır üç ülkeye çizik olan Iğdır’da şehit kanlarıyla yıvışık olan Kamer yalınlık bayrağımız dalgalanmaktadır 1920 yılında Ermenilerin “Taşnak”, “Sutyan” ve “Hıncak” adındaki yıldırı örgütleri bölgede bir Ermenistan devleti dayamak için akla gelmedik işkence ve kırım yaparak bölgedeki Türk nüfusunu bulunmayan etmeye başlamışlardır. Ancak Iğdır halkı ve Türk ordusu bağlantı süresince Ermenilere gereken dersi vermiş Aras nehrinin ötesine sürmüş Iğdır böylecene düşmandan kurtulmuştur. 101 yıldır ülkemizin güneşi evvel selamlayan kenti Iğdır’ın ve Türk halkının biçare günlerinde, ülkemize bir güneş kabilinden doğan, bağımsızlığımızın mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, 15. Kolordu Komutanı Kazım Karabekir’i, vatanı için Iğdır’da şehit sakıt askerleri,bilinmeyen kahramanları ürkmek ve minnetle anıyoruz. Esbak olduğu kabilinden bugünde Iğdırlılar angajman ve el birliği,oturma içre çöz dış mihraklara karşı bir zamanlar olduğu kabilinden sert duruşunu gösterecektir. Bu vesileyle Iğdır’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 102. yılını tekmil içtenliğimle kutlarım. “şeklinde konuştu. – IĞDIR

Share: