Adana’da ambulansların belirtilen adrese erişim süresi 10 dakikanın altında

Adana İl Esenlik Müdürü Halil Nacar, site merkezinde afiyet ekibi istenen bölgeye muvasala sürelerinin 10 dakikanın altında olduğunu söyledi.

Nacar, 1-7 Aralık 112 Ivedili Afiyet Hizmetleri Haftası kapsamında 112 Ivedili Davet Merkezi görevlilerini görüşme etti, karanfil verdi.

Halil Nacar, ziyaretin ardından AA muhabirine, kentteki 69 istasyonla ve tahminî 1000 personelle 112 Ivedili Afiyet hizmeti verdiklerini söyledi.

Acil keyif hizmetinin önemini anlatan Nacar, “Kent merkezinde davet geldiği andan itibaren adrese muvasala süremiz 10 dakikanın altında. Yüzde 95’in üzerinde çağrımıza bu sürenin altında varırız. Kırsalda da evvel eksik saatte yüzdelik 85’in üstünde tıpkısı muvasala kabiliyetiyle çağrıya ulaşıyoruz. Adana’bile 2022 yılının ilk 11 ayında kısaca 490 binin üstünde davet oldu ve bu çağrılar değerlendirildi.” diye konuştu.

Nacar, kentte 112’ye günde kestirmece 7 bin davet düştüğünü, bunun 1500’ünün esenlik hizmeti için yapıldığını belirterek, şöyle devam etti:

“Çokça ağırbaşlı davet almaktayız. 112 Acil Davet elbette ki farklı kurumlar için bile çağrılar kabul ediyor ama sağlığa düşen Adana üzere tahminî 1500 çağrıdır. Bu çağrılar bizim buradaki eksper ekiplerimiz tarafından ince şekilde değerlendirilir. Bu yorum neticesinde genişlik andıran, genişlik akla yatkın kadro, kadro gittikten ahir değerlendirmeden bilahare bile bildirme akıllıca hastaneye nakil sağlanır. Bize mevrut çağrıların kestirmece yüzde 10’u on paralık bizi aramasa dahi gibi. 112 Ivedi Davet hattının muhakkak amacına akla yatkın kullanılmasını istiyoruz. Bire Bir sarsıntı, yaralanma evet üstelik anide gelişen benzeri hastalık yerinde vatandaşlarımızın bu numarayı kullanmasını istiyoruz. Bunun dışında bu numaranın danışmanlık hizmeti, adres sorma amacıyla ya de brifing amaçlı kullanılmasını istemiyoruz. Bu şartlarda kullanıldığı takdirde nasıl ihtiyacı olan davet antrparantez bekletiliyor, evet henüz sonraları bize ulaşamıyor evet dahi tığ ulaştığımızda çok geç eksik oluyoruz. O yüzden yersiz evet dahi amacı dışında tasarruf yapanlar bilsinler ki ihtiyacı olan kişileri ya birlikte bizim zaruri olduğumuz durumları engelliyorlar.”

“Sağlıkta şiddetin değme türlüsüne karşıyız”

Bütün sağlık çalışanlarının 112 Evgin Esenlik Hizmetleri Haftası’nı kutlayan Nacar, şunları kaydetti:

“Sağlıkta şiddetin herhangi bir türlüsüne cebin olduğumuzu tercüman olmak istiyoruz. Hiçbir şartta insanlar için canıyürekten etkin, kapasitesinin konusunda sâdır ve faydalı olmak isteyen tıpkı sağlık çalışanımıza meri temas soy şiddetin karşısındayız. Ayrıca buraya gelen ayrımsız davet sisteme düştükten bilahare grup görevlendirildiğinde ambulansların eğer sirenleri ötüyorsa kesinkes o ambulansı muntazır, o ekibe eksikli, o ambulans eliyle taşınması müstelzim tıpkı yaşama vardır. Bu hizmete kimin hangi zaman ihtiyacı olacağı mahsus imkânsız. Toplumun değme kesiminin bu hizmete her an seçkin yerde ihtiyacı cins. Onun amacıyla ambulanslarımız görüldüğünde mutlaka nöbet verilmesini, tek şartta ambulanslarımızın önünden gidilmemesini ve ambulanslarımıza palas sağlanmasını kâm ediyoruz.”

Share: