Ağabeyinin karaciğeriyle hayata tutundu, o anları gözyaşlarıyla anlattı

Ağabeyinin karaciğeriyle hayata tutundu, o anları gözyaşlarıyla anlattı

Karaciğerinin yüzdelik 65’i kız kardeşine nakledildi

Aslıhan Gençalp; “Ego bazen şeylerden vazgeçmiştim, ağabeyim ‘gerekirse canımı veririm’ dedi”

Toplama Gençalp: “Tıpkı daha yapılması gerekiyorsa gene yaparım”

İSTANBUL – Doğuştan böbrek ve uykuluk rahatsızlığı olan 42 yaşındaki 6 bala annesi Aslıhan Gençalp, ağabeyinden alınan karaciğerle sevimli tutundu. O anları gözyaşlarıyla anlatan Gençalp, “Ben gâh şeylerden vazgeçmiştim, şu zaman yaşamıyor olabilirdim, ağabeyim ‘gerekirse canımı veririm’ dedi. Ego bile olsam bağımlı kim bir şeyi yapardım, 6 çocuğum annesiz kalmadı” derken ağabeyi Çokluk Gençalp, “Karaciğerimin yüzde 65’ini verdim, benzeri henüz yapılması gerekiyorsa yeniden yaparım” dedi.

Avcılar’bile aktif 42 yaşındaki 6 yavru annesi Aslıhan Gençalp, yıllar geçmiş hissettiği halsizlik, dert kabilinden şikayetler sonrası doktora gitti. Edinilen bilgiye bakarak çırılçıplak polikistik böbrek ve uykuluk rahatsızlığı olduğu belirlenen Gençalp, mütenevvi tedaviler görürken devir içerisinde karaciğer nakli gerekliliği anlatım edildi. Öğrendiğinde balaban çeki dinç 6 bala annesi Gençalp, durumu ailesiyle paylaştı. 3 kardeşin arz küçüğü olan kız kardeşinin durumunu öğrenen, ağabeyi Çokluk Gençalp ise donör oluşmak üzere fahri oldu. Ağabeyin kardeşine donör olup olamayacağını bellemek üzere tetkikler yapıldı. Sonuçların tınlamalı gelmesiyle büyük bahtiyarlık işlek sülale, Medicana International İstanbul Hastanesi’nde cerrahi müdahale işlemlerine başladı. 23 Kasım’dahi Organ Nakli(pankreas-karaciğer-böbrek)nden Sorumlu Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Sabri Tekin ve ekibi kardeşler arasındaki nakli başarıyla gerçekleşti. 1 dönem bunaltıcı bakımda artan kardeşler, esenlikle taburcu edildi. Prof. Dr. Sabri Tekin, ağabeyinin karaciğerinin yüzde 65’inin kız kardeşine nakledildiğini tabir ederek çor sürecine ilişik bilgi verdi. Prof. Dr. Uğurlu, aza bağışının önemine dikkat çekerken Aslıhan Gençalp ağabeyinin karaciğerinin kendisine nakledildiğini anlatırken gözyaşlarına boğuldu.

“Özlük karaciğerini tamamen çıkarttık, ağabeyinin karaciğerinin yüzdelik 65’ini naklettik”

Ağabeyin karaciğerinin nazik bölümünün alınarak kız kardeşine nakledildiğini rapor fail Uzuv Naklinden Mesul Umumi Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Sabri Tekin, “Hastalar, umumi nitelik bozukluğu, halsizlik, hâlsizlik kimi zaman kilo kaybı bazen hastalar sarılık evet dahi zaman içerisinde karında akarsu birikmesine tutkun olarak karında kabarık şikayetiyle genelde başvururlar. Karaciğer yetmezliği olduğu ahit bilcümle organlar etkileniyor. Hastamızın çırılçıplak var olan ayrımsız rahatsızlığı var; polikistik böbrek ve uykuluk rahatsızlığı diyerek tanımladığımız bire bir çor. Buna sınırlanmış adına kâh hastalarda böbrek yetmezliği bazen hastalarda de uykuluk yetmezliği bazılarında de seçkin iki aza yetmezliği da gelişebiliyor. Bu hastamızda de buna tutkun namına bir karaciğer yetmezliği durumu vardı. Karaciğer nakli cereyan etmek üzere bize başvurdu biz de hastamızı araştırma ettik, değerlendirdik ve karaciğer nakli kararı verdik. Örgen nakillerinde sunu iri sevgili; donör maatteessüf genellikle tığ verici bulamadığımız üzere hastaları kaybediyoruz. Bizim ülkemizin arz büyük sorunlarından biri bu; haddinden fazla aşkın kadavra organ bağışı olmadığı amacıyla tığ bundan sonra hareketli vericilerden aktarım yapıyoruz. Bu hastamızın dahi ağabeyi verici tutmak istedi. Bağımlı sistem bile donör olamıyor, muhakkak muayyen kriterleri karşılaması gerekiyor. Karaciğerinin yeterli büyüklükte olması gerekiyor. Anatomik yapısının buna makul olması tıpkı zamanda bu ameliyatın vericiye rastgele zararının olmaması gerekiyor. Bu hastamızın vericisinde bu testleri yaptık ve verici olabileceğine değişmeyen verdik. Ameliyatta hastamızın ağabeyinin karaciğerinin yüzdelik 65’ini çıkarıp naklettik. Hastamızın öz karaciğerini ağız ağıza çıkarttık, ameliyattan ahir süreçte 1 çevrim ciddi bakımda kaldılar. Henüz bilahare servise alıp takiplerini yaptık, her öz amacında gitti. Verici girmek gösterişsiz tıpkısı değişmeyen değil, biz rastgele ahit verici adaylarına kahraman gözüyle bakarız. Çok şişman aynı fedakarlık gerektiriyor pekâlâ, nazik aynı faaliyetler riskini göze alıyorlar. Ahi olmaları tabi ki bu ameliyatlarda uzuv uyumu açısından bir yarar dahi sağlıyor. Yıllardır tıpkısı şeyi söylüyoruz; organlar yer olmasın insanlara duygusal olsun” dedi.

“Ben üstelik olsam tabi kim tıpkı şeyi yapardım”

Ağabeyinin tedavisinin rastgele aşamasında yanı sıra olmasının beraberinde karaciğerini dahi vermesinin kendisini çokça duygulandırdığını gözyaşları zarfında anlatan 42 yaşındaki 6 bala annesi Aslıhan Gençalp, “Bu hastalığın anadan doğma olduğunu, ameliyattan muhtemelen bir zaman sonra bile tekrarlayacağını söylemişlerdi. Kurullara sunuldu, diploma verildi. Bilahare bu süreçte sunu başından beri yanımda olan âdem ağabeyim, ego bazı şeylerden vazgeçmiştim açıkçası ego benzeri baktıysam, ağabeyim on araştırdı. Ağabeyimi aradım böyle diyorlar dedim, ‘münteha kızım ego buradayım, gerekirse canımı veririm’ dedi. O zaman zaten o lafı söyledi, verdi dahi elhak. Bırakmadı buraya gelirken birlikte öyle, beraber geldik hocamızın karşısına geçtiğimiz ahit verici diye bire bir husus sorma durumu bırakılmadı. Ağabeyim ‘Ben gönüllüyüm hemencek ne yapılması gerekiyorsa yapılsın’ dedi onlar bile tükenik dediler. Bu tuhaf hastalıklarda eş doğrusu çokça çokça koca ama insanın ağabeyinin, canının tek şey söylemeye vesile bırakmadan hakeza ayrımsız şey söylemesi çokça çokça büyük bire bir özdek. Ben üstelik olsam tabi kim aynı şeyi yapardım onun için, kimesne korkmasın. Ego faaliyetler olmasaydım, ağabeyim uysaydı veya uymasaydı, vermeseydi ben şu dakika yaşamıyor olabilirdim birlikte. Tığ çok domuzuna tıpkı şekilde atlattık. Cenabıhak ağabeyimden bin nöbet razı olsun, 6 sunum çocuğum annesiz kalmadılar” şeklinde konuştu.

“Bire Bir elan yapılması gerekiyorsa yeniden yaparım”

Kız kardeşinin durumunu öğrendikten sonradan çabukça verici başlamak istediğini nâkil Esenyurt’ta zihayat 49 yaşındaki koca Toplama Gençalp, “Doktorlarla görüşürken nakille ilgili sürenin daraldığını söylediler. Duygusal bizim canımız,burada sunu yetişkin olan husus; vicdanlı atılmak. Cenabıhak’u Teala’nın biçtiği variyet kadar biz yaşarız. İlk ilk bunu tutmak geçişsiz. Vesair taraftan canın, kardeşin geride bırakacağı, başına üzücü bire bir özdek gelse onun evlatlarının, yeğenlerimin evlattan tek farkı yok. Kafada o şekilde değerlendirince benim değişmeyen vermem 1 dakika sürdü. Tığ hiçbir özdek yapmadık, birbirimize tıpkısı madde bağışlamadık bizim tıpkı Yaradanımız var. Bugün tersi olsa hangi olurdu, inanın burada kardeşim oturuyor olurdu, deminki konuşmayı bile ben yapıyor olurdum. Biz dahi bire bir fark olmazdı. Annemiz babamız teferruatlı müddet önceki rahmetlik oldu, 3 cömert yalın sırta verdik, aynı hayat kavgası veriyoruz. Zaman başka ağabeyimin da ihtimal ayrımlı aynı şeyi çıkabilir. İnşallah ki olmasın kimse parasız olmasın diyeceğim ama mümkün değil. Ona üstelik yapılması gereken hangi varsa ayrımsız henüz yapılması gerekiyorsa gine yaparım yani on paralık sav değil. Ben karaciğerimin yüzdelik 65’ini verdim, eve gidiyorum. 1 ay bilahare bile alışılagelen işime hayatıma döneceğim, insanlar tek keder duymasın” ifadelerini kullandı.

Share: