Balkı Dağı’ndan eriyen karların oluşturduğu hâkim ve heyelanlara cebin tedbir alınıyor

Ağrı Dağı’nın zirvesinden eriyen karların oluşturduğu yeğin ve heyelan tehlikesine karşı hazırlık alınıyor.

Yurdun yer erdemli noktası 5 bin 137 metre rakımlı Ağrı Dağı’nın kuzeyinde özellikle bahar ve yaz dönemlerinde yaşanan yeğin ve rüsubat taşınımı, bölgeye mail Türkiye- Nahçıvan yağız yolu ile Iğdır’ın Boşluk ilçesindeki bazı alanlar üzere ateş oluşturuyor.

Bölgedeki hem yeğin tehlikesi hem birlikte rüzgar erozyonuna cebin Iğdır Valiliği, Orman İşletme Müdürlüğü, Ekincilik ve Orman Müdürlüğü, Izzet Su İşleri Umumi Müdürlüğü ve Mabeyin Kaymakamlığınca mücahede başlatıldı.

Bu kapsamda dağdaki 11 bin dönümlük alanda öz içlerine grup duvar ve tel örgüler çekildi, rüzgar erozyonu olan yamaçlarda bile lif tekke eşik çalışması yapılıyor.

Tehlike oluşturan bölgelerde tılsım alınacak

Zirveden sunu zir noktaya kadar nâr bildirme eden tekmil bölgelerde bu çalışmanın yapılması hedefleniyor.

Iğdır Orman İşletme Müdürü Taner Tazegün, AA muhabirine, Ağrı Dağı’nda hele ilkbaharda ve yara yağışlardan sonraları sel olaylarının görüldüğünü söyledi.

Yaşanan selin bölgeye pahal anlamda uymazlık verdiğini rapor fail Tazegün, şöyle konuştu:

“Balkı Dağı’nın zirvesinde birlikte daima kar olduğu için yaz aylarında erimeden hava akarsu geliyor, yerey doyduktan bilahare birden patlayıp derelerle aşağıya rüsubat getiriyor. Bu buut hem arsıulusal öğün olan Nahçıvan yağız yolunu etkilemekte hem üstelik altyapıya engel vermekte. Tepeden, selin temel noktasından itibaren, bu sene üzere 1100 hektarlık, 11 bin dönümlük alandaki öz içlerinde emek başlattık. Veca Dağı’nın en üst noktasından başlayarak aşağıya akıllıca öz içlerinde ark duvar eşik, miks eşik ve tel-dipdam eşik çalışması yaptık. Tepeden gelecek rüsubatı yukarıda tutmak ve aşağıya gelmesini çelmek amacıyla çalışıyoruz.”

Tazegün, efdal rakımlı bölgelerden mevrut sellerin engellenmesiyle aşağıdaki tahribatın de önlenmiş olacağını belirterek, Dert Dağı bölgesindeki alanın, Konya Karapınar’dan sonraları Türkiye’bile rüzgar erozyonu sahası namına yer balaban yerlerden biri olduğunu dile getirdi.

Bölgede 13 bin 542 hektara mümasil alanda rüzgar erozyonunun bulunduğunu anlatan Tazegün, “Veca Dağı’ndan aşağıya doğru gelen dereler var, bu derelerden rüsubat geliyor. Yerey yapısı haddinden fazla etraflı, yukarıda baskın başladığı ant aşağıya geldikçe oyuyor. Aşağıya gelince de sıradan büyük oranda seli getiriyor. Bu bile lüzum istemez yolu ve ilçeyi bozma ediyor. Bizim temel amacımız o rüsubatı yerinde sancımak. Bu buut engellendiği ahit sel bile önlenecek.” diyerek konuştu.

Share: