Bahreyn, barışın desteklenmesi üzere İsrail’deki yıpranmamış hükümetle teşrikimesai yapacak

Bahreyn Dışişleri Bakanı Abdullatif ez-Zeyyani, ülkesinin, barışın desteklenmesi için İsrail’de Binyamin Netanyahu’nun kuracağı hükümetle iş birliği yapacağını belirtti.

Zeyyani, İsrail Cumhur Reisi Isaac Herzog’un Bahreyn’e yaptığı ziyaretle ilişkin yerel basına açıklamada bulundu.

Herzog’un ziyaretini “tarihi” olarak niteleyen Zeyyani, iki ülkenin vukuf, esenlik, kültür, turizm ve ticaret alanlarında iş birliği yapmasını ve eş antant imzalanmasını beklediğini ifade etti.

Zeyyani, iki devlet arasındaki ilişkilerin İran’ın oluşturduğu tehlikeyle mücadelede oynadığı role ilişkin soruya “İran’la yaşanan huzursuzluk Haliç ülkeleri bağlamında çözülür. Bölgede sulh ve istikrarın hüküm sürmesi için İran’ın barışçıl benzeri mehabet olması gerekmektedir.” yanıtını verdi.

Zeyyani, “barışın desteklenmesi üzere İsrail’deki kullanılmamış hükümetle çalışacaklarını” kaydetti.

İsrail Biçim 12 Televizyonunun haberine bakarak Zeyyani, İsrail’i kudretli sabık seçimlerden ötürü tebrik kartı etti ve Netanyahu hükümeti ile çalışmayı arzuladıklarını tabir etti.

İsrail Reisicumhur Herzog, resmi temaslarda çıkmak üzere zaman Bahreyn’e gelmişti. Herzog’un, Bahreyn’in arkası sıra Birleşik Fellah Emirlikleri’ne (BAE) geçmesi bekleniyor.

Share: