Annesini öldüren yavru ve azmettirici olduğu kanıt edilen babanın yargılandığı davada duruşma ertelendi

Eskişehir’birlikte pompalı tüfekle annesini öldürdüğü, anneannesi ve 3 komşusunu yaraladığı iddiasıyla yargılanan 16 yaşındaki çocuk ile azmettirici olduğu öne sürülen babası Erkan A.’nın yargılandığı davanın sınırlanmış kendisine tanıdık ikinci celsesinde duruşmanın 21 Mart’a ertelenmesine değişmeyen verildi.

Eskişehir 1. Sakil Ceza Mahkemesinde görülen davanın ikinci celsesinde annesi Serap Borak’u öldürdüğü gerekçesiyle vakfedilmiş yargılanan İ.A. (16) duruşmaya Patırtılı ve Görüntü Enformatik Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Azmettirici olduğu iddiasıyla yargılanan baba Erkan A. ise murafaa salonunda hazır edildi. İlk duruşması sadık adına tanıdık davanın ikinci celsesinin dahi sadık namına görülmesine değişmeyen verildi. Murafaa heyeti, suça sürüklenen bala İ.A. ve sanık Erkan A.’nın tutukluluk halinin devamına değişmeyen vererek duruşmayı 21 Mart’a erteledi.

Kadınlar adliyenin önünde toplandı

Duruşma öncesinde Türe Sarayı uğrunda toplanan kadınlar, “Ilgım Borak üzere türe istiyoruz” kayıtlı afişlerle maktul Ilgım Borak’u andı.

Çocuğa 19 yıla kadar, babasına ağırlaştırılmış müebbet hapishane talebi

Olayla ilişkin Eskişehir Cumhuriyet Altını Başsavcılığı eliyle yürütülen soruşturmanın tamamlanmasının ardından Erkan A. ve oğlu İ.A. üzere ayrı hazırlanan iddianameler 1. Tehlikeli Ceza Mahkemesince akseptans edildi. İddianamede 15 yaşındaki suça sürüklenen çocuk İ.A. hakkında ‘üstsoydan akrabayı adap saiki ile taammüden isteyerek öldürme’ ve 3 kişiye cebin ‘kasten yaralama’ suçundan 19 yıla büyüklüğünde kodes cezası istek edilmişti. Azmettirici olduğu kanıt edilen ağababa Erkan A. karşı ise ‘üstsoydan akrabayı töre saiki ile taammüden düşünülerek öldürmeye azmettirme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet dam cezası istenmişti.

Olayın geçmişi

Olay, Tepebaşı ilçesi Fevziçakmak Mahallesi Ertorun Sokak’ta meydana geldi. Edinilen bilgilere bakarak, babasıyla birlikte Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesi Aşağıpiribeyli Mahallesi’nde zinde İ.A. (16), annesinin yanına geldi. Esas mahdum ortada bilinmeyen bire bir sebeple ağız dalaşı artık. Tartışmanın büyümesi üzerine İ.A., yanı sıra getirdiği pompalı tüfekle annesi Serap Borak’a kırıcı etti. O esnada evde kâin ve olaya tepki gösteren komşulara birlikte keder eden İ.A., lüp kapısının önündeki arabaya binerek şipşak kaçtı. Çevredeki özge komşular tarafından yapılan ihbar üstüne fenomen yerine çok sayıda polis güçleri ve esenlik ekibi irsal edildi. Fenomen yerine gelen 112 Ivedi Servis ekipleri, vücudunun muhtelif yerlerinden yaralanan temel Ilgım Borak’un hayatını kaybettiğini tespit etti. Saçmaların hedefi olan komşular Ayşe A. (61), Döndü Ç. (62) ve Türkan Ç. (51) ise yaralandı. 16 yaşındaki kıya şüphelisi İ.A., azmettiricisi olduğu tez edilen babası Erkan A. (43) ile alay malay yakalanarak gözaltına makbuz. İ.A. ve Erkan A. emniyetteki işlemlerinin arkası sıra çıkarıldıkları sulh ceza hakimliğince tutuklanarak cezaevine gönderildi. – ESKİŞEHİR

Share: