Basketbol aşkları engel tanımadı, engelleri basket ile aşıyorlar

– Basketbol aşkları engel tanımadı, engelleri basketbol ile aşıyorlar

YOZGAT – Yozgat’ın Sorgun ilçesinde bedenî engellilerin sosyal hayatta daha fazla düz alması üzere 7 yıl ilk kurulan ve 3. Loda’de savaşım eden Sorgun Engelliler Umut Spor Kulübü Tekerlekli Koltuk Basket Takımı oyuncuları, engelleri basketbol oynayarak aşıyor.

Sorgun Sadık Spor Salonu’nda antrenmanlarını Toplum Örgütü Başkanı Zeynep Ertal Altunkuyu ve antrenör Hamza Kablanoğlu eşliğinde sürdüren Sorgun Engelliler Düş Spor Kulübü Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı, kullanılmamış sezona iddialı hazırlanıyor. Yaşları 15 ila 50 beyninde değişen kimi çırılçıplak bazen da sonraları sakat olan sporcular, eve inat etmek yerine sporun engellilere sağladığı imkanlardan yararlanıyor. Antrenmanlarını aksatmadan nazik bire bir düzen bağı ve heyecanla sürdüren Sorgun Engelliler Imge Spor Kulübü Tekerlekli Sandalye Basket Takımı, ahzüita günü saat 12.00’birlikte ligin önce haftasında sahalarında karşılaşacakları Kayseri Melikgazi Belediyesi Engelli Spor Kulübü maçının heyecanını yaşıyor. Rakibi karşısında sahadan galibiyetle ayrılarak lige dolgunca bir saksı beğenmek talip Sorgun Engelliler Rüya Spor Kulübü Tekerlekli Sandalye Basket Takımı, 2. Küme’e çıkmayı hedefliyor.

Oyuncu İsmail Keleşoğlu: “Basket ile hayata daha etki tutunuyorum”

Basketbol ile 7 yıl önce tanışan Umut Spor Kulübü Tekerlekli Sandalye Basket Takımı oyuncularından İsmail Keleşoğlu, “Ben 2000 yılında aksiyon kazası geçirdim, 2016’birlikte spora başladım. Kulübümüzü kurduk 7 senedir bitmeme ediyorum. Basketbolu çokça seviyorum çokça mutluyum. Antrenörümüz Hamza Bey’e Başkanım Zeynep Eş’a hepsine teşekkür ediyorum. Basket ile hayata tutunmamız elan çabuk oldu henüz nekes tutunduk hayata. Sosyalleştik eskimemiş arkadaşlarla tanışmaya başladık, kullanılmamış yerler görmeye başladık. Engelleri basketbol oynayarak aşabiliyoruz. Ayın 27’sinde maçlarımız var ve bütün arkadaşlarımızı davet ediyoruz. Hedefimiz şampiyon başlamak ve onun amacıyla çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Oyuncu Âlem Ünalan: “Hayatımız elan hareketli, acar oldu”

30 yıl geçmiş geçirdiği hisse senedi kazası sonrası basket ile hayata daha üstelik varyemez tutunan oyunculardan 51 yaşındaki Âlem Ünalan ise, “30 yıl oldu hareket kazası sonucu bu durumdayım. 7 sene geçmiş bando kurduk hayatımız sıradan ayrımsız değişti basket ile. Basketbolu çok seviyorum keyif açısından haddinden fazla güzelce eş açısından bile çok iyice. Rabbim razı olsun takımı kuranlardan. Basketbola başlamadan geçmiş oturuyorduk, arkadaşlarla benzeri araya toplanıp sohbet sevgi ediyorduk. Derneğimiz kuruldu orada toplanıyorduk. Zeynep Eş ve Hamza Satma önderlik ettiler, kulübü kurdular o şekilde hayatımız daha değişti daha acara daha etken olduk çalışmalarımıza bitmeme ediyoruz. Bu hafta maçlarımız başlıyor, hep bando arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Kazasız, belasız bir mevsim geçirmemizi diliyorum, inşallah hedefimiz ayrımsız ense tomar” ifadelerine kayran verdi.

Başantrenör Hamza Kaplanoğlu: “Hedefimiz 2. Öbek”

Rüya Spor Kulübü Tekerlekli Sandalye Basket Takımı antrenörü Hamza Kaplanoğlu ise hafta sonu oynanacak karşılaşmaya umum sporseverleri davet ederek, “Tığ haftanın 3 haset zaman zaman 5 günü egzersiz yapıyoruz. Yozgat’ın ilk ve tek takımıyız engelli basketbol takımı adına. Biz herhangi bir yıl buradan birkaç modül zinde çıkarabilirsek hangi bahtiyar bize. 7 yıldır bu sporu yapıyoruz. Çoğu arkadaşlarım kahvelere gidiyordu demincek kahveden kurtuldu, evlerinden sokağa çıkamayan arkadaşlarım vardı onları sahalara çektik. 7 yıldır Zeynep Başkanımla beraber bu işi yürütüyoruz arkadaşlarımız sayesinde. Haftaya ligimiz başlıyor önce maçımız Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile ikinci hafta de Ankara’ya gideceğiz. İnşallah önceki galibiyetimizi alacağız, onun üzere da çalışmalarımıza devam ediyoruz. Şu anda 9 sporcumuz var, inşallah elan de artacak bu benzer. Hedefimiz 2. Lig, 7 yıldır çıkamadık İnşallah bu sene ikinci lige çıkmayı düşünüyoruz.” ifadelerine düzlük verdi.

Share: